ŽILINA. Ide o umelcov, ktorých spája príslušnosť k Ľudovej škole umenia v Žiline a jej pedagógovi – výtvarníkovi akad. mal. Zdenovi Horeckému.
Dialógy s časom
Výstava Dialógy s časom prezentuje diela výtvarníkov pochádzajúcich zo žilinského regiónu. „Výstava nemá zastrešujúcu tému, nie je to projekt, ktorý sleduje nejakú ideu, tematicky, mediálne je veľmi rôznorodá, ba až hybridná a možno by sa ťažko hľadal kľúč na nejaké spoločné čítanie,“ prezradila Mira Sikorová, kurátorka výstavy.
Tvorbu vybraných slovenských výtvarníčok a výtvarníkov spája práve príslušnosť k Ľudovej škole umenia. Žilinská ĽŠU patrila k najstarším na Slovensku a vychovala celú generáciu výtvarníkov pod pedagogickým vedením akad. mal. Zdena Horeckého a riaditeľa školy Fera Behúňa. Výstava prezentuje výtvarníkov, fotografov a architektov, ktorí študovali v rokoch 1957 – 1976 na spomínanej škole. Verejnosti sa teda predstavia umelci ako Rudolf Sikora, Zita Barčiaková, Pavol Choma, Jozef Krakovský, Dana Krajčová či Edo Šutek.
„Pod vedením Zdena Horeckého vyšla generácia, ktorá je nezabudnuteľná,“ povedal Milan Mazúr, riaditeľ Považskej galérie umenia v Žiline.
CE.ZA.AR
Spolu s výstavou Dialógy s časom zároveň v rovnaký deň otvorili aj výstavu CE.ZA.AR 2011. Ocenenie CE.ZA.AR udeľuje každoročne Slovenská komora architektov za vynikajúci profesionálny výkon – zrealizované dielo architektonického umenia, ktoré významne prispieva k obohateniu hmotnej kultúry na Slovensku, s cieľom podporiť svojich členov – architektov v prezentácii ich tvorby a zároveň priblížiť význam architektúry a umeleckú hodnotu zrealizovaných diel verejnosti. Do súťaže CE.ZA.AR 2011 architekti prihlásili celkovo 99 diel, čo je najvyšší počet v doterajšej histórii ceny.
„Keď sme minulý rok získali toto významné ocenenie, povedali sme si, že každý rok budeme vystavovať prihlásených a víťazov,“ vyslovil Mazúr. Obidve výstavy potrvajú do 12. februára.