ŽILINA. Čestné občianstvo Žiliny sa ušlo kníhtlačiarom otcovi Jánovi Dadanovi a jeho synovi Jánovi in memoriam, žilinskému rodákovi Arieh Kleinovi, ktorý zožal podnikateľské úspechy v Izraeli a knižnému ilustrátorovi Dušanovi Kállayovi.
Kníhtlačiarov Dadanovcov ocenili za významný prínos pre rozvoj vzdelanosti a kultúry v meste. Ján Dadan starší vydal v Žiline do roku 1671 spolu 39 tlačí, jeho syn 28 tlačí. Väčšina z nich mala náboženský charakter. V tom čase boli kníhtlačiarne na území Slovenska veľmi zriedkavé a Žilina bola jedným z mála miest, kde sa tlačili knihy, kalendáre i náboženská literatúra. Tlačili sa v jazyku latinskom, nemeckom, maďarskom a najmä v biblickej češtine.
Arieh Kleinovi udelili čestné občianstvo mesta za šírenie dobrého mena Slovenska a mesta Žilina vo svete. Klein odišiel v roku 1949 zo Žiliny do Izraela, kde sa postupne stal veľmi úspešným podnikateľom. Darčekovými predmetmi z olivového dreva z jeho dielne obdarovali predstavitelia štátu Izrael mnohých svetových politikov. Bol iniciátorom i autorom pamätníka „Cesta bez návratu“, ktorý v Žiline odhalili v roku 2004 na mieste, kde sa v roku 1942 nachádzal zberný tábor pre slovenských Židov pred deportáciou.
Grafik a knižný ilustrátor Dušan Kállay, ktorý detstvo prežil v Žiline, si čestné občianstvo mesta zaslúžil za významný prínos pre rozvoj kultúry v Žiline, na Slovensku i v zahraničí. Kállay sa venuje voľnej grafike, knižnej ilustrácii a maľbe. Získal 46 rôznych cien a 14 ocenení, medzi nimi aj cenu Najkrajšia kniha Československa i Slovenska, Grand Prix na Bienále knižnej ilustrácie Bratislava 1983 či UNICEF Award v Bologni 1993. Od roku 1990 pôsobí ako profesor na VŠVU v Bratislave.
Návrhy na ocenenia osobností v niekoľkých kategóriách mohli posielať Žilinčania i žilinské inštitúcie. Udelenie čestného občianstva schvaľovali mestskí poslanci. Prvé čestné občianstvo udelilo mesto pri príležitosti 50. výročia víťazstva nad fašizmom v roku 1995 generálovi Georgesovi de Lanurienovi in memoriam. V roku 2004 sa čestným občanom Žiliny stal bývalý prezident Rudolf Schuster, ktorý sa zaslúžil o výstavbu automobilky Kia Motors v Tepličke nad Váhom pri Žiline. V predchádzajúcich rokoch dostali čestné občianstvo aj speváčka Hana Hegerová, spisovateľ Ľubomír Feldek a in memoriam fotografka Magdaléna Rozsivalová - Robinsonová.