usporadúva výstavy výtvarných diel a podporuje aj mladých umelcov. V súčasnosti si na Rosinskej ceste môžete pozrieť obrazy bratov Hložníkovcov. Hovorili sme s ním o netradičnom spájaní techniky a umenia.
Ako vás napadlo spojiť autá a výtvarné umenie?
Autá, aj keď sú technika, je to dizajn a tie naše sú určite veľmi pekné na pohľad. S tým súvisia aj naše, na lokálne pomery, pomerne exkluzívne priestory. Povedal som si, prečo by sme to nemohli nevyužiť a nedali možnosť umelcom, aby mohli prezentovať svoje diela. U nás je na to priestor. Vidím to ako veľmi príjemné spojenie. Návštevníci, ktorí si prídu pozrieť autá, môžu si pozrieť aj obrazy. Chceli sme vybudovať priestory, kde to žije. Aby to tu nevoňalo len suchým biznisom. Hlavným cieľom bolo spríjemniť prostredie.
Ako zareagovali umelci a návštevníci?
Malo to dobrú odozvu. Umelci priestory radi využívajú, je to zadarmo.
Aké výstavy ste už usporiadali?
Začali sme na jar slovenskou modernou. Potom sme v lete robili výstavu Ivany Žirkovej. Je to veľmi talentovaná umelkyňa. Jej plátna spadajú do úžitkového, dekoračného umenia. Prišli klienti z Bratislavy a náhodou zistili, že majú jej obraz aj doma. Bolo to veľmi príjemné, že práve tu zbadali svoju obľúbenú umelkyňu. Momentálne nám prebieha vianočná výstava Vincenta a Ferdinanda Hložníkovcov. Veľmi rád by som do budúcna nadviazal spoluprácu so strednými umeleckými školami, pôsobí veľa začínajúcich umelcov so zaujímavými nápadmi.
Je to aj určitá pomoc pre umelcov, ktorí môžu svoje značky prezentovať solventným klientom.
Pre súčasne tvoriacich umelcov je to zaujímavá možnosť. Cieľová skupina je veľmi podobná. Umelci to dnes majú ťažké. Neexistuje systémová podpora, každý jeden obraz, ktorý sa, aj takýmto spôsobom predá, im veľmi pomôže.
Ste znalec umenia?
Určite sa za takého nepovažujem. Som amatérsky fanúšik umenia. Veci hodnotím z pohľadu, či sa mi páčia, alebo nie. Mám doma napríklad obraz z Paríža. Je to kostol Sacre Care. Kúpil som si ho, lebo sa mi páčil a vedel som, že maliarovi pomôžem, bude mať na obed, na vínko. Viem, že umelci tvoria srdcom. My v biznise rozprávame o zisku, o predaji. Umelci majú svoje pocity a na základe nich tvoria. To mi je strašne sympatické. Keby sme boli všetci obchodníci, tak by bol svet šedivý.
Ing. Pavol Borčin
Riaditeľ Motor – Car, a.s. Martin a Žilina. Je ženatý, manželka Renáta je manažérka vlastnej personálnej agentúry a jazykovej školy. Syn Tomáš je študentom práva na Karlovej univerzite v Prahe. Vyštudoval na Technickej univerzite Strojnícku fakultu v Bratislave. V minulosti riadil obchodné a servisné tímy v IT oblasti v regióne Strednej a Východnej Európy.