Socha, ktorá bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, potrebuje reštaurátora. Nie sú však na to peniaze.
PREDMIER. Sochu slovenského národného hrdinu Milana Rastislava Štefánika zhotovil v parku na námestí obce akademický sochár Pavol Bán ešte v roku 1930. Postavili ju na mieste prvej mohyly generála Štefánika z roku 1919, ktorú v obci vystavali vojaci 18. pešieho pluku z Hradca Králové. Tí boli po vzniku prvej Československej republiky dislokovaní práve do Predmieru.
„Túto mohylu vystavali už rok po tragickej generálovej smrti na mieste, kde bola predtým umiestnená socha uhorskej kráľovnej Alžbety, ktorú vojaci ako symbol predchádzajúcej uhorskej nadvlády odstránili,“ hovorí starosta obce Predmier Viliam Čillík.
Nezničili ju ani komunisti
Socha generála Štefánika je vyhotovená v životnej veľkosti. Sochár použil ako stavebný materiál pieskovec. Pravdepodobne je prvá a najstaršia socha tohto významného Slováka na našom území Aj keď jej osud nebol vždy naklonený, napriek tomu si svoje miesto na námestí ustála aj počas najťažšieho obdobia. V roku 1991 ju vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.
Prvé dni sochy Milana Rastislava Štefánika z roku 1930. FOTO: ARCHÍV OBCE
„Naša socha bola jediná, ktorá počas celej totalitnej doby stála stále na svojom mieste. Obyvatelia Predmiera nedovolili aby ju komunistická moc odstránila,“ rozpráva starosta. Tam, kde nemala dosah ani totalitná komunistická moc, nakoniec zasiahla príroda. V roku 1997 pri povodni v obci prelomil silný vietor podmáčanú dvestoročnú lipu, ktorá spadla práve na sochu generála a značne ju poškodila. Na podstavci ostali len nohy, hlavu a telo lipa zničila.
„Vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry a fondu ProSlovakia sa sochu podarilo zrekonštruovať a po dvoch rokoch ju v obci opäť slávnostne odhalili,“ hovorí Čillík.
Nie sú peniaze na obnovu
Odvtedy až do dnešného dňa socha neprešla žiadnou obnovou. Keďže obec nemá peniaze na reštaurovanie tejto kultúrnej národnej pamiatky, s radosťou prijali možnosť zapojiť sa do súťaže Poklady môjho srdca. Víťaz mal získať kompletnú rekonštrukciu pamiatky. Okrem Predmiera sa do tejto súťaže za záchranu sôch zapojilo ďalších osem miest a obcí. Nakoniec zvíťazil súbor sôch antických bohov v Piešťanoch.
„S ohľadom na počet našich obyvateľov si myslím, že sme v súťaži dosiahli veľmi dobrý výsledok. Tri dni pred ukončením hlasovania sme mali 1262 hlasov,“ dodáva starosta. To však na víťazstvo nestačilo. Socha z Piešťan získala raz toľko hlasov. Štefánik z Predmiera si bude musieť teda na svoju obnovu ešte počkať. Je otázne, dokedy.
„Reštaurovanie bude určite potrebné, pretože pieskovec, z ktorého je socha zhotovená, podlieha dosť značne poveternostným vplyvom. No v súčasnosti si vôbec neviem predstaviť, z akých prostriedkov by to obec mala financovať.“
9 národných pamiatok
Úcta k soche je v obyvateľoch Predmiera hlboko zakorenená a sú veľmi hrdí na to, že ich predkovia ju dokázali ubrániť pred komunistickým besnením. Vďaka soche zavítali do obce aj mnohí významní ľudia a dodnes sa pri nej odohrávajú pietne spomienky a zhromaždenia. Okrem sochy Štefánika je v obci ďalších osem národných kultúrnych pamiatok.