Štvrtok, 1. jún, 2023 | Meniny má Žaneta

Vianoce sú o otvorenosti, štedrosti, darovaní sa

Už vyše 2000 rokov prinášajú Vianoce podľa žilinského diecézneho biskupa Tomáša Galisa vždy čosi nové a pritom vždy rovnaké - Boh sa znížil k človeku, stal sa človekom.

Biskup Tomáš Galis.Biskup Tomáš Galis. (Zdroj: TASR)

ŽILINA.

Aké je hlavné posolstvo kresťanských Vianoc?

Vianoce so svojím posolstvom už vyše 2000 rokov prinášajú vždy čosi nové. A pritom to nie je nič nové - Boh sa znížil k človekovi, stal sa človekom. Ešte keď som bol v kňazskom seminári, spievali sme pesničku, ktorá sa začínala: Láska prišla k nám. To sú Vianoce. Boh, láska, sa stal človekom. Prišiel k nám. A to je posolstvo. Z toho ide všetko ostatné radosť, šťastie, to, čo si navzájom vinšujeme. Pokoj, požehnanie, dobrota, ochota obetovať sa, darovať si darčeky. Všetko je preto, lebo Boh sa pre nás stal veľkým darom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nestráca sa odkaz Vianoc v hluku reklám na darčeky a vianočnú pohodu?

Pri všetkom idylickom, čo by sme chceli, je realita trochu iná. Niekedy sa jej bojíme, niekedy pred ňou utekáme. Lebo pozrieť sa do očí realite by znamenalo v prvom rade sa zmeniť. A keď to neurobíme, hľadáme všelijaké pozlátka. Či už kopu darčekov alebo výhovorky - nepripustíme druhého k slovu, stále sa ponáhľame nestihol som ešte toto a tamto. Cez to všetko k nám Boh naozaj prichádza. A my to vieme. Lebo inakšie by sme to neslávili. Už či to voláme sviatky rodiny alebo narodenie Krista Pána alebo akokoľvek, viac alebo menej sa k tomu priznávame. Dôležité je, že sa to dotýka nás, nášho srdca. A čím viac si to uvedomujeme a začneme to uskutočňovať, tým budeme šťastnejší.

SkryťVypnúť reklamu

Na dieťa v jasličkách sa v čase Vianoc často prídu pozrieť celé rodiny, ktoré inak nežijú v kresťanskom duchu. Oslovuje ich iba vianočné čaro, magická atmosféra alebo máte skúsenosti, že je to predsa len niečo viac?

Cirkev oddávna učí, že dieťa je Boží dar. A keď je Boží dar, je to Ježiš. Mnohokrát som mladým rodičom hovoril, najmä, keď sa im narodilo dieťa - veď vy máte v rodine vlastne Ježiša. Keď sa budete modliť pri jeho kolíske alebo postieľke, to sú Vianoce. To, že prídu, je pre deti úplne samozrejmé. Bez ohľadu na to, či sú vedené veriacimi rodičmi, alebo nie. Lebo dieťa tomu rozumie, my sme už zoskratovaní. Máme s tým väčšie problémy. Ale deti sú otvorené. Tú skúsenosť máme všetci. Keď sa na dieťa pozeráme, alebo sa k nemu chceme priblížiť, nie je možné, aby sme boli morózni, hnevliví, suroví. Lebo v tej chvíli sa dieťa pustí do plaču, alebo utečie preč. Ale ak sa mu chceme priblížiť, musíme sa usmiať. Musíme mu otvoriť náruč. Ukázať, že mu prejavujeme pozornosť a lásku. O tomto sú Vianoce. A to sa dotýka naozaj všetkých. Či si to uvedomujeme viac alebo menej.

SkryťVypnúť reklamu

Osobitne deti prežívajú vianočný čas intenzívnejšie ako dospelí, veria, že darčeky nosí Ježiško. Čo je pre kresťana hlavným darom, ktorý prináša narodený Ježiš?

Hlavný dar Vianoc je Ježiš. On je darom od Otca, Boh nám ho daroval. Svätý Pavol to krásne opisuje, že on zo svojej božskej vznešenosti, velebnosti, kde žil v láske Otca a Ducha Svätého, sa k nám znížil. Priniesol nám bohatstvo trojičného života. Ukázal nám, že Boh nie je samotár. Že Boh je prežívaná láska, spoločenstvo navzájom sa milujúcich osôb. Vianoce sú práve o tom, že Boh sa stáva pre nás darom. A nakoľko to pochopíme, záleží naozaj na každom jednom z nás. Lebo to, či si dávame darčeky, je práve z toho, že on sa stal darom pre nás. Je úplne prirodzené, že na návštevu nejdeme s prázdnymi rukami. To je akosi v našej náture priniesť nejakú drobnosť. A čím je vzťah osobnejší, dôvernejší, sú priamo úmerné aj darčeky. Ale čo sa týka darovania na Vianoce, to záleží tiež od lásky. Rodičia väčšinou pre deti vyberajú skôr to praktické, čo budú potrebovať. Deti, keď dávajú darček rodičom, tak je to to, čím sú naplnené. Lebo darčeky detí sú fantastické. Ony keď darujú, psychológovia hovoria, že akoby otvárajú to, čo v rodine je. Prípadne naznačujú, čo tam nie je. A čo by tam mohlo byť. Detské darčeky sú naozaj úžasné. Vzájomné obdarúvanie nám potom prináša radosť a viac nás zjednocuje, viac nás akosi dáva dohromady.

Počas Vianoc chce mnoho ľudí pomáhať sociálne slabším. Často sú spokojní, ak niekomu pomôžu finančne alebo materiálne. Je však takáto pomoc dostačujúca?

Je, pokiaľ to nevieme inak, alebo nemáme inú možnosť. Lebo Vianoce naozaj nie sú o uzavretosti, o sebestačnosti ja nepotrebujem nikoho. Tak sa nedajú prežiť. Vianoce sú o otvorenosti, štedrosti, darovaní sa. Ako to kto pochopí. Iste, je najjednoduchšie dať nejaký groš alebo nejakú vec. Ale my predsa vieme, že podstatné je, s koľkou láskou to dáme. Najmä mnohé z Andersenových príbehov sú také, že keď dal ružu a dal všetko. Lebo ukázal, že má tú osobu rád. O tomto to je. Nielen, aby som si oko pohladil a uspokojil svedomie - čosi som aj ja prispel, urobil, daroval. Ale otvor sa možno ešte viac, skús sa usmiať na človeka, podať mu ruku. Niektorí si ho zoberú domov, vykúpu ho, stolujú s ním. Ale to už záleží od našej otvorenosti - nakoľko sme vnímaví, pozorní a veľkodušní. Všetko, čo robíme je motivované veľkým darom, že Boh prišiel k nám. A on nám ukazuje, čo máme robiť.

Chiara Lubichová napísala, že sú takí, čo robia veci z lásky a sú takí, ktorí sa snažia byť láskou. Tí prví robia síce mnoho, ale podľa seba. Majú zásluhy, ale pre druhých sú mnohokrát záťažou. Tí druhí chcú byť láskou, ktorá je Boh. Preto sa nenatískajú, ale slúžia ako slnko. Prežarujú, ohrievajú, prinášajú svetlo. Čiže, nie ja ti čosi extra chcem urobiť. Lebo predsa je tam plno sebectva. Ale ja chcem zostať v úzadí a ty sa teraz na slnku ohrej, rozjasni, rozradostni. Pri nás to nesmie zastať. Do určitej miery by sme mali byť transformátory. Čo je nebezpečné, alebo by mohlo druhým škodiť, spracujeme a dáme im len to, čo je osožné.

Ako prežívate vy osobne vianočné sviatky?

Pre nás je to v podstate najväčšia záťaž. Lebo predtým sú spovedania, príprava príhovorov, liturgie, lebo chceme, aby to bolo slávnostné a pekné. Takže je to skôr náročné a dá sa povedať, že trošku aj vypätie síl. Jednak preto, že u nás je to v zimnom čase, a potom aj preto, že aj na nás prichádzajú všelijaké choroby. Niekedy skutočne s vypätím všetkých síl, či hlasovo alebo aj telesne bratia slávia vianočné sviatky. Ale myslím, že o tom to stále je - o darovaní.

Sestra Lea z Papuy Novej Guiney mi písala, že pre nich budú Vianoce buď slnečný deň alebo lejak, lebo sú v oblasti, kde buď svieti slnko, alebo prší. Už vonkoncom nie sneh a idylka, ktorú máme v našej oblasti. Takže aj iní slávia Vianoce a slávia ich rôzne. Ale všetci to robíme preto, že chceme darovať lásku. Tak sme sa to naučili a tak sa to každým rokom znovu a znovu učíme. Lebo sme ľudia, aj prisľúbime, aj zabudneme. A cirkevný rok nám každoročne pomáha, aby sme sa pripravovali. Aby sme to prežívali a potom si vydýchli. Lebo potom je karnevalová a fašiangová sezóna. A znovu sa koncentrujeme, aby sme sa pripravili na najväčšie sviatky a na najväčšie tajomstvo nášho náboženstva. A to je smrť a zmŕtvychvstanie Kristovo.

Čo by ste zaželali ľuďom počas vianočných sviatkov?

Ľuďom by som zaželal, aby ich prežili nie v umelo vytvorenej atmosfére, ale v atmosfére skutočnosti. Aby mohli prijať do svojho srdca Ježiša ako dar. Ako lásku. A potom už nie je nič potrebné. Lebo každý jeden sa bude otvárať, ako mu to bude diktovať srdce. Lebo to sa nedá linkovať. To potom viac-menej prekvapuje. A sú to krásne okamihy, keď jeden druhého prekvapíme. Najmä, keď sú tie prekvapenia v oblasti dobra. Bohužiaľ, sme ľudia a sme aj hriešni, prekvapujeme aj v oblasti zla. Lebo sínusoida stále ide naším životom. Raz môžeme byť na vrchole blaženosti, ale raz môžeme byť aj na samom dne toho ľudského alebo vzájomného pekla. Takže záleží na nás. Ale ja by som chcel všetkým zaželať, aby to boli sviatky lásky. Aby ich prežívali tak, že sa otvoria a potom nech trošku aj čakajú, ako ich Boh odmení a naplní.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Obsluha, ktorá vám poradí s autom aj zachráni život
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 4. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 1. Oznamujeme nominácie na Orange Podcast roka 2023
 2. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu v Levoči
 3. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu
 4. Slováci si čoraz častejšie kupujú jazdené „kombíky“ na úver
 5. Najinovatívnejšia banka v CEE je zo Slovenska!
 6. Deti z detských domovov predviedli svoj talent
 7. Miliónová investícia do elektrickej stanice zabráni problému
 8. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 13 876
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 994
 3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 6 228
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 169
 5. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 4 509
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 826
 7. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 258
 8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 2 180

Blogy SME

 1. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš
 2. Ján Ferienčík: Ako správne čeliť chorobám a prírodným katastrofám?
 3. INESS: Ako sa bude vyvíjať počet zdravotníkov na Slovensku
 4. Anna Miľanová: Náboženstvá sú nevedecké učenia, nacionalizmus ako vznecovanie nenávisti medzi ľuďmi...
 5. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: MUDr. Krivošík: Bola to len štúdia, dnes vieme ovplyvniť progres ochorenia
 6. Stano Sládek: Influencer
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť.
 8. Dušan Koniar: Ako hrad Uhrovec o 43 eur prišiel
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 130 610
 2. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 30 482
 3. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 831
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 14 542
 5. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 11 144
 6. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 7 023
 7. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 6 665
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 576
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Nela Lopušanová.

O víťazke rozhodli svojimi hlasmi zástupcovia médií a pozvaní členovia rodiny IIHF.


TASR 7m
Júliu Marcinovú trápi finančná a personálna stránka stredísk.

Krajské kultúrne stredisko v Žiline pociťuje problémy.


5 h
Darčeky rozdával i riaditeľ nemocnice.

Obsadené sú takmer všetky lôžka detského oddelenia.


4 h
Športový manažér MŠK Žilina Karol Belaník.

Športový manažér MŠK Žilina v rozhovore hodnotí futbalovú sezónu 2022/2023.


5 h

Blogy SME

 1. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš
 2. Ján Ferienčík: Ako správne čeliť chorobám a prírodným katastrofám?
 3. INESS: Ako sa bude vyvíjať počet zdravotníkov na Slovensku
 4. Anna Miľanová: Náboženstvá sú nevedecké učenia, nacionalizmus ako vznecovanie nenávisti medzi ľuďmi...
 5. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: MUDr. Krivošík: Bola to len štúdia, dnes vieme ovplyvniť progres ochorenia
 6. Stano Sládek: Influencer
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť.
 8. Dušan Koniar: Ako hrad Uhrovec o 43 eur prišiel
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 130 610
 2. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 30 482
 3. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 831
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 14 542
 5. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 11 144
 6. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 7 023
 7. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 6 665
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 576
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu