Štvrtok, 2. december, 2021 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Ladislav Čierny: Chcem stáť pevne na zemi a slúžiť spoločnosti

Firmu Tesatel začal budovať hneď po páde komunizmu. V spolupráci s bytovým družstvom poskytoval káblovú televíziu až pre 50-tisíc Žilinčanov. S príchodom digitalizácie sa však rozhodol realizovať pilotný projekt, zmodernizovať sieť a zakúpiť najmodernej

Ladislav Čierny.Ladislav Čierny. (Zdroj: ARCHÍV LADISLAVA ČIERNEHO)

šie technológie. Dnes patrí medzi technologicky najvyspelejších telekomunikačných operátorov na Slovensku aj vo svete. Ladislav Čierny sa však venuje aj umeleckej tvorbe a charitatívnym aktivitám. Svoje líderské postavenie si chce ešte pár rokov udržať.

Dnes patrí vaša spoločnosť k významným telekomunikačným operátorom na Slovensku. Ako ste budovali firmu?

-V odbore telekomunikácie mám vysokoškolské, aj špeciálne vzdelanie. Najskôr som nastúpil do rezortu energetiky, kde som absolvoval zahraničné stáže a pracoval pri počítačoch. V roku 1982 som sa stal riaditeľom Ústavu výpočtovej techniky na Vysokej škole dopravy a spojov v Žiline. Viedol som ho až do roku 1990 a popri tom som si ukončil vedeckú ašpirantúru. Po zmene režimu, v roku 1990 vznikli možnosti uplatnenia sa v súkromnom podnikaní. Bolo to pre mňa lákavé a vôbec pri tom nešlo o peniaze. Lákalo ma slobodné technické uplatnenie, znamenalo to novú dimenziu slobody. Hneď v tom roku som začal pracovať pod značkou Tesatel, najskôr ako fyzická osoba.

Aké boli začiatky?

-Činnosť som začal úplne inak ako všetci ostatní. Začal som, totiž, vybavovať vlastné laboratóriá, kupovať drahé prístroje. Mal som jasnú predstavu, čo s nimi budem robiť. Všetci sa mi smiali, ale pre Tesatel bolo veľkým šťastím, že som takto postupoval. V tom čase na Slovensku, totiž, neboli bežne dostupné meracie prístroje v oblasti domových rozvodov, či káblovej televízie. Ja som bol zrazu kompletne vybavený na riešenie akéhokoľvek problému. Začal som teda spolupracovať s firmami v oblasti budovania prevádzky a servisu spoločných televíznych antén. Kvalita vtedy nebola príliš vysoká z dôvodu nedostupnosti zariadení hlavných staníc a prvkov sietí. V spolupráci s vtedajším partnerom, ktorí sa venuje správe bytov, sme servisovali a rozširovali sieť. Nová etapa Tesatelu sa začala črtať v roku 2001, kedy sme sa pretransformovali na eseročku a našu činnosť sme rozšírili aj o oblasť komplexného poskytovania telekomunikačných služieb.

Pre bytové družstvo ste spravovali sieť až do apríla tohto roku, kedy s vami nepredĺžili zmluvu. Ako vnímate dnešnú situáciu?

-Boli sme postavení do pozície, ktorá nás značne zaskočila. Dokonca dnes, aj po skončení zmluvy, správca náš majetok, podľa nás neoprávnene stále využíva. Pre nás to znamenalo vyriešiť množstvo neočakávaných problémov a zvládnuť neplánované výdavky. Kým sme sa z toho spamätali, malo to pre nás ďalekosiahle následky. Máme však silný, kvalifikovaný a cieľavedomý kolektív, takže nás to nepoložilo, ale posilnilo. Jediné, čo sme mohli v tej situácii robiť bolo, že sme sa urýchlene pripravili na poskytovanie vlastných služieb. Náš bývalý partner sa stal, nie naším zavinením, odrazu konkurentom.

Čo všetko ste museli vykonať pre záchranu firmy?

-Od 1. apríla, kedy nám vypršala zmluva, sme registrovaným telekomunikačným podnikom s registrovanými vlastnými sieťami. Sme aj držiteľmi registrácie retransmisie. Videli sme pred sebou len jedinú možnú cestu, a po nej sme sa vydali. Musím zdôrazniť veľké odhodlanie nášho kolektívu, ktorý mi dáva silu. Všetci ťahajú naplno a za jeden povraz. Skláňam sa pred tým, čo za posledného pol roka dosiahli. Dnes sme už, totiž, poskytovateľmi komplexných služieb.

Čo všetko to zahŕňa?

-Poskytujeme analógovú televíziu, v prevádzke už máme aj digitálne balíky programov a vysokorýchlostný internet. Rozhodli sme sa pritom ísť na maximálnu dostupnú servisnú, aj technologickú kvalitu. Povedali sme si, že pôjdeme cestou najlepších technológií a úcty k zákazníkovi. Toto považujem za našu najväčšiu devízu. Výsledok je ten, že ľudia k nám prichádzajú v tisícoch. Okrem toho nám naše strategické partnerstvo umožňuje poskytovať konektivitu v oblasti internetu a digitálneho vysielania nielen pre Žilinčanov, ale aj v rámci Slovenska.

Technológie ste však nezačali budovať až tento rok.

-Už v roku 2008 nám vtedajší partner oznámil, že v čase digitalizácie pôjde cestou postupného utlmovania siete. My sme sa však, naopak, rozhodli siete rozvíjať. Spočítali sme si, totiž, aké náklady majú svetoví a európski operátori a vyšlo nám, že digitalizácia je biznis pre silných. Jeden výkonný internetový server stojí stovky tisíc eur. Bolo nám jasné, že musíme investovať viac ako 1 milión eur, lebo bez toho neprežijeme. Náš partner to vtedy nechápal, neveril nám. Už vtedy sme sa začali názorovo vzďaľovať. Začali sme sa na digitalizáciu veľmi intenzívne pripravovať formou pilotného projektu, a dnes máme jedno z najmodernejších vybavení vo svete.

Čo bolo rozhodujúce pre to, aby ste v podnikaní dosiahli úspech?

-Neboli sme prelietaví. Držali sme sa výhradne svojej odbornosti. To pokladám za podstatný moment. Stále sme sa zdokonaľovali a zdokonaľovali sme aj naše technológie. Druhý moment je kvalita kolektívu a stabilita vzťahov. Ľudia, ktorí u nás robili pred desiatimi rokmi, sú u nás, až na jednu výnimku, stále. Rovnako stabilné vzťahy máme aj s našimi obchodnými partnermi. Stabilita vzťahov nás doviedla k tomu, že sa stávame významným hráčom aj v širšom priestore, nielen v Žiline.

Chystáte sa teda rozšíriť pôsobenie aj mimo mesta?

-V skúšobnej prevádzke poskytujeme náš digitálny obsah pre viacerých poskytovateľov káblovej televízie a internetu na Slovensku. Na trhu sú, totiž, okrem najväčších hráčov, aj ďalší malí a strední operátori, ktorí s príchodom digitalizácie chápu, že môžu od nás nakúpiť hotový digitálny obsah a využívať našu konektivitu a nepotrebujú k tomu obrovské investície, pretože tie sme za nich urobili my.

V čom je tajomstvo budovania úspešnej firmy?

-Predovšetkým v poctivosti prístupu k zákazníkom. Zákazník je u nás na prvom mieste. Dnes, keď veľa ľudí odpájame od signálu, so mnou môžu niektorí polemizovať. Chápem, že mnohí ľudia sa po odpojení môžu cítiť minimálne zaskočení. My však jednáme veľmi transparente. Každý najskôr dostane oznámenie, že budeme signál vypínať, a že ho navštívime. Keď s nami podpíše zmluvu, okamžite je naspäť pripojený. Konáme poctivo. Chápeme, že to nie je pre mnohých príjemná situácia. My sme však vlastníkmi sietí a prípojných vedení a nemôžeme dovoliť aby na našom majetku podnikal niekto iný.

Ste vo veku, kedy mnohí iní ľudia pomaly uvažujú nad dôchodkom a oddychom. Vy však v ťažkých časoch ťaháte firmu a ste neúnavným príkladom aj pre ostatných. Ako to zvládate?

-Samozrejme, aj ja potrebujem dobíjať energiu. Najradšej to robím v kruhu vnúčeniec. Snažím sa tiež nájsť si čas na to, aby som si sadol na bicykel.

Je o vás známe, že sa venujete aj mnohým spoločenským a charitatívnym činnostiam.

-Som sudcom vína a vedúcim členom komturei Európskeho rytierskeho vínneho rádu. Je to európske združenie priaznivcov vína, ktoré prezentuje záujmy vinárov a šíri kultúru vína. Víno, totiž, nie je na opíjanie, ale človek si primeranou konzumáciou a antioxidantmi, ktoré obsahuje, chráni organizmus. Stretávame sa pravidelne, chodíme na akcie u nás aj vo svete. Oporu som vždy hľadal aj u svojich priateľov z Rotary clubu. Bol som jedným zo zakladajúcich členov a istú dobu aj jeho prezidentom. Dnes som pastprezidentom klubu, dokonca nie som ani členom, ale v rámci možností chodím na akcie klubu. Rotary club je spolok, ktorý sa venuje prevažne charitatívnej činnosti. Podporovali sme, napríklad, nemocnicu a ďalšie organizácie, či združenia. Len pred pár týždňami sa mi dostalo veľkej cti, keď mi Rotary club udelil vyznamenanie za vykonanú prácu, a to po šiestich rokoch, ako som prestal byť členom. Veľmi si to vážim.

Blízka je vám však aj kultúra. Na vlastné náklady ste opravili kultúrny dom v Závodí, venujete sa aj fotografii.

-Kultúrny dom sme opravili predovšetkým ako sídlo našej firmy. Keď chceme byť silným hráčom, z garáže sa to robiť nedá. Okrem toho je tu však aj multifunkčná kultúrna sála, s výbornou akustikou a aparatúrou. Je to ideálne miesto na kultúrne akcie, ktoré tu aj organizujeme. Máme aj špičkovú kuchyňu, ktorú už ocenili mnohí Žilinčania. Sme poctení, že sa nám podarilo skĺbiť funkcionalistické sídlo firmy so spoločensko-kultúrnym zázemím.

A čo vaša záľuba vo fotografii?

-Veľmi rád fotím. Fotografii sa venujem už 50 rokov. Aj tento rok som mal samostatné výstavy v Čičmanoch a Strečne. Som asi jediný na Slovensku, ktorý pracuje s fotografiou takým spôsobom, ako ja. Stála expozícia mojich prác je umiestnená aj v kultúrnom dome. Bol som aj členom fotoklubu Obzor a Lux kolégia. S týmito vynikajúcimi fotografmi sa stále rád stretávam a píšeme si, ak mi to čas dovolí.

Ako vidíte svoju budúcnosť?

-Mám už dôchodkový vek, ale moje aktivity ma držia v dobrej kondícii. Myslím si, že ešte môžem pre firmu niečo priniesť. Už ju neriadim, ale som stále jej lídrom. Určujem jej smerovanie, hlavné trasy vzťahov. Je tu spojenie dynamiky mladších so skúsenosťami starších. Bez zázemia v rodine by som však takú náročnú prácu vykonávať nemohol. Som stále prvýkrát ženatý, mám dve dcéry, obe majú vysoké školy. Som pyšný na to, že som dokázal deti nasmerovať k správnym hodnotám. Moja najväčšia radosť sú vnúčence, cítim sa s nimi najlepšie.

Čo pre vás znamená úspech?

-Nežil som pre úspech. V súčasnosti za úspech považujem to, že sme ako firma nezlyhali v tomto náročnom období, keď sa určití ľudia snažili, aby sme neprežili, ale my sme to veľmi úspešne zvládli. Tešilo by ma, keby som ešte chvíľu vydržal v pozícii lídra vo sférach, v ktorých sa angažujem. Rád by som sa takto pričinil o trvalo udržateľný rozvoj našej firmy. Nestojím o raketový nástup a pád. Chcem, aby firma TESATEL fungovala ešte desiatky rokov. Toto by som chcel zabezpečiť. Nemám veľké oči. Chcem stáť pevne na zemi a slúžiť spoločnosti.

VIZITKA:

MENO: Ing. Ladislav Čierny, CSc.

VEK: 65 rokov

MIESTO NARODENIA: Bojnice

BYDLISKO: Žilina

VZDELANIE: vysokoškolské, kandidát vied

FIRMA: Tesatel, s.r.o.

FUNKCIA: konateľ

POČET ZAMESTNANCOV: cca 10

NAJVÄČŠÍ ÚSPECH: Dôvera Žilinčanov v našu spoločnosť, dôvera, stabilita a spokojnosť pracovného kolektívu

PREDCHÁDZAJÚCE PÔSOBISKÁ: Ústav výpočtovej techniky

STAV: ženatý

DETI: 2 dcéry, 3 vnúčatá

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 3. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 4. Vieme čo je úspech. Pomôžeme ho dosiahnuť aj vám
 5. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 1. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 2. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 3. Tento rok turizmu neprial
 4. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 5. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 6. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 7. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 10. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 22 246
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 832
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 12 390
 4. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 8 117
 5. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 689
 6. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 029
 7. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 742
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 4 885
 9. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne 2 212
 10. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 013

Blogy SME

 1. Jan Pražák: Já ti říkal, že to děláš blbě!
 2. Agáta Krupová: Juraj Ďurček: Dejiny železníc horného Zemplína (o autorovi i knihe)
 3. Ctirad Klimčík: O študentoch
 4. Štefan Vidlár: Mojim rovesňíkom!
 5. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov
 6. Věra Tepličková: Vydrž, Prťka alebo Ako nezatvoriť školu, v ktorej sa motá už len jeden zdravý učiteľ
 7. Štefan Vidlár: Hňupík Hulík
 8. Igor Múdry: Francúzaky po našom
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 10 214
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 744
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 971
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 061
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 898
 6. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 633
 7. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 604
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 481
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Ilustračné foto

V karanténe je 204 tried.


14 h
Stopéra Samuela Šipčiaka (vľavo) na ihrisku určite neprehliadnete.

Rozhovor s mladým, no už skúseným obrancom OFK Teplička nad Váhom.


14 h

Úsek D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala dokončia do konca roku 2023.


18 h

V rozhovore aj o očkovacích kapacitách župy a prípadnom rozširovaní počtu vakcinačných centier.


19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V okresoch Rimavská Sobota a Revúca PCR testy potvrdili veľa infikovaných covidom.


12 h

Dôvodom plošného uzatvárania škôl a prechodu na dištančné vzdelávanie je zlá pandemická situácia v regióne.


20 h

Pri nehode sa zrazili dve autá.


30. nov

Situácia v oravských nemocniciach je stále kritická.


18 h

Blogy SME

 1. Jan Pražák: Já ti říkal, že to děláš blbě!
 2. Agáta Krupová: Juraj Ďurček: Dejiny železníc horného Zemplína (o autorovi i knihe)
 3. Ctirad Klimčík: O študentoch
 4. Štefan Vidlár: Mojim rovesňíkom!
 5. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov
 6. Věra Tepličková: Vydrž, Prťka alebo Ako nezatvoriť školu, v ktorej sa motá už len jeden zdravý učiteľ
 7. Štefan Vidlár: Hňupík Hulík
 8. Igor Múdry: Francúzaky po našom
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 10 214
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 744
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 971
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 061
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 898
 6. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 633
 7. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 604
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 481
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu