Ladislav Čierny: Chcem stáť pevne na zemi a slúžiť spoločnosti

Firmu Tesatel začal budovať hneď po páde komunizmu. V spolupráci s bytovým družstvom poskytoval káblovú televíziu až pre 50-tisíc Žilinčanov. S príchodom digitalizácie sa však rozhodol realizovať pilotný projekt, zmodernizovať sieť a zakúpiť najmodernej

Ladislav Čierny.Ladislav Čierny. (Zdroj: ARCHÍV LADISLAVA ČIERNEHO)

šie technológie. Dnes patrí medzi technologicky najvyspelejších telekomunikačných operátorov na Slovensku aj vo svete. Ladislav Čierny sa však venuje aj umeleckej tvorbe a charitatívnym aktivitám. Svoje líderské postavenie si chce ešte pár rokov udržať.

Dnes patrí vaša spoločnosť k významným telekomunikačným operátorom na Slovensku. Ako ste budovali firmu?

-V odbore telekomunikácie mám vysokoškolské, aj špeciálne vzdelanie. Najskôr som nastúpil do rezortu energetiky, kde som absolvoval zahraničné stáže a pracoval pri počítačoch. V roku 1982 som sa stal riaditeľom Ústavu výpočtovej techniky na Vysokej škole dopravy a spojov v Žiline. Viedol som ho až do roku 1990 a popri tom som si ukončil vedeckú ašpirantúru. Po zmene režimu, v roku 1990 vznikli možnosti uplatnenia sa v súkromnom podnikaní. Bolo to pre mňa lákavé a vôbec pri tom nešlo o peniaze. Lákalo ma slobodné technické uplatnenie, znamenalo to novú dimenziu slobody. Hneď v tom roku som začal pracovať pod značkou Tesatel, najskôr ako fyzická osoba.

Aké boli začiatky?

-Činnosť som začal úplne inak ako všetci ostatní. Začal som, totiž, vybavovať vlastné laboratóriá, kupovať drahé prístroje. Mal som jasnú predstavu, čo s nimi budem robiť. Všetci sa mi smiali, ale pre Tesatel bolo veľkým šťastím, že som takto postupoval. V tom čase na Slovensku, totiž, neboli bežne dostupné meracie prístroje v oblasti domových rozvodov, či káblovej televízie. Ja som bol zrazu kompletne vybavený na riešenie akéhokoľvek problému. Začal som teda spolupracovať s firmami v oblasti budovania prevádzky a servisu spoločných televíznych antén. Kvalita vtedy nebola príliš vysoká z dôvodu nedostupnosti zariadení hlavných staníc a prvkov sietí. V spolupráci s vtedajším partnerom, ktorí sa venuje správe bytov, sme servisovali a rozširovali sieť. Nová etapa Tesatelu sa začala črtať v roku 2001, kedy sme sa pretransformovali na eseročku a našu činnosť sme rozšírili aj o oblasť komplexného poskytovania telekomunikačných služieb.

Pre bytové družstvo ste spravovali sieť až do apríla tohto roku, kedy s vami nepredĺžili zmluvu. Ako vnímate dnešnú situáciu?

-Boli sme postavení do pozície, ktorá nás značne zaskočila. Dokonca dnes, aj po skončení zmluvy, správca náš majetok, podľa nás neoprávnene stále využíva. Pre nás to znamenalo vyriešiť množstvo neočakávaných problémov a zvládnuť neplánované výdavky. Kým sme sa z toho spamätali, malo to pre nás ďalekosiahle následky. Máme však silný, kvalifikovaný a cieľavedomý kolektív, takže nás to nepoložilo, ale posilnilo. Jediné, čo sme mohli v tej situácii robiť bolo, že sme sa urýchlene pripravili na poskytovanie vlastných služieb. Náš bývalý partner sa stal, nie naším zavinením, odrazu konkurentom.

Čo všetko ste museli vykonať pre záchranu firmy?

-Od 1. apríla, kedy nám vypršala zmluva, sme registrovaným telekomunikačným podnikom s registrovanými vlastnými sieťami. Sme aj držiteľmi registrácie retransmisie. Videli sme pred sebou len jedinú možnú cestu, a po nej sme sa vydali. Musím zdôrazniť veľké odhodlanie nášho kolektívu, ktorý mi dáva silu. Všetci ťahajú naplno a za jeden povraz. Skláňam sa pred tým, čo za posledného pol roka dosiahli. Dnes sme už, totiž, poskytovateľmi komplexných služieb.

Čo všetko to zahŕňa?

-Poskytujeme analógovú televíziu, v prevádzke už máme aj digitálne balíky programov a vysokorýchlostný internet. Rozhodli sme sa pritom ísť na maximálnu dostupnú servisnú, aj technologickú kvalitu. Povedali sme si, že pôjdeme cestou najlepších technológií a úcty k zákazníkovi. Toto považujem za našu najväčšiu devízu. Výsledok je ten, že ľudia k nám prichádzajú v tisícoch. Okrem toho nám naše strategické partnerstvo umožňuje poskytovať konektivitu v oblasti internetu a digitálneho vysielania nielen pre Žilinčanov, ale aj v rámci Slovenska.

Technológie ste však nezačali budovať až tento rok.

-Už v roku 2008 nám vtedajší partner oznámil, že v čase digitalizácie pôjde cestou postupného utlmovania siete. My sme sa však, naopak, rozhodli siete rozvíjať. Spočítali sme si, totiž, aké náklady majú svetoví a európski operátori a vyšlo nám, že digitalizácia je biznis pre silných. Jeden výkonný internetový server stojí stovky tisíc eur. Bolo nám jasné, že musíme investovať viac ako 1 milión eur, lebo bez toho neprežijeme. Náš partner to vtedy nechápal, neveril nám. Už vtedy sme sa začali názorovo vzďaľovať. Začali sme sa na digitalizáciu veľmi intenzívne pripravovať formou pilotného projektu, a dnes máme jedno z najmodernejších vybavení vo svete.

Čo bolo rozhodujúce pre to, aby ste v podnikaní dosiahli úspech?

-Neboli sme prelietaví. Držali sme sa výhradne svojej odbornosti. To pokladám za podstatný moment. Stále sme sa zdokonaľovali a zdokonaľovali sme aj naše technológie. Druhý moment je kvalita kolektívu a stabilita vzťahov. Ľudia, ktorí u nás robili pred desiatimi rokmi, sú u nás, až na jednu výnimku, stále. Rovnako stabilné vzťahy máme aj s našimi obchodnými partnermi. Stabilita vzťahov nás doviedla k tomu, že sa stávame významným hráčom aj v širšom priestore, nielen v Žiline.

Chystáte sa teda rozšíriť pôsobenie aj mimo mesta?

-V skúšobnej prevádzke poskytujeme náš digitálny obsah pre viacerých poskytovateľov káblovej televízie a internetu na Slovensku. Na trhu sú, totiž, okrem najväčších hráčov, aj ďalší malí a strední operátori, ktorí s príchodom digitalizácie chápu, že môžu od nás nakúpiť hotový digitálny obsah a využívať našu konektivitu a nepotrebujú k tomu obrovské investície, pretože tie sme za nich urobili my.

V čom je tajomstvo budovania úspešnej firmy?

-Predovšetkým v poctivosti prístupu k zákazníkom. Zákazník je u nás na prvom mieste. Dnes, keď veľa ľudí odpájame od signálu, so mnou môžu niektorí polemizovať. Chápem, že mnohí ľudia sa po odpojení môžu cítiť minimálne zaskočení. My však jednáme veľmi transparente. Každý najskôr dostane oznámenie, že budeme signál vypínať, a že ho navštívime. Keď s nami podpíše zmluvu, okamžite je naspäť pripojený. Konáme poctivo. Chápeme, že to nie je pre mnohých príjemná situácia. My sme však vlastníkmi sietí a prípojných vedení a nemôžeme dovoliť aby na našom majetku podnikal niekto iný.

Ste vo veku, kedy mnohí iní ľudia pomaly uvažujú nad dôchodkom a oddychom. Vy však v ťažkých časoch ťaháte firmu a ste neúnavným príkladom aj pre ostatných. Ako to zvládate?

-Samozrejme, aj ja potrebujem dobíjať energiu. Najradšej to robím v kruhu vnúčeniec. Snažím sa tiež nájsť si čas na to, aby som si sadol na bicykel.

Je o vás známe, že sa venujete aj mnohým spoločenským a charitatívnym činnostiam.

-Som sudcom vína a vedúcim členom komturei Európskeho rytierskeho vínneho rádu. Je to európske združenie priaznivcov vína, ktoré prezentuje záujmy vinárov a šíri kultúru vína. Víno, totiž, nie je na opíjanie, ale človek si primeranou konzumáciou a antioxidantmi, ktoré obsahuje, chráni organizmus. Stretávame sa pravidelne, chodíme na akcie u nás aj vo svete. Oporu som vždy hľadal aj u svojich priateľov z Rotary clubu. Bol som jedným zo zakladajúcich členov a istú dobu aj jeho prezidentom. Dnes som pastprezidentom klubu, dokonca nie som ani členom, ale v rámci možností chodím na akcie klubu. Rotary club je spolok, ktorý sa venuje prevažne charitatívnej činnosti. Podporovali sme, napríklad, nemocnicu a ďalšie organizácie, či združenia. Len pred pár týždňami sa mi dostalo veľkej cti, keď mi Rotary club udelil vyznamenanie za vykonanú prácu, a to po šiestich rokoch, ako som prestal byť členom. Veľmi si to vážim.

Blízka je vám však aj kultúra. Na vlastné náklady ste opravili kultúrny dom v Závodí, venujete sa aj fotografii.

-Kultúrny dom sme opravili predovšetkým ako sídlo našej firmy. Keď chceme byť silným hráčom, z garáže sa to robiť nedá. Okrem toho je tu však aj multifunkčná kultúrna sála, s výbornou akustikou a aparatúrou. Je to ideálne miesto na kultúrne akcie, ktoré tu aj organizujeme. Máme aj špičkovú kuchyňu, ktorú už ocenili mnohí Žilinčania. Sme poctení, že sa nám podarilo skĺbiť funkcionalistické sídlo firmy so spoločensko-kultúrnym zázemím.

A čo vaša záľuba vo fotografii?

-Veľmi rád fotím. Fotografii sa venujem už 50 rokov. Aj tento rok som mal samostatné výstavy v Čičmanoch a Strečne. Som asi jediný na Slovensku, ktorý pracuje s fotografiou takým spôsobom, ako ja. Stála expozícia mojich prác je umiestnená aj v kultúrnom dome. Bol som aj členom fotoklubu Obzor a Lux kolégia. S týmito vynikajúcimi fotografmi sa stále rád stretávam a píšeme si, ak mi to čas dovolí.

Ako vidíte svoju budúcnosť?

-Mám už dôchodkový vek, ale moje aktivity ma držia v dobrej kondícii. Myslím si, že ešte môžem pre firmu niečo priniesť. Už ju neriadim, ale som stále jej lídrom. Určujem jej smerovanie, hlavné trasy vzťahov. Je tu spojenie dynamiky mladších so skúsenosťami starších. Bez zázemia v rodine by som však takú náročnú prácu vykonávať nemohol. Som stále prvýkrát ženatý, mám dve dcéry, obe majú vysoké školy. Som pyšný na to, že som dokázal deti nasmerovať k správnym hodnotám. Moja najväčšia radosť sú vnúčence, cítim sa s nimi najlepšie.

Čo pre vás znamená úspech?

-Nežil som pre úspech. V súčasnosti za úspech považujem to, že sme ako firma nezlyhali v tomto náročnom období, keď sa určití ľudia snažili, aby sme neprežili, ale my sme to veľmi úspešne zvládli. Tešilo by ma, keby som ešte chvíľu vydržal v pozícii lídra vo sférach, v ktorých sa angažujem. Rád by som sa takto pričinil o trvalo udržateľný rozvoj našej firmy. Nestojím o raketový nástup a pád. Chcem, aby firma TESATEL fungovala ešte desiatky rokov. Toto by som chcel zabezpečiť. Nemám veľké oči. Chcem stáť pevne na zemi a slúžiť spoločnosti.

VIZITKA:

MENO: Ing. Ladislav Čierny, CSc.

VEK: 65 rokov

MIESTO NARODENIA: Bojnice

BYDLISKO: Žilina

VZDELANIE: vysokoškolské, kandidát vied

FIRMA: Tesatel, s.r.o.

FUNKCIA: konateľ

POČET ZAMESTNANCOV: cca 10

NAJVÄČŠÍ ÚSPECH: Dôvera Žilinčanov v našu spoločnosť, dôvera, stabilita a spokojnosť pracovného kolektívu

PREDCHÁDZAJÚCE PÔSOBISKÁ: Ústav výpočtovej techniky

STAV: ženatý

DETI: 2 dcéry, 3 vnúčatá

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 193
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 941
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 006
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 632
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 500
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 017
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 340
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 815
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 474
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 145
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 815
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 474
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 145
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu