V čase vianočnom sme oslovili zástupcov rímskokatolíckej, gréckokatolíckej, evanjelickej cirkvi, Cirkvi bratskej a Apoštolskej cirkvi na Slovensku s dvomi otázkami:
1. Čo znamenajú Vianoce vo vašej cirkvi?
2. Aké je vaše posolstvo pre ľudí v tomto období?
Tu sú odpovede:
PETER HOLBIČKA, hovorca Žilinskej rímskokatolíckej diecézy:
1. Boh sa stal jedným z nás, aby sme my mohli byť s ním a mohli sme mu byť podobní. Ako svoje znamenie si vybral dieťa v jasliach, ktoré je skutočne Boží Syn. Lebo Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného syna, aby nezahynul nik, kto v Neho verí, ale aby mal život večný (porov. Jn 3, 16).
2. Prijmime Božieho Syna Ježiša Krista do svojho každodenného života, ktorý nás pozýva k skutočnej láske a hodnotám. Nebojme sa ho a dôverujme mu, aj keď je radikálny vo svojom evanjeliu. On nám dá potrebnú silu a nádej.
EMIL TURIAK, dekan gréckokatolíckej cirkvi:
1. Gréckokatolícka cirkev slávi v čase Vianoc Kristovo narodenie na túto zem. Celá liturgia je preniknutá myšlienkou prípravy a slávenia tohto fyzického dotyku dobroty a lásky Boha, ktorý vo svojom milosrdenstve posiela na Zem Krista – Spasiteľa, aby ľudstvo opäť pozdvihol - z jeho biedy hriechu - k novému večnému životu, v adoptívnom detinstve Božom, v objatí Jeho pokoja a lásky.
2. Vo vianočnom pozdrave: Christos zaždajetsja. (Kristus sa rodí.) - Slavite Jeho ! (Oslavujete ho!) zaznieva nielen radosť z príchodu Spasiteľa na túto zem, ale je v ňom vyjadrená i skutočnosť neustáleho aktu zrodu Syna Božieho v Cirkvi a v ľudskom srdci. Prajem všetkým ľuďom, aby boli neustále otvorení pre prijímanie tohto posolstva a taktiež boli disponovaní na realizovanie tejto skutočnosti vo svojich srdciach i dušiach. V naplnení tohto posolstva viery v životoch ľudí bude tento svet neporovnateľne lepší a budeme môcť autenticky prežívať rozmer človeka a ľudskosti.
STANISLAV GAWEL, pastor Apoštolskej cirkvi na Slovensku:
1. Presne to, čo bolo zvestované anjelom Pána Jozefovi, keď chcel tajne prepustiť svoju manželku Máriu: „Jozef syn Dávidov, neboj sa prijať Máriu za svoju ženu, lebo to, čo sa v nej počalo, je z Ducha Svätého; porodí syna a dáš Mu meno JEŽIŠ, lebo On zachráni svoj ľud z ich hriechov.” (Matúš 1:20-23)
2. Ježiš bol poslaný na túto zem, žil na tejto zemi, zomrel pre nás, vstal z mŕtvých a žije. On ťa hľadá, chce vstúpiť do tvojho života a žiť v tebe: „Ajhľa, stojím pri dverách a klopem. Ak niekto počuje môj hlas a otvorí dvere, vojdem k nemu a budem stolovať
s ním a on so mnou. (Zjavenie 3:20) Toto je posolstvo pre ľudí nielen v tomto období, ale v celoročnom období. V mene bratov a sestier zboru Apoštolskej Cirkvi v Žiline prajem všetkým žilinčanom pokojné, požehnané Vianoce a všetko dobré v novom roku 2012!
TIBOR MÁHRIK, kazateľ Cirkvi bratskej
1. Vianoce sú predovšetkým pripomienkou historických udalostí narodenia Pána Ježiša Krista v judskom Betleheme. Boh sa narodil do rodiny, preto Vianoce sú najmä sviatky rodiny. Stretnutie pri štedrej večeri a potom pri ozdobenom stromčeku sú chvíle, kedy si rodičia s deťmi pripomínajú najväčší dar, ktorý dal nebesky Otec z lásky nám, svojim deťom. Jedlo, atmosféra, výzdoba, hudba – všetko je slávnostné a krásne, plné symboliky. Iné, ako po celý rok.
2. Pohľad pastierov „hore“ zmenil ich život. Tá anjelská správa zmenila atmosféru v celom Betleheme. Skúsme aj my hľadieť nielen „dole“, teda na krízu, na vážne problémy Európy a sveta. Skúsme aspoň na niekoľko dní nekritizovať lekárov, staviteľov, remeselníkov, učiteľov a pozrime aj my tam, „hore“. Vtedy máme reálnu šancu žiť ináč aj tu, „dole“. Láska totiž nie je sentiment, pocit, ktorý vyprchá, ale pevné rozhodnutie, ktoré pretrvá a na ktoré treba vnútornú silu. A človek sám zdroje na ňu nemá. Súčasťou Vianoc je aj umučenie Štefana, ktorý žil život viery aj v prostredí nepochopenia a nepriateľstva. Láska miluje stále a vždy.
MARIÁN KAŇUCH, farár Cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi a.v.:
1. Vianoce patria v našej cirkvi k tým najvzácnejším duchovným sviatkom. Hlavné vianočné sviatky sa skladajú z troch dní: Štedrý večer (24.12), 1.slávnosť vianočná (25.12) a 2. slávnosť vianočná (26.12). Na Štedrý večer je na našich službách Božích najväčšia účasť ľudí v rámci celého roku. Tieto služby Božie nenavštevujú len pravidelní účastníci života zboru, ale najmä tí, ktorí do kostola zavítajú pomenej. Na týchto službách Božích sa liturgicky prechádza z Adventu do Vianočného obdobia. Služby Božie sú naplnené množstvom programu detí, spevokolov, mládeže a celé to ma silný duchovný ale tiež aj emotívny náboj. Služby Božie na 1. slávnosť vianočnú sú pripomienkou narodenia Pána Ježiša Krista. Služby Božie na 2. slávnosť vianočnú sú odkazom na príbeh prvého kresťanského mučeníka Štefana. Tu zdôrazňujeme dôležitosť a význam utrpenia pre vieru v Krista v našich životoch.
2. Naše posolstvo je v podstate každý rok to isté. Neustále zdôrazňujeme a pripomíname ľuďom, ten úžasný dar Božej lásky. Dar milosti, keď sa Boh stal človekom. Vianočné posolstvo je posolstvom nádeje, života, milosti, odpustenia, zmierenia. Ak by sme to zhrnuli do jednej vety, tak pravdepodobne by to boli nasledujúce slová: „Lebo tak Boh miloval svet, že svojho jednorodeného Syna dal, aby nezahynul, ale večný život mal každý kto verí v Neho." (Ján 3,16)