ŽILINA. Viacerí čitatelia našich novín nás upozornili na škody po silnom vetre, ktorý prefúkol územie Žiliny a okolia začiatkom minulého týždňa. Niektorí si kvôli nemu nepospali, iní na druhý deň museli po uliciach zbierať odpadky zo svojich prevrátených kontajnerov.
Zlý spánok
„Celú noc som nespala. Bála som sa, že nám silný vietor okna vyláme,“ posťažovala sa naša čitateľka Daniela. Druhá, Andrea, dodáva: „My sme zas s ocom na druhý deň ráno zbierali po ulici odpadky z kontajnerov, ktoré nám cez noc poprevracal vietor.“
To však nie sú jediné postrehy od našich čitateľov. Niektorí videli polámané stromy, iní zas v meste, konkrétne na Vlčincoch, zbadali v strede cesty odfúknutý a prevalený stan, ktorý cez leto kryje letnú terasu. Silný vietor polámal ľuďom dáždniky alebo si to odniesli aj niektoré časti verejného osvetlenia.
„Keď som sa v noci vracal domov, cestu mi skrížil odlomený kryt z umelej hmoty z pouličnej lampy. Mal som pocit, že sa počasie zbláznilo. Pršalo, snežilo a k tomu neskutočne fúkalo,“ prezrádza Samo.
„Upratovať“ po prudkom vetre museli aj hasiči. Ako sme sa dozvedeli od hovorkyne hasičov Miroslavy Ondrichovej, v priebehu štyroch dní zasahovali hasiči z celého žilinského kraja k niekoľkým popadaným stromom. Mesto Žilina nehlási po veterných dňoch žiadne škody na majetku.
Prudký vietor
Na takýto silný vietor nás však vopred upozorňoval Slovenský hydrometeorologický ústav. Vydal výstrahy druhého stupňa. V Dolnom Hričove na letisku dosiahol v týchto dňoch vietor v nárazoch až 50 km/h, ktorému sa mu podľa Beaufortovej stupnici sily vetra priraďuje prívlastok „prudký“.
„Najsilnejší vietor fúkal vo vysokohorských polohách. Tlakové níže boli pomerne hlboké a tak vznikol výrazný tlakový gradient, ktorý sa prejavil silným vetrom, a to predovšetkým v severných regiónoch Slovenska, ktoré boli bližšie k centrám tlakových níží,“ informuje Pavel Faško z SHMÚ.
Ako sa dozvedáme, takéto silné vetry spôsobuje rozdiel tlaku vzduchu medzi oblasťami s vyšším tlakom vzduchu a priestorom stredu tlakovej níže. Čím je rozdiel väčší, tým je aj vietor silnejší.
„Súčasný charakter počasia sa vyznačuje intenzívnou výmenou vzduchových hmôt medzi Atlantickým oceánom
a európskym vnútrozemím, čo sa deje u nás po viacerých týždňoch pokojného počasia. O to viac je asi vnímané súčasné turbulentné počasie, ktoré bude mať pokračovanie s určitými prestávkami aj v ďalších dňoch,“ konštatuje Faško.
Môže byť nebezpečný
Hurikánov ani tornád, ktoré trápia ľudí z iných krajín, sa v našich končinách nemusíme obávať. Vietor však môže byť nebezpečný aj u nás. „Nejde o to, že človek má pri ňom napríklad problémy s chôdzou. Nebezpečné sú skôr padajúce predmety unášané vetrom, resp. padajúce stromy, strechy a podobne. Preto sa radšej v prípade výskytu silných vetrov udržiavajte v uzavretých priestoroch,“ radí.
Na Slovensku si vietor najsilnejšie zafúkal v novembri v roku 1965 na Skalnatom Plese. Vtedy dosiahol v nárazoch najvyššiu nameranú hodnotu, a to až 283 km/h.