Keďže vláda a parlament zatiaľ neschválili prijaté memorandum, odborári v sobotu vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Peter Blaško nevylučuje, že sa v priebehu pár dní môže štrajk začať nanovo.
ŽILINA. V žilinskej nemocnici s poliklinikou sa v stredu skončil núdzový stav. Podľa slov námestníka Rastislava Johanesa, prakticky všetky lekári sa do stredy vrátili do práce a podpísali nové pracovné zmluvy. Na chirurgii, kde je Johanes primár, sa vrátili už v pondelok. Do práce nastúpili všetci, okrem tých, ktorí boli skutočne chorí.
„Momentálne beží štandardná prevádzka nemocnice. Lekári zmluvy podpísali, ale čakajú, ako rozhodne parlament. Ak ten neodobrí memorandum vlády, tak môže znova nastať problém,“ povedal Johanes.
Johanes: Problémové je financovanie
Podľa jeho slov môže nastať problém najmä s krytím zvýšených výdavkom na mzdy lekárov. Johanes ale nepredpokladá, že by nemocnica záväzok nedodržala. „Riaditeľ memorandum podpísal a teda si je vedomí, čo bude treba urobiť. Žilinská nemocnica si nepochybne záväzky voči lekárom určite splní,“ povedal.
Počas štrajku lekárov sa v nemocnici nevyskytla žiadna nepredvídaná udalosť. „Som rád, že sa pred Vianocami nikomu nič nestalo a dúfam, že si teraz všetci uvedomia vážnosť situácie. Treba, aby sa situácia, ktorá je teraz vyriešená dočasne, vyriešila naozaj systémovo. Podstatné bude najmú zvýšiť platby do poisťovní,“ hovorí Johanes.
Blaško: Parlament to musí schváliť
Šéf žilinského lekárskeho odborového zväzu Peter Blaško hovorí, že prijatie zákona v parlamente je nevyhnutné. Inak zostáva ohodnotenie väčšiny lekárov na svojvôli riaditeľov.
„Poslanci musia schváliť zákonné garancie toho, na čom sme sa dohodli. Momentálne sú totiž tri kategórie lekárov. Tí, čo dali výpovede a prijali návrh vlády, potom tí, ktorí dali výpovede a prijali skorší návrh premiérky Ivety Radičovej na zvýšenie platu o 300 eur. Títo všetci už majú nové zmluvy podpísané. Potom sú tu však ešte lekári, ktorí výpovede nedali a neprijali Radičovej návrh. Tí majú stále staré zmluvy a pokiaľ poslanci nepríjmu zákon, riaditeľa nič nenúti, aby s nimi uzavrel nové zmluvy,“ hovorí Blaško.
Ďalšia kategória sú absolventi škôl, ktorí by mohli nastúpiť do nemocnice v budúcnosti. „Pýtal som sa právnika, aký plat by dostali. Odpovedal mi, že aký sa rozhodne riaditeľ,“ dodal Blaško.
Lekári preto netrpezlivo čakajú na hlasovanie v parlamente. Podľa Johanesa hrozí, že ak zákon nepríjmu, problém sa vráti a môže vzniknúť veľmi zložitá situácia. Jeho slová potvrdzuje sobotné vyjadrenie predsedu lekárskeho odborového zväzu Mariána Kolára, ktorý za lekárov oznámil štrajkovú pohotovosť.
Nevylučujú ostrý štrajk
Blaško hovorí, že lekári v najbližších dňoch budú pozorne sledovať, ako sa vláda a parlament postaví k plneniu ich požiadaviek. „Máme indície, že niektorí členovia vlády a parlamentu považujú memorandum za zdrap papiera, ktoré ich k ničomu nezaväzuje. Máme, napríklad, informáciu, že minister dal riaditeľom nemocníc pokyn, aby konali tak, ako keby transformácia pokračovala,“ hovorí Blaško.
Podľa jeho slov by mala vláda memorandum predložiť v skrátenom legislatívnom konaní predložiť do parlamentu a ten ho musí schváliť. „Musí to byť vrátane platov, aj zrušenia transformácie nemocníc. Uvidíme, či sa tak udeje v najbližších dňoch. Nevylučujem, že ak sa tak nestane, znova vstúpime do štrajku, prípadne odídeme na PN-ky,“ uzavrel Blaško.