ŽILINA. Na Mestskej polícii v Žiline prepúšťali pred niekoľkými týždňami ľudí so zdravotným postihnutím. Dokopy prišlo o prácu šesť zamestnancov. Dôvodom ich prepúšťania bolo zrušenie chráneného pracoviska, ktoré zriadili na útvare mestskej polície v októbri roku 2008.
Podľa predsedu združenia Chránené dielne v Žiline si títo ľudia nájdu prácu v žilinskom regióne len s ťažkosťami.
Chránené pracovisko
Pred viac ako troma rokmi uzatvorilo bývalé vedenie mesta s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Žiline Dohodu o poskytnutí príspevku na zriadenie chráneného pracoviska na základe zákona o službách zamestnanosti.
V rámci tejto dohody bolo na Mestskej polícii v Žiline začiatkom októbra roku 2008 vytvorené chránené pracovisko, na ktoré prijali šesť ľudí so zdravotným postihnutím.
„U týchto zamestnancov išlo len o čiastočné zdravotné obmedzenie a boli prijatí na pracovnú pozíciu obsluha kamerového systému a pracovisko prvého kontaktu,“ hovorí Pavol Čorba, hovorca mesta.
Peniaze aj z únie
Na vytvorenie chráneného pracoviska na mestskej polícii bol poskytnutý príspevok podľa dohody vo výške skoro 50–tisíc eur. V tejto sume boli zarátané náklady na zriadenie pracoviska i na platy hendikepovaných pracovníkov.
Financie na projekt zabezpečoval prvých 15 mesiacov úrad práce v rámci štátneho rozpočtu a Európskeho sociálneho fondu. Zvyšných 21 mesiacov financovala projekt z väčšej časti mestská polícia.
Chránené pracovisko tu podľa dohody vytvorili na dobu tri roky. Prvého októbra tohto roka dohoda medzi mestom a úradom práce skončila.
„Týmto dňom bol skončený aj pracovný pomer so šiestimi zamestnancami,“ vysvetľuje Pavol Čorba.
Prácu si nájdu ťažko
Prepustení hendikepovaní zamestnanci si podľa Štefana Sirého zo združenia Chránené dielne nájdu novú prácu v Žiline a na okolí len s ťažkosťami. „Je smutné, že takéto miesta rušia. Mali by skôr hľadať riešenie, ako takéto miesta naďalej udržať. Myslím si, že títo ľudia budú mať dosť veľký problém nájsť si robotu a uplatnenie v súčasnej dobe, keď sa viac prepúšťa ako prijíma," hovorí.
Na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Žiline evidovali do minulého piatku 365 voľných pracovných miest.
„Na každé pracovné miesto, ktoré evidujeme, môže nastúpiť občan so zdravotným postihnutím v prípade, že zdravotný stav mu umožňuje výkon danej profesie a zamestnávateľ má podmienky pre zamestnanie takéhoto občana. Evidujeme jedno pracovné miesto, kde si zamestnávateľ vyslovene žiada človeka so zdravotným postihnutím, a to na profesiu administratívny zamestnanec,“ hovorí Zuzana Brežná zo žilinského úradu práce.