Príbehy železničných tratí, zaujímavosti z prevádzky železníc, ale aj vplyv železnice na rozvoj miest a obcí na Slovensku mapuje publikácia Železnice na starých pohľadniciach Považského múzea (PM) v Žiline.
ŽILINA.
Myšlienka knižného vydania historických pohľadníc železníc vznikla podľa riaditeľa PM Borisa Schuberta v roku 2010, kedy bola v areáli Budatínskeho hradu sprístupnená výstava pod názvom Železničné stanice Slovenska na historických pohľadniciach. Vydanie knihy Železnice na starých pohľadniciach vnímam ako významný počin aj v tej súvislosti, že Považské múzeum v Žiline je múzeom s celoslovenskou špecializáciou pre oblasť dopravy, povedal Schubert.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Zberateľstvo pohľadníc so železničnou tematikou patrí na Slovensku podľa historika PM a autora publikácie k pomerne zriedkavým záľubám. Okrem niekoľkých jednotlivcov sa mu venuje aj PM v Žiline, kde sa vo fonde dopravy nachádza zbierka asi 120 pohľadníc. Táto kolekcia sa postupne dopĺňala a počas vyše dvoch rokov sa ju podarilo zdvojnásobiť. Vďaka tomu sme mohli pristúpiť k jej knižnému vydaniu vo vydavateľstve DAJAMA Bratislava, uviedol Šimko.
Publikácia podľa neho obsahuje viac ako 150 pohľadníc železníc hlavných a vedľajších tratí Slovenska. Najviac pohľadníc je z Košicko-bohumínskej železnice, ktorej 140. výročie otvorenia si pripomíname v tomto a budúcom roku. Okrem budov železničných staníc pohľadnice zachytávajú aj mosty a tunely. Práve najstaršia pohľadnica použitá v publikácii je pohľadnica železničného mostu pri Budatíne z roku 1898, uzatvoril Šimko.