VRÁTNA. V najznámejšej doline Malej Fatry, vo Vrátnej, pomaly finišujú s prípravami na zimnú sezónu. Dôkazom toho bol aj minulotýždňový nácvik záchrannej akcie, v rámci ktorej precvičovali evakuáciu ľudí uviaznutých na nefunkčnej lanovke.
Podľa všeobecne záväzných predpisov sa nácviky takýchto záchranných akcií musia vykonávať na lanovkách turistických stredísk, ktoré sú v celoročnej prevádzke, dvakrát do roka. Ak je lanovka v prevádzke len počas zimy, raz do roka. Tak to bolo aj minulý pondelok, 28. novembra, na sedačkovej lanovej dráhe na Pasekách. Traja horskí záchranári z Malej Fatry spolu s desiatimi pracovníkmi lanoviek nacvičovali záchranu pasažierov.
Tri a pol hodinová akcia
„Keď sa pokazí lanová dráha tak, že technicky ju nie je možné pustiť ani na hlavný a ani na núdzový pohon, musíme do pol hodiny zahájiť záchrannú akciu podľa vypracovanej metodiky,“ vysvetľuje Ján Holka, vedúci prevádzky lanových dráh vo Vrátnej.
Ak sa teda stane, že sa zrazu lanovka so 138 sedačkami zastaví, za pár minút začnú ľudia zo záchranného tímu
s evakuáciou cestujúcich. Na začiatku sa rozdelia do štyroch skupín, ktoré sa rovnomerne rozmiestnia po celej dĺžke trate. Dostavia sa k podpere lanovky, vyšplhajú sa hore, oblečú sa do záchranného výstroja a pomocou kladky a dopravného lana sa spustia k sedačke.
„Jeden záchranár je vždy na sedačke a druhý ho istí zdola. Ak sú na mieste malé deti, najprv zlaňujeme tie a potom ostatných,“ hovorí Holka.
Ak je niekto zranený alebo v zlom zdravotnom stave, prevezú ho horskí záchranári na miesto, kde už čaká sanitka. Ak sa evakuovaní pasažieri cítia dobre, zlyžujú na lyžiach dole. Akciu musí záchranný tím ukončiť podľa predpisov do tri a pol hodiny.
Doteraz bez problémov
S podobnými reálnymi problémami sa na lanovke v Malej Fatre ešte nestretli. „Technika doteraz nezlyhala, tak sme našťastie nemuseli ani zasahovať. Zatiaľ to len cvičíme,“ konštatuje.