Žilinská nemocnica mala oddnes prestala prijímať pacientov na plánované operácie. Nemá ich kto uspať. Odborári totiž odmietli prijať návrh na zvýšenie platov o 300 eur. Peter Blaško o označil za blud. V tejto chvíli o situácii rokuje vedenie nemocnice.
ŽILINA. Lekárski odborári sa s vládou minulý týždeň nedohodli na zvýšení svojich platov a podľa slov žilinského predáka Petra Blaška, výpovede zatiaľ nesťahujú. Týka sa to aj 98 lekárov zo žilinskej nemocnice.
Fakultná nemocnica mala od dnes, podľa slov hovorkyne Petry Lihanovej, prestať prijímať pacientov na plánované výkony. Najväčším problémom sú aj v Žiline anesteziológovia. Hrozí, že nebude mať kto pacientov uspať. „Ohrozené sú všetky oddelenia, na ktorých sú zákroky vykonávané v celkovej anestézii,“ hovorí Lihanová.
Pacientov nemá kto uspať
K najohrozenejším však patrí gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. Podľa Lihanovej na ňom budú plánované pôrody cisárskym rezom vykonávane bez obmedzenia do štvrtka. „Ďalší vývoj je závislý na počte anesteiológov získaných z externých zdrojov. Na tomto oddelení vieme zabezpečiť výkon zdravotníckej starostlivosti v urgentnom režime.“
Ak lekári výpovede nestiahnu, nemocnica ich plánuje nahradiť. „V tejto chvíli intenzívne pracujeme na získavaní anesteziológov a pôrodníkov z externých zdrojov a tiež zo zahraničia,“ povedala.
Pre pacientov zriadili telefonickú linku
Nemocnica, podľa Lihanovej, v dôsledku mimoriadneho stavu v oblasti poskytovania zdravotníckej starostlivosti, v súvislosti s výpoveďami lekárov, zriaďuje od 1. decembra telefonickú linku s číslom 041/51 10 370. „Linka bude slúžiť na informovanie pacientov a verejnosti o podmienkach a možnostiach, za akých bude ústavná zdravotná starostlivosť zabezpečená.“
Nahradia ich Ukrajinci?
Podobným spôsobom chce situáciu aj v iných nemocniciach riešiť aj minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Podľa jeho slov v ostatnom období už boli schválené licencie pre 350 takýchto žiadateľov. „Z toho bolo 100 žiadostí z Ukrajiny,“ povedal. Slovensko možno požiada o poskytnutie lekárov zo zahraničie.
Lekárov, ktorí nastúpia 1. decembra na svoje miesta, by sa malo týkať vládne memorandum, ktoré počíta s priemerným zvyšovaním miezd lekárov o 300 eur.
Premiérka Iveta Radičová v sobotu upokojila situáciu ubezpečením, že zdravotná starostlivosť bude plnohodnotne zabezpečená aj po 1. decembri. „Je mi ľúto, že sa lekári rozhodli dať výpovede, že lekárske odborové združenie neprijalo ponuku v memorande, ale zároveň vyzývam, aby zvážili svoje rozhodnutie, využili čas do stredy, prehodnotili svoje rozhodnutie a vrátili sa na svoje pracovné miesta,“ povedala Radičová.
Dnes má vláda predložiť trvalé riešenie situácie a zvážiť, či je ešte vôbec nutné vyhlásiť stav núdze a keď, v ktorých konkrétnych nemocniciach. Ak by, napríklad, v Žiline núdzový stav vyhlásili, lekári by do práce nastúpiť museli.
Blaško: Návrh bol blud
Šéf lekárskych odborov v Žiline Peter Blaško ponúkané memorandum prijať nemohli, pretože „zvýšenie platov, ktoré ponúkali, bol blud a vládu k ničomu nezaväzuje“. Nebolo vraj z neho zrejme, ako bude jednotlivým lekárom, podľa praxe, priznávaný koeficient. „Naše výpovede zatiaľ platia. V tejto chvíli ešte neviem, ako k tomu pristúpia naši lekári. Musíme sa stretnúť a uvidíme, čo ďalej,“ povedal.
TELEFONICKÁ LINKA PRE PACIENTOV
V dôsledku mimoriadneho stavu v oblasti poskytovania zdravotníckej starostlivosti v súvislosti s výpoveďami lekárov, zriaďuje FNsP Žilina od 1. decembra 2011 telefónnu linku s číslom 041/51 10 370, ktorá bude slúžiť na informovanie pacientov a verejnosti o podmienkach a možnostiach za akých bude ústavná zdravotnícka starostlivosť zabezpečovaná.
PETRA LIHANOVÁ, hovorkyňa nemocnice