ŽILINA. Ak patríte k milovníkom grilovania a občas si ho vychutnáte aj doma na balkóne, v Žiline, vám nastanú ťažké časy. Poslanci v pondelok doplnili všeobecne záväzné nariadenie mesta o udržiavaní čistoty, ochrany zelene a poriadku o bod, podľa ktorého sa „zakazuje na území mesta grilovať na otvorených balkónoch a lodžiách bytových domov“. A to bez ohľadu na to, či chcete grilovať na uhlí, plynovom, alebo elektrickom grile.
„Mestu bolo doručených viacero sťažností na obťažovanie susedov a okolia najmä dymom z grilovaných jedál,“ odôvodnil návrh hovorca mesta Pavol Čorba.
Bezohľadní susedia
Podobnú skúsenosť má aj 35-ročný Pavol zo Žiliny. „Sused na Bulvári si v lete na balkóne robil grilovačku, opekal nejaké kuracie mäso. Upozorňovali sme ich, že by to nemali robiť, že nám ide do okien dym. Suseda sa iba zasmiala a povedala, že prikladajú iba uhlie a to je neškodné.“
Grilovali na treťom poschodí, nad nimi sú ešte dve ďalšie a dym vraj išiel aj k susedom z vedľajších vchodov. „Boli to dymy ako z vatry. Ktosi zavolal mestskú políciu. Policajti ich najskôr upozornili, ale keď sa to opakovalo, tak sa vrátili, počkali, kým to uhasili a dali im aj pokutu,“ opisuje udalosť Pavol.
Ani na elektrine a plyne
Grilovanie na balkóne bolo doteraz v zásade dovolené. Ak vás susedia takýmto spôsobom obťažovali, mohli ste urobiť jediné – volať políciu.
O dva týždne to už bude zakázané všeobecne záväzným nariadením. Podobný zákaz už platí napríklad v Prievidzi, Banskej Bystrici a Prešove.
Žilinské nariadenie však zakazuje obyvateľom na balkóne grilovať na akomkoľvek nosiči. Či už na oheň prikladáte uhlie, alebo používate elektrický, či plynový gril. Hoci tie, samozrejme, nedymia. Potvrdil to aj Čorba: „Áno, zákaz sa týka vykonávanej činnosti – grilovania a nie je podstatné, aké médium na grilovanie slúži.“
Predajcovia grilov na elektrinu, či plyn, však nevidia dôvod, prečo by používanie ich grilov na balkóne, malo byť nebezpečné. „Pri spaľovaní propán-butánu nevzniká žiadny dym, ani žiadny vedľajší produkt. Na druhej strane treba povedať, že naši zákazníci používajú naše grile na balkóne len veľmi sporadicky a ak áno, tak len také veľmi maličké,“ povedal Pavel Kreter zo spoločnosti Outdoorgaz z Lietavskej Lúčky.
Kam so žeravým popolom?
Grilovanie na drevenom uhlí na balkóne však môže byť veľmi nebezpečné najmä z požiarneho hľadiska. Podľa Dariny Žipaj Miškovej, šéfky dobrovoľných hasičov z Trnového, je grilovanie na balkóne predovšetkým veľká bezohľadnosť voči susedom. „Podstatná je však otázka, ako sa po grilovaní naloží so žeravým popolom. Zostane v grile? A čo keď ho vietor rozfúka, spadne susedovi na bielizeň a môžu vyhorieť. Mesto má pri tomto zákaze pravdu. V žiadnom prípade by som grilovanie na balkóne neodporúčala.“
Susedov však môže otravovať aj fajčenie na balkóne. Rovnako tu hrozí možnosť požiaru. O jeho zákaze však mesto neuvažuje. „Podľa nášho názoru to nie je taký problém, ako grilovanie. Fajčenie na balkóne by malo byť predmetom slušného susedského spolužitia,“ uzavrel Čorba.