BRATISLAVA. Po rokovaní s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom to uviedol predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. „Po 1. decembri v našich nemocniciach nebudeme môcť poskytovať v mnohých oblastiach akútnu zdravotnú starostlivosť,“ uviedol k situácii pri nestiahnutí výpovedí lekárov. Obáva sa pritom toho, že ani štátne nemocnice, ktoré evidujú menej výpovedí lekárov ako nemocnice pod samosprávnym krajom, nebudú poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti zvládať.
Z 274 lekárov v Žilinskom kraji podľa Blanára podalo výpoveď 125 lekárov. „Podávajú výpoveď kompletne lekári gynekologického oddelenia hornooravskej nemocnici v Trstenej, kde nebudeme môcť poskytovať akútnu zdravotnú starostlivosť,“ upozornil. Pacienti tak budú podľa neho musieť cestovať do nemocnice v Ružomberku alebo v Martine. Ohrozené je tiež podľa Blanára ortopedické a chirurgické oddelenie v Dolnom Kubíne, kde dáva zo 70 lekárov výpoveď 45. „Sú to hlavne anestéziológovia a chirurgovia,“ povedal Blanár. Podobná situácia je podľa neho aj v nemocnici v Liptovskom Mikuláši.
Odborári a minister zdravotníctva Ivan Uhliarik sa nedohodli ani na pondelňajšom viac ako šesťhodinovom rokovaní. Viac ako 2 000 lekárov teda stále trvá na svojich výpovediach podaných k 1. októbru. Slovensku tak o niekoľko dní hrozia problémy pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. „Fakticky sme nedospeli k žiadnej dohode ani pri jednej z našich požiadaviek,“ vyhlásil po rokovaní šéf odborárov Marian Kollár. Odborárom pritom prekáža najmä to, že im minister nechce ponúknuť žiadne legislatívne záruky. „Sme v mimoriadnej situácii... Naša ambícia ostáva i naďalej taká, aby sme riešili problémy slovenského zdravotníctva komplexne, bohužiaľ ani dnes sa nám to nepodarilo,“ dodal Kollár.
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik však po rokovaní taký skeptický nebol. Podľa neho lekári akceptovali aktuálne pozastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, ale aj riešenie problémov z hľadiska dodržiavania Zákonníka práce a požiadavku na dofinancovanie zdravotníctva. „V týchto bodoch sme sa viac menej dohodli, v otázke platov sme sa zatiaľ nedohodli,“ uviedol minister. Odborári takéto závery odmietli a tvrdili, že sa v rokovaniach neposunuli. Minister pritom verí, že k dohode s lekármi napokon predsa len príde a že zdravotná starostlivosť nebude ohrozená. Dohodu nevylučujú ani lekári. Najbližšie rokovanie by malo byť už v stredu u premiérky.
Ku koncu septembra tohto roka podalo podľa Lekárskeho odborového združenia na Slovensku výpoveď 2 411 lekárov v 34 nemocniciach. Doteraz ich stiahlo asi 400. Celkovo pracuje na Slovensku pri lôžkach pacientov takmer 7 500 lekárov.