ŽILINA. Obyvateľov 1 240 mestských bytov, ktoré spravuje spoločnosť Bytterm čaká od budúceho roku pravdepodobne zmena. Mesto totiž pripravuje analýzu, na základe ktorej plánuje ukončiť s Byttermom zmluvu o správe bytov. Prebrať by ju mala novozaložená mestská spoločnosť. Zlepšiť sa má správa bytov, neplatiči však môžu skončiť aj na ulici. Návrh budú poslanci prerokovávať na dnešnom zasadnutí zastupiteľstva.
Snaha o zlepšenie
Hlavným motívom prípravy zmeny v správe bytov je, podľa hovorcu mesta Pavla Čorbu, nespokojnosť nájomníkov a snaha o zásadné zlepšenie procesov, ktoré súvisia so správou a údržbou bytov, ktoré mesto poskytuje prostredníctvom Byttermu. „Mali by pocítiť zásadný rozdiel pri riešení ich oprávnených požiadaviek na kvalitu bývania, opráv a rekonštrukciu bytov,“ povedal.
Ďalší dôvod je ekonomický. Mesto by, podľa Čorbu, mohlo ušetriť, až 10% nákladov na správu. Bytterm pre mesto spravuje majetok v hodnote bezmála 40 miliónov eur. Mestu za to fakturuje 10-tisíc eur mesačne, plus ďalšie poplatky. V minulom roku spoločnosti uhradilo celkovo 124-tisíc eur.
Neplatiči skončia na ulici
Mesto si od možnej transformácie sľubuje, že bude úspešnejšie aj pri vymáhaní nedoplatkov. Takmer štvrtinu z týchto bytov totiž obývajú neplatiči a výška nedoplatkov je značne vysoká a každý rok narastá. Do konca septembra tohto roku eviduje mesto na nedoplatkoch 711 627 eur. Ku koncu minulého roka to bolo 690-tisíc eur, v roku 2009 602-tisíc a v roku 2008 459-tisíc eur. Mesto chce mať svoje byty pod kontrolou a nedoplatky účinnejšie vymáhať.
Potvrdzuje to aj Čorba. Aj keď sa totiž postupne darí znižovať počet neplatičov, tento proces je vraj cez Bytterm nepružný. „Mesto bude využívať všetky dostupné právne možnosti k tomu, aby zabezpečilo plnenie povinností nájomcov voči mestu ako vlastníkovi bytov a zabezpečilo platenie úhrad nájomného, aj za cenu tvrdého postupu. V konečnom dôsledku aj vypratania neplatiacich nájomcov z bytov,“ uviedol.
Bytterm: Ak to zvládnu lepšie, budeme radi
Karol Kucka, riaditeľ divízie správy majetku Byttermu hovorí, že s mestom sa na definitívnom riešení ešte nedohodli. „Vymáhanie pohľadávok z našej strany funguje, riešime ho aj po právnej stránke. Komplikuje ho však skutočnosť, že ľudia majú zmluvy zväčša uzatvorené na dobu neurčitú a ukončenie vzťahu je problematické. Pokiaľ však má mesto účinnejší systém, ako zabezpečiť vymáhanie nedoplatkov, my budeme len radi,“ povedal.
Mesto, ako vlastník bytov, má s Byttermom uzatvorenú mandátnu zmluvu. Ak sa ju, podľa Kucku, rozhodne ukončiť, nezostane im nič iné, len to akceptovať. „My spravujem e rokrem mestských, najmä byty v súkromnom vlastníctve a tých je neporovnateľne viac. Pre nás by ukončenie spolupráce s mestom znamenalo stratu, ale nie citeľnú,“ dodal.
Vlastná správcovská spoločnosť
Na správu bytov si mesto plánuje založiť správcovskú spoločnosť, so stopercentnou účasťou mesta. Bytterm je súkromná akciová spoločnosť, v ktorej mesto vlastní 20% akcií. Okrem 1 240 bytov spravuje od roku 1993 pre mesto aj 30 nebytových priestorov a 81 garáží. Dohromady Bytterm spravuje približne 10-tiscí bytov.