Poisťovňa tvrdí, že na požiadanie im vyšetrenie zabezpečí. Župa im dokonca lekára už našla. Vyšetrí ich doktorka Tobolová v Žiline.
BYTČA. Pacienti neurologickej ambulancie z Bytče, ktorí potrebujú súrne vyšetrenie, majú problém. Jediný neurológ pôsobiaci v okrese, totiž na konci septembra ukončil činnosť svojej ordinácie bez náhrady. Jedinou možnosťou pre pacientov je tak domáhať sa ošetrenia u odborníkov v Žiline. Podľa mnohých pacientov ich však žilinskí neurológovia odmietajú vyšetriť v tomto roku. Niektorí majú dokonca skúsenosť, že ak sa chcú zapísať do poradia v budúcom roku, môžu tak urobiť len ako prednostné vyšetrenie za poplatok. Pacienti sú zúfalí, nevedia, čo robiť.
Prečo sa musíme doprosovať?
Rovnakú skúsenosť má aj Janka Lingešová z Malej Bytče. „Hovorím za všetkých bývalých pacientov doktora Romana Koyša. Ten v Bytči skončil a ako dôvod mu na dverách ambulancie visel oznam, že mu poisťovňa nepreplácala výkony. Pre pacientov je to však obrovský problém. Žilinskí lekári nás nechcú do konca roka vyšetriť a v budúcom roku len za poplatok za prednostné vyšetrenie,“ hovorí Lingešová.
Podľa nej sú neurologickí pacienti predovšetkým starší ľudia, ktorí často trpia bolesťami a musia sa lekárov doprosovať, či ich vôbec vyšetria. Navyše boli zvyknutí, že im doktor Koyš podával injekcie od bolesti, či infúzie.
S lekárom sa nám spojiť nepodarilo. Po zatvorení ambulancie v Bytči sa pod ním akoby zľahla zem. Pacienti hovoria, že mohol odísť pracovať do zahraničia.
Nedostatočný limit?
Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová uviedla, že Koyš v žiadosti o ukončenie zmluvného vzťahu uviedol nevyhovujúce zmluvné podmienky, bez bližšej špecifikácie. Ukončenie činnosti doktora Koyša v Bytči nám potvrdila hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Radka Kulaviaková. Práve kraj totiž lekárom vydáva, aj odoberá licencie. „Odbor zdravotníctva zrušil MUDr. Koyšovi rozhodnutie na prevádzku neurologickej ambulancie s miestom výkonu Bytča na základe jeho žiadosti. Dôvodom ukončenia činnosti bol nedostatočný limit finančných prostriedkov pridelený od Všeobecnej zdravotnej poisťovne, nakoľko prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia súvisí s pridelením limitu od zdravotnej poisťovne,“ povedala Kulaviaková.
Náhradou je MUDr. Tobolová
Podľa jej slov sú v zmysle zákona o zdravotnom poistení zdravotné poisťovne povinné zabezpečiť svojim poistencom zdravotnú starostlivosť a poskytnúť im na požiadanie informáciu, s ktorými poskytovateľmi má uzatvorenú zmluvu. Kraj zase môže poisťovne upozorniť na neplnenie minimálnej siete počtu poskytovateľov v kraji.
Podľa Balážovej je však verejná minimálna sieť v tomto regióne zabezpečená, pretože je stanovená
v rámci kraja a nie okresu, či mesta. „Všeobecná zdravotná poisťovňa má zabezpečenú neurologickú zdravotnú starostlivosť v Žiline. Ak by mal poistenec problém nájsť si odborného lekára, môže sa obrátiť na zdravotnú poisťovňu, ktorá mu zabezpečí poskytnutie zdravotnej starostlivosti u niektorého zo svojich zmluvných lekárov,“ hovorí Balážová.
Pomocnú ruku pacientom z Bytče podala aj župa. „Po našej dohode s MUDr. Dagmar Tobolovou bude zdravotná starostlivosť pre obyvateľov spádovej oblasti okresu Bytča poskytovaná v jej neurologickej ambulancii v Žiline,“ povedala Kulaviaková.
Náhrada tak skoro nebude
Dlhodobým problémom Bytče je úbytok odborných lekárov. Nájsť neurológa sa už dlhšie pokúša aj konateľka neštátneho zdravotníckeho zariadenia Medicentrum pôsobiaceho v budove bývalej polikliniky Zdenka Pavlíková. „Mali sme záujem o neurológa, pretože vieme, že ľudia s tým majú problém. Keď však nie je lekár, nemôžeme mu otvoriť ambulanciu,“ hovorí.
Potvrdzuje to aj Žilinský samosprávny kraj. „V súčasnosti na odbore zdravotníctva neevidujeme žiadosť neurológa o vykonávanie činnosti v Bytči,“ uzavrela Kulaviaková.