ŽILINA. V týchto dňoch vrcholí u nás jeseň a v záhradách sa hromadí opadané lístie. Ak sa ho chcete zbaviť, nepáľte ho. Podľa zákona o odpade a zákona o ochrane pred požiarmi sa totiž takýmto spôsobom dopúšťate priestupku. Za to vám hrozí pokarhanie alebo pokuta v blokovom konaní do výšky 33 eur a v správnom až do 331 eur.
Zákon stanovuje...
„Fyzické osoby nesmú vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov a zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu,“ hovorí Miroslava Ondrichová, hovorkyňa žilinských hasičov. Ak tak niekto urobí, porušuje tým zákon, hrozí mu pokarhanie a v horšom prípade pokuta až do výšky 331 eur. Ako nás však Ondrichová informovala, doteraz v Žilinskom ani Bytčianskom kraji nezasahovali k požiarom, ktoré vznikli v dôsledku spaľovania lístia.
Škodí zdraviu
Opadané lístie teda radšej nepáľte. Nekonáte len protizákonne, ale škodíte tak aj životnému prostrediu, sebe
a svojmu okoliu. „Jeho zneškodňovaním vznikajú jedovaté látky, ktoré sú zdrojom ohrozenia pre pôdu, vodu, vzduch a ľudí. Práve u ľudí spôsobujú rakovinové ochorenia pečene, močového mechúra, žalúdka, pľúc a poškodzujú imunitný, centrálny, nervový a dýchací systém. Uvedené problémy vznikajú najmä skládkovaním a tiež spaľovaním. A práve toto si ľudia pri spaľovaní lístia a ďalších zložiek bioodpadu vôbec neuvedomujú,“ hovorí Nina Ročiaková zo spoločnosti, ktorá sa zaoberá spracovaním odpadu.
Jednou z najstarších a najrozšírenejších recyklácií je kompostovanie. Jeho pomocou je možné z rozličných bioodpadov , kde patrí aj lístie, získať kvalitné organické hnojivo - kompost. Ak teda máte doma vlastnú kompostáreň, najlepšie urobíte ak lístie náhadžete práve tu. Za niekoľko mesiacov sa vám z neho vytvorí hodnotný humus.
„Zrelý kompost možno použiť na rôzne účely. Napríklad na jar ho pridávame ku zelenine a kvetinám, čo podporuje úrodnosť pôdy a rastliny sú zásobované potrebnými živinami. Môžeme ho taktiež použiť pri zakladaní nových záhrad alebo trávnikov, " radí Ročiaková.
Kompostáreň v Chlmci
O opadané lístie sa na území mesta Žiliny starajú správcovia mestskej zelene. Keď lístie na jeseň zozbierajú, odvezú ho na kompostovanie na skládku v Považskom Chlmci. Následne sa využíva ako hnojivo. „Občania s trvalým pobytom na území mesta Žilina tu taktiež môžu bezplatne odovzdať lístie,“ informuje hovorca mesta Pavol Čorba.
Od roku 2006 by mala mať každá obec a mesto vlastnú kompostáreň. Sami si aj stanovujú, ako budú spaľovanie na svojom území kontrolovať a ako sankciovať ľudí, ktorí zákon porušujú. Dohliadať na to by mala obecná či mestská polícia.
„Za uvedený priestupok na území mesta Žiliny hrozí páchateľovi priestupku pokuta od mestského policajta do výšky 33 eur. Právnickej osobe a fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie môže primátor mesta uložiť pokutu až do výšky 6 638 eur. Konať môže samozrejme aj štátna polícia,“ hovorí Čorba.