ŽILINA. BYTČA. Samosprávy v Žiline a Bytči musia šetriť. Oproti plánovaným príjmom totiž tento rok dostanú o státisíce menej prostriedkov, s ktorými rátali v rozpočte.
Státisíce menej
Znížený výber podielových daní, ktoré sú hlavným zdrojom financovania obcí a miest, robí samosprávam v regióne problém. Žilina za prvých osem mesiacov dostala o 602-tisíc eur menej, ako plánovala. Namiesto 10,5 milióna eur, jej na účet pritieklo 9,679 milióna eur. Peniaze budú mestskému úradu chýbať, pretože s nimi reálne rátal v rozpočte.
V posledných štyroch mesiacoch roka by sa mala situácia mierne zlepšiť. Už teraz je však jasné, že sa rozpočet nenaplní tak, ako si primátor a poslanci predsavzali. „Podľa posledných odhadov prídeme do konca roka o 3,1% z plánovaných 21 miliónov eur,“ povedal hovorca Pavol Čorba. Reálne tak bude mestu chýbať 420-tisíc eur.
Primátor: Rozpočet sa nenaplní
Obdobná je situácia v Bytči. Podľa prednostu Andreja Galla, za prvý polrok dostalo mesto 44,7% z plánovaného ročného výnosu. „V príjmovej časti rozpočtu na rok 2011 sme plánovali výnos z dane z príjmov vo výške 3 060 314 eur. Skutočné plnenie zo strany štátu k 30. 6. bolo vo výške 1 367 847 eur, čo predstavuje uvedených 44,7%.
Prednosta hovorí, že koncom septembra zverejnilo ministerstvo prognózu, podľa ktorej to pre Mesto Bytča znamená opäť pokles oproti rozpočtu vo výške 118 569 eur. Výnos z podielových daní by tak bol 2 941 754 eur.
Župan: Najmenej od roku 2007
Pokles reálnych výnosov z daní, oproti plánu, zaznamenala aj župa. „V súčasnosti daň z príjmov fyzických osôb plní na 44,64% ročného rozpočtu. Od roku 2007 je to najnižšie plnenie,“ povedala hovorkyňa Radka Kulaviaková.
Podľa jej slov najväčší problém by vznikol v budúcnom roku, ak parlament schváli vládou navrhovaný nový systém rozdelenia daňových príjmov pre samosprávy. Kraj by tak prišiel o 7,8 milióna eur.
Mestá škrtia investície
Šetriť musia aj mestá. Podľa hovorcu Čorbu vyrovnáva Žilina výpadok príjmov úspornými opatreniami. „Premieta sa to najmä v znižovaní režijných nákladov a v krátení niektorých investičných aktivít,“ povedal. Kompetencie mesta však v žiadnom prípade nie sú ohrozené.
Šetriť plánujú aj na budúci rok. Podľa primátora Igora Chomu im totiž v rozpočte bude chýbať 5 miliónov eur.
„Za posledný rok sme urobili veľmi veľa práce. V niektorých oblastiach sme dosiahli výrazné úspory, napríklad v servisných nákladoch na prevádzku výpočtovej techniky o 10%, o 30% znižujeme paušály na telefóny, náklady na údržbu budov, elektrickú energiu,“ hovorí Choma. Mesto ušetrí aj na procese verejného obstarávania. Školy totiž budú obstarávať centrálne, pre viacero súčasne.
Aj napriek ťažkej situácii Choma hovorí, že sa im výrazne podarilo znížiť dlh mesta. Obchodné záväzky klesli z 5,3 milióna eur na 3,7 milióna eur. Komerčné úvery poklesli za rok asi o 100-tisíc eur. V Bytči aj napriek nepriaznivej finančnej situácii v prvom polroku primátor, spolu s kolegami, zvládli túto neľahkú situáciu.
„Mesto si plnilo všetky zákonné povinnosti, ktoré mu vyplývajú z jeho kompetencií. Občania nepocítili tieto finančné výpadky. Správnym hospodárením bolo možné dokonca realizovať menšie investičné akcie, organizovať kultúrno-spoločenské i športové aktivity. V pláne boli aj väčšie investičné akcie, ale nebolo by správne zbytočne zadĺžiť mesto,“ povedal primátor mesta Miroslav Minárčik.