ŽILINA. Kňaz Marián Kuffa sa v azylovom dome v Žakovciach venuje bezdomovcom, sirotám, prostitútkam, prepusteným väzňom, alkoholikom a narkomanom. „Boh je jediným pevným bodom vo vesmíre, ktorý som našiel. Ja som sa rozhodol uznávať túto autoritu – všemohúceho Boha – on káže, aby sme si navzájom pomáhali a nachádzali trpiaceho Krista v ľuďoch, ktorí sú okolo nás. Jediný prostriedok k spáse nie je modlitba, musia tam byť aj skutky lásky. Nadprirodzenej. Z ktorej ja nič nemám, ty z nej máš... Toto keď sa naučíme, to nás bude robiť zároveň aj šťastnými,“ povedal Kuffa.
Psychologička Rady pre poradenstvo v sociálnej práci Soňa Holúbková je zároveň riaditeľkou Agentúry podporných služieb poskytujúcej chránené bývanie pre postihnutých ľudí a zakladateľkou medzinárodného festivalu tvorivosti a fantázie Jašidielňa pre ľudí s postihnutím i bez postihnutia. „Pomoc druhým je ponúknutie inakosti a prijatie alternatívy v niekedy nešťastnom živote. Beriem to tak, že som dostala dar vidieť niektoré veci inak a snažím sa podeliť oň s niekým, kto to potrebuje. Ale je to vzájomná pomoc, aj pre mňa.“
Marián Kuffa počas diskusie pred zaplneným hľadiskom Nadácie POLIS zdôraznil, že pokora je predovšetkým pravda. „Buď pravdivý pred Bohom, aj keď sa nevieš vymotať z hriechov. Ten zápas je pre Ježiša zaujímavý, chce si prečítať tvoj úmysel. Pre veriacich je najväčší prejav pokory spoveď. Ak nie si katolík, nejako sa zmieriť s Bohom, priznať svoju vinu“. Pýcha je naopak nezriadená túžba vyniknúť, pričom ako príklad uviedol dve matky. „Jedna sa stará o dieťa, operie, ožehlí, okúpe. Aj druhá. Jedna pritom preklína, hreší a nadáva, druhá sa modlí a obetuje to za dieťa. Obidve sú starostlivé, ale jedna to robí s pokorou, s láskou a druhá s pýchou, bez lásky. Nestačí robiť veci božie, ale musí tam byť aj boží duch. A kedy ho tam budeš mať? Keď ho budeš hľadať. Tvoja modlitba musí byť aj otáznik, nielen výkričník,“ povedal Kuffa.
FOTO: NADÁCIA POLIS/ĽUBO BECHNÝ
Pre Soňu Holúbkovú je pokora prijatie samého seba, v stave, v akom sme. „A pravdivosť. Pýcha je presný opak. Človek hrá niekoho iného, kým ani nie je. Ale v spoločnosti mu to umožňuje nejakým spôsobom vyniknúť, alebo ukázať, čo v ňom vlastne nie je. Naučila som sa u ľudí s postihnutím, že pravda je aj o počúvaní. Človek sa musí snažiť počúvať, rozumieť. Oni ma dokonca naučili, že nemožno počúvať len ušami, lebo to ide rýchlo do hlavy. Treba počúvať srdcom, aby sme ich spoznali. To, čo vidíme, to sa nám iba javí, a to, čo prežívame, je mozaika, ktorú skladáme,“ doplnila Holúbková.
Za najzákladnejšie právo označil Kuffa právo na život. „Zachraňujeme veľryby, a keď zomrie bezdomovec, to je len pikoška. Aj v etike sú hodnoty, aj v morálke sú hodnoty. Morálka zostáva stále tá istá. Dať druhému dobro. Tam, kde prestáva nádej, tam začína peklo. Peklo môže začať už tu na zemi. Čo my dávame tým bezdomovcom? Istotu im nemôžem dať. Snažím sa im dať nádej a motiváciu. Keď pôjdeš po tejto ceste, tak dôjdeš do cieľa – k svojej manželke, matke, si na správnej ceste. Toto je naša úloha. Posledný cieľ – nebo. Tri božské čnosti – viera, nádej a láska,“ dodal Kuffa.
Psychologička Soňa Holúbková doplnila, že nádej je pre ňu opakom strachu. „Nádej je vidieť východisko v čiernom lese, kde nemáte istotu, že nájdete cestu. Buď tam prežijete so strachom a môžete umrieť. Nádej, napriek neúplnému presvedčenie, že môžete do toho cieľa dôjsť, vás z lesa dokáže vyviezť. Som človek, ktorý dáva nádej. Ani neviem, či to niekedy vyjde, ale vyvádza ľudí z čierneho lesa. Nádej sa dá nájsť v každej situácii. Nesmieme sa nechať strachom uchvátiť a musíme hľadať svetlejšie body,“ uzatvorila Holúbková.
POZVÁNKA DO NADÁCIE POLIS
Filozofická kaviareň O reformácii, nedeľa 27. novembra o 16.00 h.
Fenomén reformácie - historický zrod, teologický obsah. Význam Žilinskej synody pre Evanjelickú cirkev augsburského vyznania v európskom kontexte. Odkaz reformácie pre dnešný svet. Hostia: Juraj Bohyník, teológ a filozof, Viedeň, Marián Kaňuch, zborový farár Evanjelickej cirkvi a.v., Žilina, Miloš Kovačka, bibliograf, riaditeľ Národného bibliografického ústavu Slovenskej národnej knižnice, Martin, Michal Valčo, vysokoškolský učiteľ, riaditeľ Biblickej školy, Martin. Hudobné vystúpenie Karin Loudová, moderuje Tibor Máhrik. Vstup je voľný.
Podujatie organizuje Nadácia POLIS, Mariánske námestie 31, Žilina.
Autor: Beáta Jarošová