ŽILINA. To, že je človek tvor zábudlivý, dokazujú záznamy o stratách a nálezoch, ktoré si vedú dispečeri a komandujúci na vlakových a autobusových staniciach. Ani Žilinčania nie sú výnimkou. V autobuse si zabudli už husle, vo vlaku diplomovku.
Vedú dáždniky
Jednoznačne si ľudia najčastejšie v autobusoch zabúdajú dáždniky. Ak ráno prší a poobede už nie, je viac ako pravdepodobné, že šofér pri obhliadke autobusu nejaké nájde. Po dáždnikoch nasleduje oblečenie. „Naši vodiči nachádzajú mikiny, bundy, pulóvre. Je to najmä v čase, keď je ráno zima a poobede je už teplejšie. Najmenej pozornými sú však žiaci. Tí si v autobusoch bežne zabúdajú školské potreby,“ hovorí Ivana Strelcová, hovorkyňa SAD Žilina.
O nič viac obozretnejší nie sú ani dospelí, ktorí si dokážu v autobuse zabudnúť peňaženky, mobily či notebooky. Za posledné dni ich však najviac prekvapil nález husieľ v puzdre. „Pokiaľ ľudia majú tušenie, že niečo zabudli alebo stratili, môžu v bežnej pracovnej dobe volať na náš dispečing. Dispečeri sa vedia potom nakontaktovať so šoférom autobusu, v ktorom sa dotyčný viezol a požiadať ho, aby prehľadal autobus,“ vysvetľuje Ivana Strelcová.
Poctiví šoféri
Ak si aj niečo v autobuse zabudnete a zistíte to až na druhý deň, nemáte sa čoho obávať. Šofér vždy na konci jazdy skontroluje svoje vozidlo. Ak niečo nájde, nahlási a odnesie nález na dispečing. Tu vypíše doklad, v ktorom uvedie v akom spoji, kedy a o koľkej vec našiel.
Najväčšia kuriozita, ktorú takto šoféri doteraz našli, sa skrývala v pekne zabalenom balíčku. „Kolegovia nevedeli, čo je v tom, tak to rozbalili. Zostali v šoku, keď zistili, že v balíku je krásne zabalený vibrátor s rôznymi erotickými pomôckami. Neskôr sa nám ozval jeden pán, či to náhodou nenechal v autobuse,“ hovorí.
„Autobusári“ majú s návratom veci veľmi dobré skúsenosti. Vo väčšine prípadov sa im podarí dopátrať sa k majiteľovi. Niekedy však už vec, po ktorej vodič pátra, v autobuse nenájde. V takýchto situáciach sú, totiž, rýchlejší spolucestujúci, ktorí si zabudnutú vec uchmatnú pre seba.
„Ak však človek nájde niečo v autobuse s úmyslom vrátiť to majiteľovi, mal by sa ihneď obrátiť na šoféra, ktorý vie najlepšie ako v danej veci postupovať,“ dodáva Strelcová.
Vlaková čata
Vlaková čata, ktorú tvorí vlakvedúci a sprievodcovia, skontroluje na konečnej stanici celý vlak. Ak niečo nájde, odovzdá zabudnuté veci pokladníčke na Centre predaja, alebo ich prinesie na komando svojej domovskej stanice.
„Komandujúci odovzdaný nález zaeviduje a v priebehu dňa nahlási na kontaktné centrum. S nálezom člen vlakového personálu odovzdáva i tlačivo, v ktorom je uvedené kto, kedy, v akom vlaku nájdenú vec našiel,“ hovorí prednostka strediska prevádzky stanice Žilina Mária Harceková.
Ako prezrádza, vo vlaku si ľudia najčastejšie zabúdajú oblečenie, najmä čiapky, šále, ale i dáždniky, mobily, notebooky, fotoaparáty či cestovné tašky. Minulý rok si vraj jedna študentka zabudla v kupé diplomovú prácu, ktorú v ten deň mala odovzdať.
Dobrá spolupráca
Ak ste si teda niečo zabudli vo vlaku, obrátiť by ste sa mali na kontaktné centrum stanice, na ktorej ste vystúpili. Nájdená vec sa vám vydá vtedy, ak hodnoverne preukážete, že vám vec patrí. „V prípade, že si nikto pre tieto nájdené veci nepríde, tak do piatich až siedmich dní ich posielame do centrálnej zberne do Košíc,“ vysvetľuje Harceková.
Pri pátraní po zabudnutých predmetoch existuje medzi pracovníkmi vlakového personálu dobrá tímová spolupráca. „Ak sa stane, že vlak pokračuje ďalej a nemáme šancu zabudnutý predmet získať ešte v Žiline, urobíme všetko pre to, aby sme sa k nemu dostali. Kontaktujeme vlakovú čatu, ktorá je v tom vlaku a pošleme ich, aby zabudnutú vec išli hľadať,“ hovorí.
Dôležité čísla
- Dispečing SAD Žilina: 041/ 56 51 938
- Informovať sa môžete aj mailovo: pripomienky@sadza.sk
- Kontaktné centrum ŽSR: 18 188