BRATISLAVA. Umiestniť bustu na trest smrti odsúdeného ľudáckeho radikála vojnového slovenského štátu je v poriadku. Nijaký zákon to nezakazuje, nie je to trestný čin, znie stanovisko polície i prokuratúry.
Rajecká busta Ferdinanda Ďurčanského, ktorý za slovenského štátu aktívne vytváral protižidovskú politiku, zostáva.
„My sme mu to aj preto dávali, že bol rodák a trikrát minister, ako politik dosiahol veľa. Samospráva má na to právo a rozhodla. Fajky zhasli,“ povedal primátor Rajca Ján Rybárik (nezávislý). Na polícii vypovedal aj on.
„Pre absenciu zákonnej úpravy prokuratúra nemôže reagovať na zistené skutočnosti formou prokurátorského opatrenia, teda podaním upozornenia alebo protestu prokurátora na porušovanie zákona mestom Rajec,“ píše sa v stanovisku žilinskej krajskej prokuratúry.
Zákony podľa dokumentu neupravujú podmienky umiestňovania obecných pamätníkov, či sôch a iných umeleckých diel na verejných priestranstvách.
Prokuratúra: Toto je neakceptovateľné Prokuratúra sa však poslancov a primátora nezastala. „Je neakceptovateľné, aby sa budovali pamätníky osobám, ktorých historická spojitosť zo zavinením hrôz druhej svetovej vojny je prinajmenšom sporná,“ uvádza prokuratúra.
Stanovisko pripomína, že Ďurčanský bol právoplatne odsúdený z trestných činov domácej zrady, zrady na povstaní a kolaborantstva. Dostal za to trest smrti.
Prokuratúra dokonca navrhuje zmenu zákona. Mala by tak byť zabezpečená možnosť odstraňovať protiprávnu ľubovôľu predstaviteľov obcí pri výbere adeptov na busty či pamätníky.
„Nie je celkom pravda, že by prokuratúra nemala žiadne prostriedky," povedal Peter Marianek z občianskeho hnutia Human, ktoré proti buste bojuje dlhodobo. A trvá stále na tom, že busta je v Rajci protizákonne.
„Ak sa nedočkáme spravodlivosti, budeme žalovať štát a obrátime sa na európske súdy,“ dodáva Marianek. No teší sa, že prokuratúra potvrdila množstvo argumentov ktoré zastupiteľstvu a primátorovi dlhodobo opakujú.
„Teraz to majú potvrdené prokuratúrou a nebudú kľučkovať na právne nepokrytých plochách spolu s kriminálnikmi. Majú možnosť nápravy,“ povedal Marianek.
A čo nášivka s hákovým krížom? S dôvodmi zastavenia vyšetrovania nesúhlasí ani Irena Bihariová, právnička a šéfka združenia Ľudia proti rasizmu. „Existujú právne pravidlá, vrátane Trestného zákona, ktoré hovoria o neprípustnosti propagácie skupín smerujúcich k obmedzeniu práv a slobôd ostatných,“ povedala.
Ďurčanský bol podľa nej právoplatne uznaný za kolaboranta s nacistickým Nemeckom, takže rovnako ako hákový kríž či SS rúny symbolizuje odkaz na fašistický režim a krajnepravicovú ideológiu.
„Ak je možné trestne stíhať študenta za nášivku s hákovým krížom, potom nerozumiem, prečo sa nedá stíhať stavanie oslavnej busty nacistickému zločincovi,“ pýta sa Bihariová.
Ak by aj prokuratúra nemohla využiť inštitút protestu prokurátora voči uzneseniu, nevylučuje to úvahu o trestnoprávnom postihu za verejné prejavy sympatií k ústredným postavám fašistického režimu.
Stanovisko prokuratury //