Neeticky, vraj, prebiehal nábor pacientov, ktorých pres-viedčali kňazi v kostoloch, či na farách, bez toho, aby vôbec došlo ku kontaktu pacienta s lekárom.
ŽILINA. Žilinská diecéza začala začiatkom mesiaca, prostredníctvom svojej neziskovej organizácie Gianna, prevádzkovať v priestoroch pastoračného centra na sídlisku Solinky, neštátnu gynekologickú ambulanciu. Jej činnosť, hlavne nábor nových pacientov, sa nepozdáva všetkým ostatným súkromným gynekológom, preto zaslali na Slovenskú lekársku komoru žiadosť o prešetrenie porušovania etického kódexu lekára Ivana Wallenfelsa.
Neetické správanie gynekológa
Svoju žiadosť opierajú o tvrdenie, že lekár, alebo ľudia blízki zriaďovateľovi, na veriacich v kostoloch, pastoračných centrách, na púťach, stretnutiach veriacich, v školách, návštevami v domácnostiach vyvíjali a vyvíjajú nátlak na zmenu ošetrujúceho gynekológa.
„K tejto zmene dochádza mnohokrát bez vzájomnej komunikácie lekára s pacientkou. Novootvorená ambulancia nezverejnila, akú odbornú starostlivosť bude vykonávať a ktoré úkony patriace odbornému gynekológovi odmieta,“ napísali lekári.
Najviac ich však vraj trápi, že poisťovne v dobe, keď nedisponujú dostatočným množstvom finančných prostriedkov, rušia zmluvy existujúcim poskytovateľom a nereplácajú nadlimitné výkony, ktoré si preto pacient musí hradiť sám, uzatvorili zmluvu s novým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Absencia bioetiky
Podľa hovorcu Žilinskej diecézy Petra Holbičku, ambulanciu prevádzkuje nezisková organizácia Gianna, ktorú zriadila Žilinská diecéza a Fórum života. Vznikla vraj preto, že v Žiline a okolí nebola ambulancia, kde by sa dodržiavali princípy katolíckej morálky a bioetiky voči pacientkam. Takto vraj vyšli v ústrety požiadavkám mnohých žien o jej zriadenie.
Ambulanciu otvorili v pastoračnom centre pri kostole na Solinkách.
FOTO - MICHAL FILEK
Princípy bioetiky tak, ako ich prezentuje Fórum života, nepripúšťajú používanie akejkoľvek antikoncepcie, vrátane prezervatívov. Vylúčené je tiež umelé oplodnenie.
„Všetci pracujeme podľa svojho vedomia a svedomia, podľa platnej legislatívy a požiadaviek žien. Mnohí sme veriaci a za to neodmietame poskytovanie odbornej starostlivosti všetkým ženám. Teóriu bioetiky, ktorú nám cirkev vytýka dodržiavame, ani jednej žene nie je predpísaná hormonálna antikoncepcia, keď si o ňu nepožiada, to platí aj o umelom oplodnení, kde slovo a súhlas má predsa aj manžel. Sme hrdí na množstvo rodín obdarených zdravým potomkom, ako nás teší aj harmonické manželské a partnerské spolunažívanie. Preto každá by mala zvážiť svoje rozhodnutie a nenechať sa manipulovať,“ hovoria gynekológovia.
Nátlak vraj nerobili
Hovorca diecézy tvrdí, že na veriace ženy žiadny nátlak nerobili. „Koncom júla 2011 začala diecéza kampaňou informovať svojich veriacich o vzniku gynekologickej ambulancie prostredníctvom farských oznamov a letáčikov, na čo má zriaďovateľ ambulancie plné právo. Podpisovanie dohôd o poskytovaní zdravotníckej starostlivosti nebolo v kostoloch, ale na farských úradoch a priestoroch zriaďovateľov. Ženy sa mohli slobodne rozhodnúť a nebol na nich v žiadnom prípade vyvíjaný nátlak. Kampaň skončila koncom septembra, nakoľko od 1. októbra začala ambulancia svoju prevádzku,“ informoval nás Holbička.
Etická komisia zaujme stanovisko
Vladimír Balogh, poradca prezidenta Slovenskej lekárskej komory však takéto správanie lekára považuje za neprimerané.
„Aj keď na tohto gynekológa nemáme dosah, pretože nie je členom komory, etická komisia k tomu určite zaujme stanovisko. Z môjho pohľadu je neseriózne takýmto spôsobom si naháňať v kostoloch pacientov. To sa musí diať seriózne, na základe odborných argumentov. Je tiež prekvapujúce, že v tomto období, keď sú pozastavené zmluvy, poisťovne s týmto novým zariadením zmluvu podpísali,“ uviedol Balogh.
Gynekológ Ivan Wallenfels sa rozhodol na otázky neodpovedať.