Obrátili sme sa preto na psychologičku s otázkami, ako by sa mali v podobnej situácii zachovať.
ŽILINA. Obyvatelia jednej z obcí pri Žiline sú zhrození. Neznámi muži tu pred víkendom, údajne, znásilnili mladé dievča. Keďže ide o citlivú tému, informácií je málo. Polícia mlčí, nechce, aby došlo k zmareniu vyšetrovania.
Keďže takéto prípady nie sú ojedinelé a polícia skutok stále vyšetruje, hovorili sme s klinickou psychologičkou Alenou Karašinskou. Ženám radí, ako by sa mali v podobnej situácii zachovať.
Štyri typy násilníkov
„Znásilnenie je forma sexuálnej agresie, kedy dôjde k donúteniu k súloži násilím alebo využitím bezbrannosti obeti. Ide o trestný čin proti ľudskej dôstojnosti,“ vysvetľuje Karašinská. Prekvapujúco sú páchateľmi vo väčšine mladí muži vo veku do 30 rokov. Častejšie s nižším socioekonomickým postavením.
Podľa analýz existujú štyri skupiny takýchto páchateľov. Do prvej skupiny sa zaraďujú muži, ktorí nemajú stálu sexuálnu partnerku alebo majú problém s nadväzovaním sexuálneho kontaktu. Muži z druhej skupiny len využívajú príležitosť. Znásilňujú osoby z blízkeho okolia, alebo si za svoju obeť vyberú náhodnú známosť.
Niektorí muži si zas znásilnením ventilujú svoj hnev. „Majú zlosť na ženy, túžia obeť ponížiť,“ hovorí psychologička. Do poslednej skupiny sa zaraďujú sadistickí páchatelia. Sú to sexuálni devianti, ktorí sa sexuálne uspokoja tým, že svoju obeť týrajú a mučia.
Treba sa brániť
„Pri štúdiách zaoberajúcich sa spôsobmi obrany pri sexuálnej agresii bolo zistené, že ženy pri znásilnení prejavujú rôzne správanie – kladú málo energický odpor a snažia sa verbálne vyjadrovať nesúhlas, volia útek, prípadne nekladú odpor vôbec alebo naopak, prejavia aktívnu fyzickú obranu. Je potvrdené, že tie osoby, ktoré pri znásilnení prejavili väčší odpor voči násilníkovi, sa skôr vyrovnali s prežitou traumou,“ hovorí psychologička.
Pri pokuse o znásilnenie je teda vhodné, ak žena prejaví aktívnu fyzickú sebaobranu a verí, že svojim vlastným úsilím dokáže túto situáciu zvládnuť. „Sebavedomé a suverénne ženy sa nestávajú tak často obeťami znásilnenia. Respektíve pokusy o znásilnenie takýchto žien končia častejšie neúspešné,“ dodáva.
Aby ste sa teda nestali obeťou, psychologička odporúča minimalizovať možné riziko znásilnenia. Čiže zaistiť si doprovod v noci, vyhýbať sa miestam, kde sa zdržujú asociálne osoby, vyjadriť jasne a rázne hranice v komunikácii, udržať si triezvosť. Nič za to nedáte, ak si pre istotu zbalíte do kabelky aj nejakú „zbraň“ napr. sprej.
Zdôverte sa
Ak však násilník na ženu zaútočí a dokoná svoj ohavný čin, v žiadnom prípade by si to žena nemala nechávať pre seba. Ale hovoriť s najbližším okolím, najlepšie s osobou, ktorej dôveruje. „Zároveň je dobre vyhľadať čo najskôr lekára za účelom predídenia neželanému tehotenstvu alebo pohlavnému ochoreniu. Zároveň lekár vystaví potvrdenia, ktoré je možné zaniesť na políciu.“
Karašinská radí všetkým ženám, ktoré si niečím takým prešli, aby sa neobviňovali a skôr sa snažili zabrániť páchateľovi, aby podobný ohavný skutok zopakoval. „Ak sa nevedia s danou situáciou zmieriť, vyhľadať by mali aj odbornú pomoc ako psychológa alebo psychiatra, obrátiť sa na pomáhajúce organizácie. Podstatné je nezostať s traumou sám,“ dodáva na záver.