ŽILINA. Cieľom Župného dňa je zvyšovať povedomie o samosprávnom kraji a jeho kompetenciách.
Predseda ŽSK Juraj Blanár skonštatoval, že počas desaťročného obdobia sa vzťahy medzi štátom a samosprávnym krajom vylaďovali. V oblasti financovania je ešte veľa vecí, ktoré nie sú doladené. Napríklad v oblasti sociálnych vecí. Rovnako v oblasti zdravotníctva, kde my vykonávame kompetencie v zastúpení štátu. Ale štát sa k nemu, čo sa týka krajov, správa veľmi macošsky. Príkladom je oddlženie všetkých štátnych nemocníc, ale verejné nemocnice, ktoré spravuje samosprávny kraj, neoddlžil, uviedol Blanár.
Problémy, ktoré samosprávne kraje tlačia pred sebou, musia podľa predsedu ŽSK doladiť v dialógu s vládou. Aby sme mohli vykonávať všetky zákonom stanovené kompetencie, musíme mať na to dostatočné finančné prostriedky. Takže dialóg s vládou a parlamentom bude pokračovať tak, aby sme neurobili paradoxne, v čase desiateho výročia vzniku samosprávnych krajov, krok späť. Tým, že vznik samosprávnych krajov je aktivita, ktorú inicioval náš vstup do Európskej únie (EÚ), tým je povedané všetko. Že toto je aj európska téma, ktorá nám umožňuje, aby sme mohli kooperovať s našimi partnerskými krajmi, povedal Blanár.
Doplnil, že ŽSK zakladá ako prvý samosprávny kraj na Slovensku takzvané Európske združenie územnej spolupráce. Na základe európskej legislatívy, ktorá umožní spojiť dohromady Žilinský kraj, Moravsko-sliezsky kraj, Sliezske vojvodstvo a Opolské vojvodstvo v Poľsku. Takto dáme dohromady v prihraničných regiónoch dovedna 7,5 milióna obyvateľov. A budeme žiadať finančné prostriedky z európskych fondov na rozvoj tohto obrovského ekonomického potenciálu. Aby sa tie vzájomné spolupráce zvyšovali, a tým aj životná úroveň. Naozaj sú pred nami veľké projekty. A bola by škoda, keby vláda robila kroky, ktoré by skôr oslabovali krajskú samosprávu. Pretože v iných krajinách EÚ je to práve naopak, dodal Blanár.