to originály, môže ísť o výnimočný nález.
ČIČMANY. Rázovitá obec Čičmany, ktorá si ako jedna z mála slovenských obcí na Slovensku dodnes zachováva podobu minulosti, sa v týchto dňoch stala centrom rušného diania. Filmári z Prahy, ktorí tu natáčajú dokument o zbojníkoch, našli minulý pondelok skutočný poklad! Tisíctristo mincí! Ak odborníci určia, že ide
o originály, môže ísť o objav veľkej hodnoty.
Priviedol ich tu festival
Filmári z Prahy Mikuláš a Norbert prišli pred dvoma týždňami do Čičmian natáčať dokument o zbojníkoch.
„Ocitli sme sa tu úplnou náhodou. Na internete sme si zistili, že tu bude festival Fujary, tak sme tu prišli, aby sme videli kroje, miestny folklór. Všetko sme si nakrúcali. Toto miesto nám veľmi učarovalo, pretože tu žije veľa starých ľudí, ktorí si pamätajú ešte mnoho z minulosti. Tak sme sa tu zasekli a natáčali východy a západy slnka nad Čičmanmi,“ rozpráva Mikuláš.
Práve jedno z takýchto natáčaní urobilo z filmárov deti šťasteny. Keď sa 10. októbra vracali z hôr, naspäť do dediny, vybrali sa po skratke. Na strmom svahu sa však Norbert pošmykol a zo zeme sa mu podarilo vykopnúť kus zeminy. Jeho kolega, Mikuláš, išiel tesne za ním a všimol si, že na zemi leží minca.
„Keď som videl jednu, začali sme hrabať, či ich tam nie je viac. Okrem mincí sme tam našli aj črepiny džbánu. Všetko sme vyhrabali a zobrali so sebou do dediny. Išli sme do miestnej krčmy, kde sme náhodou stretli starostku. Tá urobila ihneď zápis,“ pokračuje v neuveriteľnom rozprávaní Mikuláš.
Nájdený poklad - tisíc tristo mincí a črepiny zo džbánu. FOTO:PETER MIČÚCH
Mince bez nominálnej hodnoty
Do Čičmian dorazili v stredu ráno aj archeológovia z Krajského pamiatkového úradu v Žiline.
„Keďže nám to oznámili ako nález, riešime to my. Ide o pomerne veľký poklad mincí, našlo sa ich tisíc tristo. Na základe vizuálneho hľadiska môžeme posúdiť, že sú to mince bez nominálnej hodnoty, čiže neboli nikdy v obehu. Na averze je rok 1706, majú podobný charakter ako mince, ktoré sa používali v období posledného rákociovského povstania. Na čo však boli naozaj používané, nevieme posúdiť. Viac k tomu povedia numizmatici,“ vysvetľuje archeológ Martin Furman.
Ako sa dozvedáme, mince pravdepodobne neboli razené na našom území. Je na nich značka mincovne, ktorá tu nikdy nebola evidovaná. Ďalšou zvláštnosťou je, že na nich chýba zelená patina, ktorá na minciach zvyčajne býva. Viac však k tomu povedia odborníci – numizmatici, ktorí podrobia mince v najbližších dňoch odbornej expertíze. „Keby sa potvrdilo, že ide o originály, bol by to určite veľmi vzácny poklad. Bol by to výnimočný nález, ktorý by sa svojou hodnotou vyšplhal do veľkých výšok,“ prekvapuje Furman.
Mince sú bez nominálnej hodnoty. Nikdy neboli v obehu. FOTO:PETER MIČÚCH
Majú nárok na nálezné
Keďže nálezcovia oznámili nález mincí štátu, majú nárok na 100 % hodnoty nálezu. „Nie na sto percent hodnoty nálezu toho materiálu, ale hodnoty nálezu tých mincí, ktoré určí po odbornej expertíze odborný znalec,“ vysvetľuje archeológ. Či ide skutočne o vzácny poklad, sa podľa neho dozvieme možno tak o mesiac. Potom oslovia nálezcov, ktorým ponúknu odmenu za nález. A čo na to Mikuláš a Norbert?
„Vzhľadom na to, že sme sa len teraz dozvedeli, že máme nárok na 100 % nálezného, tak je to veľmi príjemné,“ opisuje svoje pocity Norbert. Získané peniaze z pokladu by možno použili na natáčanie ďalšieho dokumentu.
Nájdený poklad prekvapil aj samotnú starostku Čičmian, Natáliu Dubnicayovú.
„Mince sa našli v katastrálnom území našej obce, ale nevieme zatiaľ povedať nič konkrétne. Nález odišiel na odbornú expertízu a nás, ako obec, tiež zaujíma, čí má nejakú hodnotu a aký bude jeho ďalší osud. Po expertíze by sme radi ukázali aj verejnosti miesto, kde sa poklad našiel. Ale v súčasnosti to už nebudeme viac komentovať,“ hovorí starostka.