, Mariánom Čekovským a tiež so skupinou Drišľak.
ŽILINA. V Žiline minulý týždeň vystúpil Patrik Žiga, len 15-ročný saxofonista, ktorého označili už trikrát za veľký talent. Účinkoval, totiž, v súťažiach Česko – Slovensko má talent, Mini Talent show a v rómskej Superstar. Pričom v rómskej Superstar obsadil 1. miesto ako najlepší hudobník, v Mini Talent show získal rovnako prvú priečku a v súťaži Česko -Slovensko má talent sa vďaka výborne zvládnutým skladbám a tanečným pohybom na pódiu dostal do prvej dvanástky finalistov.
Obľúbený nástroj? Saxofón!
Patrika Žiga k saxofónu nepriviedla záľuba v americkom seriáli Simpsonovci, kde dcéra Homera Simpsona – Líza hrá práve na saxofóne. Dostal sa k nemu náhodou. Mal jedenásť rokov, keď vošiel do izby svojho starého otca a chytil do rúk jeho saxofón. „Fúkol som doňho a zvuk, ktorý vyšiel deda presvedčil, že mám talent,“ prezradil nám Patrik. Odvtedy ho vraj už z rúk nepustil a začal okrem základnej školy navštevovať aj umeleckú.
Patrik na saxofóne hrá už štyri roky, denne sa hraniu venuje niekedy päť inokedy len jednu -dve hodiny, v závislosti od povinností v škole. „Hrávam jazz, pop, slaďáky, piesne od Michala Davida, Darinky Rolincovej,“ menoval. Najobľúbenejšími sú skladby Láska bláznivá od Karla Gotta a Decibely lásky Michala Davida.
Joj mamo
Prvá pieseň, ktorú sa na saxofóne naučil hrať bola rómska pesnička Joj mamo. Vraj mu to trvalo iba dvadsať minút. Odvtedy sa jeho repertoár rozrástol aj o ďalšie skladby a stále sa rozrastá. Za svoj vzor považuje holandskú saxofonistku Candy Dulfer, no váži si aj Felixa Slováčka, s ktorým si už aj zahral.
Práve od Felixa Slováčka je pieseň, ktorú považuje za najťažšiu. Ide o skladbu George. „Pieseň má veľmi vysoké tóny, ktoré sa stále zvyšujú a zvyšujú a to mi ešte nejde,“ povedal.
Trému nepozná
Tým, že Patrik v sebe objavil talent hrať ho jeho rodičia prihlásili aj do prvej rómskej Superstar. Oplatilo sa. Patrik si odtiaľ odniesol víťazstvo. Potom ho otec prihlásil aj do Mini Talent show, kde opäť ukázal svoj talent a naviac o tom presvedčil aj celú republiku.
„Režisér potom povedal otcovi, aby ma prihlásil aj do Česko Slovensko má talent. Otec dal na jeho slová a tak som minulý rok vystupoval pred tisíckami ľudí,“ spomínal Patrik. Na pódiu sa mu vystupovať páči. Trému vraj vôbec nepociťuje. „Ja som rád keď hrám pred veľkým publikom, baví ma to. Čím viac ľudí, tým lepšie.“
Po každom svojom vystúpení je šťastný, najmä preto, že vidí potešenie a obdiv u ľudí z publika. „Povzbudzuje ma to. Keď tlieskajú, alebo si pýtajú ešte jednu pieseň, dodáva mi to energiu.“
Otec je pravdaže na syna patrične hrdý. „Nemá každý dar od Boha ako má Patrik“ povedal a dodal, „ale asi to má aj v génoch, lebo dedo hrával na saxofón a ja som naň tiež kedysi hral.“
Vystúpenia
Ako sa stal Patrik známy na Slovensku i v Čechách, koncertuje a hráva na rôznych akciách, plesoch i oslavách.
V škole s tým vraj nemá problémy, hoci ako sám priznal: „Niektorí spolužiaci na mňa žiarlia.“
Jeho jediným snom je dostať sa do zahraničia a tam koncertovať. „Chcel by som v tom pokračovať až do sedemdesiatky,“ prezradil nám, keď sme sa ho opýtali na jeho plány do budúcna. „Chcem sa stať profesionálom a dokázať českej, slovenskej scéne, ale aj celému svetu, že mám talent a hrať čo najlepšie."