ŽILINA. FC Ajax Slimáčik je súkromný mládežnícky klub, ktorý do konca minulého roku hrával domáce zápasy v Mojši. Užíval obecné ihrisko, v prenájme mal aj pohostinské zariadenie pri ňom. Ku koncu roka 2010 predstavitelia klubu a obce podpísali dohodu o urovnaní a Slimáčik sa presťahoval do Bytčice.
Nedoplatok
Kameňom úrazu sa potom stala spomínaná krčma. „Po podpísaní zmluvy o urovnaní nám prišiel nedoplatok za elektrinu vo výške asi 1800 eur,“ povedal starosta Mojša Štefan Svetko. Niektorí mojšanskí futbaloví žiaci v tom čase pôsobili v Slimáčiku, ale ich rodičia chceli, aby prestúpili do Rozvoja. Tu nastal ďalší problém. „Vydierali obec tým (predstavitelia Slimáčika, pozn. red.), že keď tá neuhradí nedoplatok, tak nám nepustia hráčov. Dostali sme sa do situácie, kedy sme nevedeli, čo máme urobiť, či máme odhlásiť žiakov alebo nedoplatok uhradiť. Nechceli sme sa dať vydierať, lebo to je záležitosť medzi Slimáčikom a krčmou. Potom na nás zatlačili rodičia, že ich deti nemôžu hrať kvôli tomu. Riešili sme to tak, že sme zaplatili polovicu a oni nám pustil niektorých hráčov. Stiahli sme dotáciu Rozvoja Mojš, na budúci rok dostane o toľko menej,“ povedal Svetko.
Peniaze chceli naspäť
Prezident Slimáčika Marek Ďurka tvrdí, že nemal záujem prevádzkovať krčmu pri ihrisku, tak ju dal do prenájmu. Vzniknutý nedoplatok teda de facto nespôsobil on, ale na papieri figuruje jeho meno. „Nestihli sme priestory pri ihrisku odhlásiť na elektrárňach. Nemali sme záujem prevádzkovať krčmu, tak sme ju dali do prenájmu, čo bolo v súlade so zmluvou. Slečna, ktorá tam bola, tam fungovala, ale vznikol problém, že pán Svetko niekedy v novembri odpojil plyn. Podnájomník bol nútený kúriť elektrickými radiátormi. Vtedy nabehol odber. Kým sme odhlásili odber na elektrárňach, tak účet vybehol na 1800 eur. Vzhľadom na to, že sme to neodoberali, ani sme tam fyzicky neboli, tak som chcel peniaze naspäť. Od koho ich zobrať? Podnájomníčka nám povedala, že s tým nič nemá, že krčmu neprevádzkovala. Tak som zažiadal obec. To nám bolo zamietnuté. Nič sa nedialo, až teraz, keď chceli svoje deti, aby hrali za Rozvoj Mojš. Ja som povedal, že nie, že budú hrať za nás. Potom vznikli okolo toho naťahovačky, ale nikdy som nepovedal, že chcem peniaze od rodičov. Oni si to takto nejako pospájali,“ bránil sa Ďurka.
Vzniknutá situácia Ďurku mrzí. „To, čo sa udialo s prestupmi medzi klubmi, bolo v rámci regulí SFZ. Pokiaľ niekto narážal na to, že sme pýtali peniaze za deti, tak to určite nie,“ povedal. Ako navyše dodáva, Rozvoj Mojš mohol podpísať žiakov aj bez ich súhlasu. „Prestupový poriadok to upravuje, že prestup sa dá urobiť aj napriek nesúhlasu materského klubu. Keď zamietneme jednu žiadosť, tak o pol roka ju môžu podať opäť a tú už musíme podpísať. Aký význam by malo, keby sme im bránili prestúpiť?“ obhajoval sa.
Domáci ich neprijali
Zo začiatku spolupráca medzi Mojšom a Slimáčikom prebiehala bez problémov. „Od začiatku bol Slimáčik pre Mojš prínos, urobili perfektné ihrisko. Urobila sa však jedna chyba, dala sa krčma do prenájmu Slimáčiku, ktorá bola pre domácich konkurenciou. Nepáčilo sa to ani nájomcom, ktorým sme dali výpoveď. Slimáčik domáci neprijali dobre, stále boli nejaké problémy,“ vysvetľoval starosta obce Svetko.
Tak isto to vidí aj Ďurka. „Od začiatku nebolo priaznivé prostredie. Domáci si budovali ihrisko pred nejakými 30 rokmi, v rámci brigád a teda sa ťažko zmierovali s tým, že tam bol doma iný klub, čiže domáci tam mali byť ako naši podnájomníci. Ale aj tí, čo nám nepriali, tak uznali, že sme sa o ihrisko starali.“
Deti neboli rukojemníci
Takže podčiarknuté a spočítané, Slimáčik prišiel o 1800 eur, ktoré chcel naspäť. Časť peňazí od obce Mojš už dostal. „Dali mi 600 eur, ale nedal mi to TJ Rozvoj Mojš, ale obec. Určite som to nezobral za to, že som púšťal deti. Ja by som bol rád, keby hrali za nás, poteším sa každému dieťaťu. Teraz sme tí zlí, že sme zobrali peniaze za deti a držíme ich ako rukojemníkov, tak to bolo prezentované a tak to aj vyzerá,“ zakončil prezident FC Slimáčik Mojš Ďurka.