Mesto Žilina vyhlási do konca roka verejné obstarávanie na spracovávateľa komunálneho odpadu. Podmienkou bude jeho separácia. Skládku v Považskom Chlmci by mali zatvoriť do roku 2013. Neplatičov zverejnia na internete a dajú na exekúciu.
ŽILINA. Mesto bude riešiť komunálny odpad novým spôsobom. Plnohodnotnou separáciou. Skládka v Považskom Chlmci by mala, už s definitívnou platnosťou, skončiť do roku 2013. Okrem iného to však znamená aj to, že mesto príde o 400-tisíc eur ročne, ktoré mu spoločnosť T+T za ukladanie odpadu platí.
Verejné obstarávanie na likvidátora komunálneho odpadu vyhlásia ešte do konca tohto roku. „Vízia je jasná. Urobíme verejné obstarávanie s jasnými podmienkami – dodržiavanie legislatívy a čo najnižšia cena za likvidáciu odpadu. Podľa zákona, totiž,, na separáciu musíme nabehnúť,“ povedal primátor Igor Choma.
Začnú skutočne separovať
Mesto plánuje začať odpad skutočne separovať. Víťazná spoločnosť ho na triedičke doseparuje, biologicky rozložiteľný odpad by mal putovať do kompostárne a zvyšok, ktorý nie je možné ďalej spracovať, by mal byť spálený v spaľovni, alebo uložený na skládku.
„Ako sa to bude diať, to musia navrhnúť firmy, ktoré sa prihlásia do súťaže. V konečnom dôsledku to bude ich záležitosť. Aj keď pre mesto by bolo samozrejme výhodnejšie, keby sa časť odpadu spaľovala aj v teplárni, pretože by to mohlo mať pozitívny dopad na cenu tepla pre domácnosti. My však spolu so samosprávnym krajom hľadáme aj priestor pre regionálnu skládku,“ podotkol Choma.
Spoločnosť T+T, ktorá v súčasnosti zabezpečuje likvidáciu odpadu, platí ročne za jeho uskladnenie na skládke v Považskom Chlmci mestu 400-tisíc eur. Po uzatvorení skládky mesto o tieto peniaze príde. Choma však uvažuje, že po tom, ako začne separácia, zníži sa aj množstvo likvidovaného odpadu a tým sa, aspoň čiastočne, nahradí výpadok peňazí z rozpočtu.
Najlepšie riešenie
Poslanci o tomto spôsobe rozhodli na mestskom zastupiteľstve v polovici septembra. K dispozícii mali tri možnosti, pričom sa, podľa Anny Smikoňovej, ktorá sa problematikou odpadového hospodárstva dlhodobo zaoberá, rozhodli pre najlepšiu z nich.
Smikoňová, so svojím združením Budúcnosť Považského Chlmca v minulosti bojovala za uzatvorenie skládky, pretože nespĺňala zákonné kritériá. Bývalému primátorovi Ivanovi Harmanovi dokonca na zastupiteľstvo doniesli vrece s odpadkami.
„Prijaté riešenie je v súlade s enviromentálnym zámerom. Jeho filozofia je taká, že odpad je druhotná surovina a mal by byť využitý na ďalšie spracovanie,“ hovorí Smikoňová. Do súťaže sa môže zapojiť niekoľko firiem, ktoré vlastnia triedičku odpadu. Podľa našich informácii bude mať opäť výhodu firma T+T, ktorá postavila novú triediacu linku z prostriedkov Európskej únie v Dolnom Hričove. Takéto triediace linky však majú aj iné spoločnosti.
Mesto však bude výpadok peňazí, aj zvýšené náklady na likvidáciu, kompenzovať aj iným spôsobom. Podľa našich informácií pravdepodobne pristúpi aj k zvýšeniu ceny za likvidáciu a odvoz odpadov pre obyvateľov. Primátor Choma nám to zatiaľ nepotvrdil. Podľa neho sa o výške poplatku rozhodne do konca roka.
Nedoplatky budú vymáhať
Peniaze do systému by mohli pritiecť aj od neplatičov. Choma tvrdí, že rôzne spoločnosti mestu dlhujú viac ako 20% poplatkov, ktoré mali zaplatiť. Preto ich ešte raz vyzvú na zaplatenie a následne vymáhanie dostane na starosti exekútor.
Od nového roka sa to bude týkať aj fyzických osôb. Každý občan totiž ku koncu roka dos-tane oznámenie o výške poplatku a zároveň aj informáciu o svojich nedoplatkoch. „Takto to bude potom ľahšie od nich v exekúcii vymáhať. Od marca budúceho roku zverejníme tiež zoznam všetkých fyzických osôb, ktoré majú takéto nedoplatky,“ dodal na záver Choma.