Žilina.
Výstava podľa riaditeľky KKS Soni Řehákovej ponúka návštevníkom osem krajín zastavení v živote žilinského básnika. Je to Mladosť, Tvorba, Láska, Rodina, Krajiny, Zbierky, Literatúra, Básne. Výstava je doplnená o výtvarnú tvorbu, pretože všetky básne sú esteticky graficky spracované. Potešiteľné je, že celé podujatie bolo doplnené o vyznanie jeho spolupracovníkov, kamarátov a priateľov, ktorí recitovali jeho básne, povedala Řeháková.
Janko Frátrik ma okrem iného udivoval tým, že dokázal v celom tom náročnom období nestratiť tvár. Jankova poézia, to je predovšetkým srdce, abeceda lásky, brat, výbuchy nenávisti ako hríby po atómovom výbuchu. I pozitívne motívy a témy, ale aj apokalyptické. Zároveň musíme pocítiť, že treba tieto veci akceptovať a prijímať ako zrelostnú skúsenosť, ako čosi, čo je jeho odkazom, skonštatoval pedagóg František Babiar.
Žilinčania môžu byť podľa jeho vyjadrenia radi, že majú básnika, ktorý dokázal spájať sociálne motívy. Nikdy sa nehanbil za to, že je synom remeselníka. Ale ani nikdy túto otázku nepretriasal tendenčne, ako to bolo v móde. A zároveň by to bolo pre neho prospešné na pozadí triedneho boja. Ak chceme Frátrika brať ako autora istého posolstva, respektíve istých posolstiev, ktoré nech ich čítame mnohokrát, vždy sú aktuálne. Pretože na pozadí tej - ktorej doby majú iný uhol pohľadu aktuálnosti, dodal Babiar.