ŽILINA. Mesto chce, aby cestujúci v hromadnej doprave využívali predovšetkým 30 a 90 dňové lístky na neobmedzený počet jázd. Po tom, čo mesto zvýšilo cenu väčšiny cestovných lístkov v priemer o 16 percent, cena práve týchto lístkov šla totiž dole o 18 %. Informoval o tom primátora Žiliny Igor Choma (SMER).
„Je pravda, že sme niektoré lístky zdražili v priemere o 16 %. Na druhej strane ale treba povedať, že tieto dlhodobé lístky zlacneli o 18% a o tom sa málo hovorí. Našou stratégiou je totiž ľudí motivivať k tomu, aby kupovali takéto dlhodobé lístky,“ povedal Choma.
Primátor podotkol, že zvýšenie cestovného o 16% bolo nevyhnutné. „To sme už naozaj museli urobiť, to je diel, ktorí budú znášať cestujúci. Mesto a dopravný podnik ďalších 30 – 40% ušetria vlastnými opatreniami, prehodnocovaním zmlúv, verejnými obstarávaniam, reštrukturalizáciou úverov,“ doplnil.
Ani podľa riaditeľa dopravného podniku Jána Barienčíka, by zvýšenie ceny cestovného samo o sebe nestačilo na vykrytie straty, ktorú dopravný podnik každoročne generoval. Dopravný podnik predpokladá, že zdraženie mu navyše prinesie 700 tisíc eur.
„Predpoklad zvýšeného príjmu nám nepokryje celú stratu, ktorú DPMŽ vytvára a ktorú nemá uhradenú v rámci služieb vo verejnom záujme,“ hovorí Barienčík a dodáva, že podnik preto musí prijímať aj ďalšie opatrenia na znižovanie nákladov či zvyšovanie príjmov.
„Predovšetkým robíme verejné obstarávania na všetky tovary a služby, ktoré doteraz neboli. Z tohto očakávame určite prínos, najmä pokiaľ ideme do elektronického verejného obstarávania, čo nám ukladá zákon. Taktiež hľadáme rezervy vo využití autobusov a trolejbusov,“ dodal Barienčík.
Minulý rok ukončil dopravný podnik so stratou 885-tisíc eur, rok 2009 so stratou 882-tisíc eur. Mestské autobusy a trolejbusy jazdia po Žiline na 21 linkách a ročne nabehajú viac ako tri a pol milióna kilometrov.