ŽILINA. Výstavy a rôzne podujatia pripomínajúce 140. výročie Košicko-Bohumínskej železnice a 112. výročie regionálneho vlaku Rajecká Anča pripravilo v októbri Považské múzeum (PM) v Žiline s partnerskými organizáciami.
Stoštyridsať rokov existencie Košicko-Bohumínskej železnice, dodnes jednej z najvyužívanejších tratí spájajúcej Sliezsko a východné Slovensko, dokumentuje projekt PM, Kysuckého múzea v Čadci, Liptovského múzea v Ružomberku a Oravského múzea v Dolnom Kubíne. Košicko-Bohumínska železnica bola pôvodne najdlhšia trať na území Slovenska, nazývaná Hornouhorská magistrála. Taktiež je to jedna z najstarších slovenských tratí, postavená na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov 19. storočia. V tomto roku si chceme pripomenúť 140. výročie Košicko-Bohumínskej železnice, keďže hlavné úseky trate Tešín Jablunkov Žilina, Žilina Poprad a Poprad Spišská Nová Ves boli postupne odovzdávané do prevádzky v roku 1871, povedal historik dopravy Považského múzea v Žiline a autor projektu Peter Šimko.
Výstava podľa Šimka dokumentuje stav trate očami dvoch peštianskych fotografov v roku 1871, teda v čase, kedy už boli niektoré úseky v prevádzke a na iných ešte len bežali stavebné práce. Do 16. októbra 2011 ju môžu vidieť cestujúci a návštevníci žilinskej stanice. Ďalším prezentačným miestom bude železničná stanica v Čadci, neskôr vo Vrútkach. Koncom roka ju budú môcť vidieť cestujúci čakajúci na vlak v stanici Kraľovany. V januári 2012 bude mať výstava derniéru na železničnej stanici v Liptovskom Mikuláši, uviedol Šimko.
Považské múzeum v Žiline je múzeom s celoslovenskou špecializáciou pre oblasť dopravy. Okrem narodeninových osláv Rajeckej Anče a výstavy 140. výročia Košicko-Bohumínskej železnice naše úsilie v oblasti dopravy vyvrcholí koncom roka 2011, kedy uvedieme do života knihu historika dopravy múzea Petra Šimka Železnice na starých pohľadniciach, dodal riaditeľ PM Boris Schubert.