Aj viac ako polovica lekárov žilinskej nemocnice už podpísala výpovede, ktoré zbierajú lekárski odborári v súvislosti s dosiahnutím realizácie svojich požiadaviek. Je to viac ako stovka lekárov, väčšinou špecialistov, ktorých bude ťažké nahradiť.
ŽILINA. Lekárske odborové združenie (LOZ) má zatiaľ v rukách 1 500 výpovedí lekárov spomedzi asi 6500 v slovenských nemocniciach. Medzi nimi sú aj výpovede lekárov Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline. Podľa doktora Petra Blaška z Lekárskeho odborového združenia už ich je viac ako 50 percent. „S tým, že sú výrazne zapojené predovšetkým nosné oddelenia tejto nemocnice,“ vyslovil sa Blaško.
Zbieranie výpovedí stále pokračuje. Lekári výpovede nepodávajú, odborári ich zatiaľ iba zbierajú. Podať ich chcú hromadne. Kedy, zatiaľ predseda združenia Marián Kollár neprezradil. Zdravotníci výpovede nepodajú, ak ministerstvo splní ich 4 požiadavky.
Podľa najnovších vyjadrení ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika vraj LOZ nehrá čistú hru a výpovede nemajú oporu v našom právnom systéme. Napriek tomu ráta, že do zhruba 3,5 mesiaca nájdu spôsob ako požiadavkám lekárov vyhovieť. Niektoré z nich považuje za legitímne, problém má však s požiadavkou zastavenia transformácie nemocníc.
K výpovediam nenútia
K podpisovaniu výpovedí v nemocnici nikoho nenútia, každý lekár sa rozhoduje sám, či podpíše. „Nikoho nenútime dať výpoveď. Všetko stálo na argumentácii, na množstve osobných stretnutí. Bolo to o komunikácii, o vysvetľovaní a drvivá väčšina lekárov nielen tejto nemocnice, ale podľa čísel môžem povedať, že aj lekárov v celom žilinskom VÚC, to pochopila a pridala sa. Vylučujem, že by bolo možné donútiť toľko ľudí k výpovediam, ako sa to snaží interpretovať ministerstvo.“
Lekári fakultnej nemocnice sa do akcie rozhodli zapojiť z rovnakých dôvodov ako lekári z ostatných nemocníc. „Pracujem ako lekár už 9. rok a viem posúdiť, ako sa robí, ako sa dodržiava Zákonník práce, aké je materiálne a personálne vybavenie, aké sú reálne platby z poisťovne, čo je práca nadčas, ako sme hodnotení. Tých problémov je tak strašne veľa, že bolo nutné naformulovať štyri požiadavky, ktoré vznikli pod hlavičkou združenia a ktoré prakticky komplexne poukazujú na celú problematiku zdravotníctva ako takého. A vzhľadom k tomu, že lekársky stav má podľa ústavy zákaz štrajkovať, nevidíme inú možnosť ako na tento stav upozorniť, len kolektívnym podaním výpovede.“
Odchodom z nemocnice hrozí viac ako sto lekárov. FOTO: ĽUBO BECHNÝ
Ako nám tiež prezradil, tak podľa informácií z riaditeľstva v nemocnici v Žiline pracuje okolo 232 lekárov, medzi ktorými je, podľa našich zistení, viac ako 20 externistov, alebo lekárov s výrazne skráteným pracovným úväzkom.
Keby prišlo k podávaniu výpovedí, pravdepodobne by z nemocnice odišlo viac ako 100 lekárov, predovšetkým by ale išlo o lekárov - špecialistov. „Minister síce hovorí, že lekárov je dosť, že nás nahradia aj tými, čo ostanú. Ale my veľmi dobre vieme, že napr. ani desať očných lekárov absolútne nenahradí napr. dvoch anesteziológov, či traumatológov.“
Aj 100% účasť
V žilinskej nemocnici, podľa slov urológa Blaška, sú asi štyri oddelenia, na ktorých je takmer 100% účasť. Upozornil, že ide o nosné oddelenia nemocnice, konkretizovať už nechcel.
Odbory s riaditeľstvom nemocnice nekomunikujú a ako sa pre agentúru SITA vyjadrila hovorkyňa nemocnice Petra Lihanová, vraj zatiaľ tento problém neriešia, pretože nemajú oficiálne informácie o tom, či lekári dávajú v rámci odborárskej akcie výpovede.
Nepociťujú napätie
Pokiaľ ide o samotných pacientov, Peter Blaško hovorí: „Môžem hovoriť len za naše urologické oddelenie, že pacienti nepociťujú vôbec nič. Určite o tom majú informácie, sledujú to, ale určite to nepociťujú
v rámci skracovania operačných programov, alebo preobjednávania. Všetko ide tak ako má. Myslím, že je to podobné aj na iných oddeleniach."
POŽIADAVKY LEKÁROV
- Zastaviť transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti
- Dodržiavať Zákonník práce a personálne normatívy
- Dofinancovať zdravotnícke zariadenia
- Legislatívna garancia postupného navýšenia základ- ných platov
(LOZ)