Archeologický výskum, ktorý predchádzal jeho opätovnej výstavbe, prezradil o ňom veľa zaujímavého. Na budúcu jar už bude opäť slúžiť všetkým veriacim.
TRNOVÉ. Obyvatelia mestskej časti Trnové majú v týchto dňoch dôvod na radosť. Drevený kostolík, ktorý kvôli havarijnému stavu minulú zimu rozobrali, v týchto dňoch opäť vyrastá na miestnom cintoríne, kde dovtedy stál skoro 400 rokov. Jeho opätovnej výstavbe predchádzal archeologický výskum, ktorý o vzácnej kultúrnej pamiatke prezradil mnoho zaujímavých faktov.
Zaujímavé nálezy
„Dozvedeli sme sa, že na mieste, kde stojí tento kostol, stál predtým iný kostol, ktorý zhorel. Dokonca je aj taká teória, že tu boli až dva kostoly. Okrem toho sa tu našlo aj niekoľko hrobov vo vnútri kostola, ktoré boli pomerne hlboko,“ hovorí riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Žiline Miloš Dudáš.
Interiér dreveného kostolíka v Trnovom. FOTO: MICHALA STEHLÍKOVÁ
Na mieste, kde stál kostolík, objavili archeológovia aj pomerne mladé mince zo začiatku 17. storočia. Našli sa aj pracky z odevov, ale i spona z väzby neznámej knihy. Najväčšou zaujímavosťou, ktorú však archeologický výskum odhalil, je, že maľovaný strop, ktorý sa nachádzal vo svätyni kostola, bol v kostole použitý sekundárne.
„To znamená, že už predtým bol použitý niekde inde a až dodatočne ho potom dali do Trnového. Pri reštavrovaní sa zistilo , že je minimálne o sto rokov starší ako tento súčasný kostol. Dendrochronologické výskumy posunuli jeho datovanie až do konca 15. storočia,“ zaujímavo rozpráva Dudáš.
Strop z Lietavy?
Odborníci na históriu predpokladajú, že strop pochádza z neďalekého Lietavského hradu. Ten sa na konci 15. storočia stavebne rozširoval a v tomto čase mohli vyrobiť aj tento neskorostredoveký maľovaný strop.
„Na začiatku 17. storočia ho však pri nových úpravách hradu, kedy už strop nebol módny, vtedajší majitelia hradu predali, alebo darovali obyvateľom Trnového, ktorí ho umiestnili do kostolíka, ktorý v tom čase stavali. Zatiaľ to však nie je potvrdené žiadnymi prameňmi ani dokumentom. Sú to len naše hypotézy,“ vysvetľuje riaditeľ.
Hrubá konštukcia
Isté je však, že kostolík, ktorý v decembri rozobrali a previezli na východné Slovensko, kde ho zrekonštruovali, opäť vyrastá na svojom pôvodnom mieste.
V týchto dňoch tu už stojí hrubá konštrukcia lode a svätyne. Minulý týždeň začali pokrývať strechu kostola dreveným šindľom. Momentálne pripravujú aj základy veže, ktorú budú v najbližších dňoch montovať.
KOSTOL SV. JURAJA
najzápadnejšia lokalizovaná sakrálna stavba na Slovensku,
postavený okolo roku 1615,
v minulosti bola jeho súčasťou aj drevená ohrada s kostnicou, malá pravouhlá svätyňa je otočená na východ, vstup z otvoreného podvežia na západ,
krátka ľoď má takmet dokonalý pôdodrys, nad ktorou v neskoršom období pristavli vežu, pričom v jej vrchole boli umiestnené dva vzácne zvony z obdobia tesne po založení kostola,
www.wikipedia.sk
ZDROJ: www.wikipedia.sk
„Do konca roka by sme chceli kostolík zakryť, aby sme počas zimných mesiacov mohli začať robiť interiér,“ hovorí Jozef Harčár, majiteľ firmy, ktorá kostolík rekonštruuje.
Ako nám vysvetlil, pri obnove kostolíka používajú len staré metódy, ktoré by mali zaručiť jeho životnosť na ďalších 200 – 300 rokov.
Ak pôjde všetko podľa plánu, kostolík by mali dokončiť na jar budúceho roku. Keďže je zasvätený svätému Jurajovi, plánujú ho v apríli, práve na Juraja, slávnostne otvoriť.
Sobáše i hodové omše
„Kostolík svätého Juraja bude slúžiť na sobášne, ale i príležitostné omše na väčšie cirkevné sviatky. Budú sa tu slúžiť aj hodové sväté omše na Juraja. Samozrejme bude kostolík k dispozícii i všetkým ľuďom, ktorí si ho budú mať záujem pozrieť,“ hovorí hovorca Žilinskej diecézy Peter Holbička.