Minulý utorok cestovali do Bratislavy aj učitelia zo Žiliny i Bytče. Do hlavného mesta prišli vyjadriť nielen nespokojnosť s výškou svojho platu, ale i s ničnerobením vlády v oblasti školstva. Kvôli protestnému mítingu zavreli v žilinskom regióne tri školy.
BYTČA. ŽILINA. Učitelia z celého Slovenska sa zomkli, aby vybojovali pre seba lepšie pracovné podmienky. V utorok, 13. septembra, preto vycestovali do hlavného mesta, aby si pred Úradom vlády SR pomocou rapkáčov, skandovania, pískania i transparentov vyžiadali nielen vyššie platy, ale aj väčšie investície do vzdelávania i skorší odchod do dôchodku.
Riaditeľské voľná
Do hlavného mesta dorazilo aj okolo tisíc učiteľov zo Žilinského kraja. Niektorí riaditelia udelili žiakom v tento deň voľno a učitelia si zobrali dovolenky. V žilinskom regióne sa v utorok neučili žiaci troch škôl. Túto informáciu nám potvrdil aj prednosta Krajského školského úradu v Žiline Ľubomír Krajčí.
„Za Žilinu, Rajec, Bytču oznámili traja riaditelia poskytnutie riaditeľského voľna. Išlo o dve stredné školy za okres Žilina a jednu základnú školu za okres Bytča,“ oznámil.
Chcú normálne učiť
V utorok sa neučili žiaci zo Základnej školy na Ulici mieru v Bytči. Štyridsať štyri učiteľov z ich pedagogického zboru si v tento deň zobralo dovolenku a vycestovalo do Bratislavy. „Naša škola sa zapojila do tohto štrajku z rôznych dôvodov. Jednoducho už asi dvadsať rokov sa o ničom inom nerozpráva len o tom, že sa v našom školstve bude niečo meniť a doteraz sa nič nezmenilo,“ hovorí riaditeľ školy Rudolf Takáč.
Dodáva, že učitelia nešli do Bratislavy len s víziou bojovať za vyššie platy, ale aj s presvedčením, že by už konečne chceli normálne učiť, bez toho, aby sa každú chvíľu niečo menilo. „Možno je to aj generačnou výmenou učiteľov, že súčastní učitelia už nemajú také zábrany oponovať,“ vyjadruje svoj názor.
Keďže sa o protestom mítingu rozhodlo zo dňa na deň, zabezpečilo vedenie školy pre žiakov, ktorých rodičia nemali v ten deň kde nechať, činnosť školskej družiny. „Ostatní učitelia, ktorí nešli na štrajk, sa starali o tieto deti,“ dodáva Takáč. Nahradiť vyučovanie neplánujú.
Viac peňazí do školstva
Školské chodby i lavice zostali v utorok prázdne aj na Gymnáziu Veľká Okružná v Žiline. Zo školy sa do protestu zapojilo 27 pedagógov. O pol ôsmej odišli autobusom zo Žiliny a okolo jedenástej už boli na Námestí slobody, kde sa medzi jedenástou a jednou konal protestný míting.
Na tejto škole sa v utorok nevyučovalo. FOTO:MICHALA STEHLÍKOVÁ
„Do Bratislavy sme išli bojovať za to, aby išlo viac peňazí do školstva, aby sa zvýšili mzdy učiteľov, aby sa niečo robilo s učiteľskými dôchodkami, pretože ja osobne ako telocvikár si neviem predstaviť, ako budem v 65-tke vyučovať telesnú výchovu a aby sa konečne niečo robilo aj s kreditovým systémom,“ hovorí pedagóg Róbert Nemček .
Vedenie gymnázia uvažovalo aj nad náhradou vyučovania cez víkend, o tom však v konečnom dôsledku musí rozhodnúť Žilinský samosprávny kraj.
Hovorkyňa ŽSK Radka Kulaviaková však informuje, že zo zákona sa vyučuje len 5 dní v týždni. „V dňoch pracovného pokoja sa na školách nevyučuje. Z uvedeného dôvodu nie je možné presunúť vyučovaniena sobotu."
Chystajú štrajk
Ak vláda Slovenskej republiky neprijme podmienky, ktoré pedagógovia stanovili na mítingu, sú rozhodnutí vstúpiť v krátkej budúcnosti aj do otvoreného štrajku.