ŽILINA. Po piatykrát sa v Žiline uskutoční Týždeň mobility, festival alternatív k motorom venovaný bicyklom, chodcom a rôznym umelým a umeleckým reorganizáciám verejného priestoru. „V tomto roku sa chceme viac zamerať na interakciu ľudí. Čiže pripravujeme akcie, ktoré potrebujú priamy kontakt a zapojenie. To znamená, že nechceme divákov, ale účastníkov,“ hovorí Martin Krištof, z dobrovoľného nezávislého občianskeho združenia Mulica, ktoré celé podujatie organizuje.
Na interakcii budú postavené všetky vystúpenia maďarskej skupiny Bélamuhély, ktorá tu bude počas celého týždňa. Ich koncerty a performancie budú postavené ako workshopy, čiže návštevníci sa naučia napríklad vyrábať nástroje z bicyklov, alebo z predmetov na okolí. V rámci ich koncertu po Cyklojazde, členovia Bélamuhéli naučia ľudí, ako môže bicykel hrať a koncert nakoniec odohrajú ľudia sami.
„Veľkou akciou je čistenie mesta, čistenie svojich dvorov, sídlisk. Pre nás je totižto primárna myšlienka, že ak ľudia získajú pocit zodpovednosti za priestor kde žijú, budú sa oň viac starať a nebudú ho ničiť,“ vraví Krištof.
Opravte si bicykel
Nebude chýbať ani Cykojazda, ktorá je postavená práve na aktívnych ľuďoch. „Do tejto kolónky môžeme zaradiť aj novú Cyklodielňu Recykel, ktorú otvárame na Hollého ulici 13. Táto bude fungovať na báze workshopu - čiže my poskytneme priestor, náradie a lektora a ľudia si sami opravia bicykel.“
Súčasťou Týždňa mobility bude aj diskusné fórum s predstaviteľmi mesta, kde sa ľudia môžu pýtať na plány s cyklodopravou.
Ulicu už neuzavrú
Tento rok Žilina nevstúpila oficiálne do Európskeho týždňa mobility, čo doteraz bývalo zvykom. Martin Krištof vysvetľuje: „Chyba je na oboch stranách - my sme to nesilili, ale aj vďaka tomu, že mesto a jeho zastupitelia naše otázky a snahu zapojiť ich do toho ignorovali.“
Minulý rok pri príležitosti Týždňa mobility tiež uzavreli aj Hurbanovu ulicu pred autami. Tento rok vraj niečo také nebude. „Jednalo sa o produkčne najťažšiu časť a miera papierov a povolení, ktoré bolo treba na oslobodenie ulice od áut, bola nakoniec možno väčšia ako sa ušetrilo výfukových plynov. Každý rok sme sa na mesiac menili na úradníkov a vypisovali žiadosti a tŕpli, či na nás nepadne, ako posledný rok, nejaká hrozba žaloby za ušlý zisk. No nakoniec sa všetko vyriešilo dobre,“ prezrádza Krištof.
Súčasťou aj kultúrne centrum
Do Týždňa mobility sa pravidelne zapája aj kultúrne centrum Stanica Žilina – Záriečie. „Je to vďaka nášmu osobnému postoju k predmetu celého podujatia, čiže presadzovaniu alternatívnej mobility pred autami. Jedná sa o náš ľudský postoj k bicyklom, pretože všetci dennodenne používame bicykel, alebo chodíme do práce, či za zábavou peši a vlastné problémy tohto projektu sú aj našimi problémami,“ upresňuje Martin Krištof, ktorý má na starosti aj ekologickú dopravu na Stanici.
Centrum sa snaží ozvláštniť dramaturgiu tohto odborného podujatia prepojením umeleckej tvorby s odbornými témami, sociálnym postojom, či aktivizmom.
V čase Týždňa mobility sa tak uskutoční obľúbená Pecha Kucha Night. V programe preto nebudú chýbať tematické prezentácie. Predstavia sa napríklad pražské návrhárky módy pre cyklistov Segrasegra alebo Priatelia Zeme reprezentovaní Jozefom Gaalom. Farby streetartu zastúpia Tomáš Rybár a Braňo Laho z PEK crew. Okrem toho Pecha Kucha tradične ponúkne čerstvý (a medzinárodný) mix architektov, dizajnérov a umelcov.
Pre každého
Celotýždňovej akcie, ktorá začala už v nedeľu 18. septembra sa môže zúčastniť ktokoľvek. „Pre každú vekovú skupinu máme pripravené niečo. Pre deti sú to workshopy Bélamuhély, pre mladých ich koncerty, pre starších púšťame už po tretí krát staré filmy zo Žiliny. Tentokrát sa zameriame na každodennosť počas komunizmu.“
Ako na záver dodáva Martin Krištof, ľudia by sa mali akcie zúčastniť, pretože rieši problémy, ktoré sa dotýkajú každého z nás. „Mesto a jeho verejné priestranstvá, dopravu v meste, náš osobný priestor a naše vlastné spolužitie v meste pri autách.“