ŽILINA. Vo svojom diári mávajú ženy vyznačené rôzne dôležité termíny, avšak len máloktorá si zaznačí termín preventívnej mamografie, alebo sonografie. Mamografické a sonografické vyšetrenia predstavujú v súčasnosti najefektívnejšiu metódu prevencie rakoviny prsníka, ktorá je celosvetovo tretím najčastejšie sa vyskytujúcim nádorovým ochorením.
Mnohé ženy odkladajú vyšetrenie, pretože majú z neho strach, rovnako i z pozitívneho výsledku. Dnes si priblížime mamografiu, budúci týždeň sa budeme venovať sonografii. Obe vyšetrenia, totiž, spolu úzko súvisia.
Čo je mamografia
Mamografia je vyšetrovacia metóda, pri ktorej sa využíva röntgenové žiarenie na vytvorenie obrazu prsníkov, na základe ktorého je možné rozlíšiť v tkanive prsníka zmeny, ktoré by mohli byť známkou rodiaceho sa nádoru.
Na Slovensku existuje sieť preventívnych mamografických pracovísk, ktoré realizujú tzv. mamografický skríning. Ide o pravidelné vyšetrovanie žien od 40. roku veku bez príznakov ochorenia s cieľom zachytiť prípadné rozvíjajúce sa nádorové ochorenie v jeho najranejšom štádiu, čím sa zvyšuje šanca na úplné vyliečenie ženy.
Jedným z takýchto pracovísk v Žiline je aj rádiodiagnostické pracovisko polikliniky KRANKAS na Bratislavskej ulici, ktoré sa navyše v súčasnosti zaradilo svojou modernou plne digitalizovanou rádiodiagnostickou technológiou medzi špičkové zariadenia svojho druhu na Slovensku.
Digitálna mamografia – vyššia kvalita vyšetrenia
Významný rozdiel medzi klasickou analógovou a digitálnou mamografiou spočíva v možnosti s digitálnym zobrazením snímky ďalej pracovať. Kým klasická röntgenová snímka je nemenná - statická, pri digitálnej snímke je možné zobrazenie prsníka na základe softvérového vybavenia zväčšovať, vytvárať inverzné zobrazenie, otáčať, približovať, merať, porovnávať už v minulosti zrealizované snímky a pod.
Mamografický digitálny prí-stroj v zdravotníckom zariadení KRANKAS je určený predovšetkým pre preventívne
a indikované vyšetrenia prsníkov žien. „Priebeh vyšetrenia sa od klasického vyšetrenia veľmi nelíši. Nezanedbateľný je však vysoký komfort pri vyšetrovaní, pohodlie, príjemné prostredie a skrátenie čakacích lehôt,“ prezrádza Zuzana Szováková, riaditeľka polikliniky.
Nový digitálny prístroj umožňuje vykonávať kontrolovanú kompresiu - stlačenie prsníka, poskytuje lepší kontrast, jednotnú optickú hustotu filmu, rotácia ramena prístroja zabezpečuje rýchle, presné a jednoduché polohovanie prsníka pri vyšetrení.
Ďalšou výhodou digitálneho prístroja je, že zobrazuje aj prsníky žien, ktoré podstúpili operáciu implantátmi, čo pri klasickej mamografii nebolo možné.
Nebojte sa mamografie
„Mamografické vyšetrenie od 40. do 69. roku veku by mala absolvovať každá žena jedenkrát za dva roky,“ radí lekár z pracoviska rádiodiagnostiky Prokop Chadim.
Vyšetrenie sa vykonáva na základe „žiadanky“ gynekológa alebo všeobecného lekára. V deň vyšetrenia sa odporúča nepoužívať dezodoranty, alebo iné kozmetické prípravky na oblasť prsníkov a podpazušia, pretože by mohli byť zdrojom omylu pri popisovaní snímky. Rovnako je vhodné dvojdielne oblečenie pre pohodlie a jednoduchšiu prípravu k vyšetreniu. V prípade, že predchádzajúce vyšetrenie bolo realizované na inom pracovisku, je potrebné dokumentáciu priniesť.
Mamografické vyšetrenie sa realizuje v stoji a zdravotnícky personál je v neustálom kontakte so ženou počas celej doby vyšetrenia. Každý prsník je vyšetrený v dvoch projekciách - zobrazeniach, pri čom je nevyhnutná jeho kompresia - stlačenie. Práve tento moment je pri mamografickom vyšetrení zdrojom nepríjemných pocitov, vyšetrenie však nie je bolestivé.
„Stlačenie prsníka je nevyhnutné pre získanie kvalitných snímok, pretože zlepšuje geometriu zobrazovania tým, že redukuje vzdialenosť, znižuje rozptyl a tým zvyšuje kontrast obrazu, znižuje dávku žiarenia, zvyšuje presnosť vizuálneho odhadu a optickej hustoty hmoty,“ vraví doktor Chadim z polikliniky.
Objednávanie na vyšetrenie
„Naše pracovisko je veľmi ústretové k ženám, rešpektuje ich pracovné vyťaženie a rodinné povinnosti. Preto sme vyhradili pre mamografické a sonografické vyšetrenie žien aj istý časový úsek po ordinačných hodinách. Ich spokojnosť a dôvera je pre nás najväčšou odmenou,“ dodáva na záver Zuzana Szováková.