ŽILINA.
Cieľom výstavy je podľa kurátorky PGU Miry Sikorovej-Putišovej cez samostatné sondy sekcie formulovať charakteristiky umenia daného obdobia. Ide o pokus zachytiť a upozorniť na určité diela a stratégie umelcov cez ich postavenie na mape, ktorý z odstupu času môže byť relatívnym. Výstava priznáva subjektívne prístupy a je zámerným opakom celoplošného mapovania obdobia. Nekonzervuje stav umenia, snaží sa inšpirovať ku kritickej reflexii výstavy a umenia tohto obdobia, skonštatovala Sikorová-Putišová.
Fotogalériu z vernisáže si pozrite tu.
Doplnila, že žilinská výstava je skrátenou verziou pôvodných výberov kurátorov Juraja Čarného, Gabriely Garlatyovej, Richarda Gregora a Miry SikorovejPutišovej, ovplyvnených priestorovými možnosťami PGU. Bratislavský variant Nultých rokov v Dome umenia v decembri prinesie širšie zastúpenie umelcov, čo bude dokumentovať aj katalóg výstavy. Decembrová vernisáž bude zároveň miestom prezentácie katalógu a odbornej konferencie k umeniu sledovaného obdobia, povedala kurátorka PGU.
Projekt Nulté roky reflektuje podoby umenia dekády, ktoré na rozdiel od 90. rokov 20. storočia, silne poznačených záujmom o nové médiá i témy, charakterizuje otvorenejší model fungovania umeleckej produkcie. Takzvané 'nulté roky' priniesli nielen zrovnoprávnenie pohľadov i stratégií v umeleckej produkcii, ale aj väčšiu pluralitu kritiky a koncepcií prezentovania výtvarného umenia, čo sa odráža v typológii sekcií: pomenovanie kľúčových diel ako základ budúcej stálej expozície diel nultých rokov (JČ), kritické čítanie obrazu (GG), autenticita v post-národnej dobe (RG), dielo ako skúsenosť a zážitok (MSP). Výstava prezentuje diela 32 autorov a autoriek v nadgeneračnom zábere a sprevádza ju dokumentácia dobovej kritiky a paralelná videosekcia, dodala Sikorová-Putišová.
Organizátormi výstavy sú PGU v Žiline (zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj), Mestská galéria v Rimavskej Sobote, Galéria SPACE v Bratislave, Galéria Cypriána Majerníka v Bratislave (zriaďovateľ Mestská časť Bratislava Staré Mesto) a Slovenská sekcia AICA. Výstavu podporilo Ministerstvo kultúry SR.