Mesto sa rozhodlo zbaviť sa budovy bývalej materskej školy na Hlinkovej ulici a pozemkov pod bývalým amfiteátrom. Predať ich chce formou verejnej súťaže. Okrem iného by tu malo vyrásť aj niekoľko rodinných domov. Niektorým poslancom sa to nepáči. V minulosti tu chceli postaviť nájomné byty pre mladých. Takto, vraj, mesto mladým nepomôže.
BYTČA. Mesto Bytča sa už v júni rozhodlo odpredať budovu bývalej materskej školy na Hlinkovej ulici a susediace pozemky pod bývalým amfiteátrom, prostredníctvom verejnej obchodnej súťaže. Od budúceho kupca budovy bude žiadať, aby v nej, okrem iného, prevádzkoval sociálne zariadenie. Za týmto účelom škôlku totiž mesto v roku 2007 kúpilo za 3,9 milióna korún (129 456 eur) od Stredoslovenskej energetiky.
Pozemky pod bývalým amfiteátrom mesto rozdelí na parcely o veľkosti približne 400 m2 a rozpredá ich na výstavbu rodinných domov.
Na kúpu materskej škôlky na Hlinkovej ulici si v roku 2007 mesto zobralo úver vo výške 3,6 milióna Sk (119 489 eur). Plánovalo tu vybudovať sociálne zariadenie pre seniorov. K tomu však nikdy nedošlo. Budova ďalej chátra, mesto za pomoci eurofondov v súčasnosti rekonštruuje a na sociálne zariadenie prerába penzión Jesienka v centre.
Chúpek: Zrušme predaj
Predaj pozemkov na výstavbu rodinných domov sa však niektorým poslancom nepáči. Branislav Chúpek (nezávislý) žiadal minulý týždeň poslancov, aby uznesenia z júna zrušili. Hovorí, že sa takto mesto zbaví dvoch z posledných troch ucelených pozemkov, ktoré má v tejto chvíli ešte vo svojom vlastníctve. Tým tretím je pozemok bývalého záhradníctva pri zámku. Zastupiteľstvo však o jeho návrhu hlasovať odmietlo.
„Ak aj pozemky na rodinné domy predáme za najlepšiu možnú cenu, mestu to pomôže len na chvíľu. Môžeme sa však v budúcnosti dostať do situácie, že naozaj bude vôľa konečne riešiť aj bývanie pre mladé, začínajúce rodiny, alebo iné projekty a potom bude mestu pozemok chýbať,“ hovorí Chúpek.
Bologa: neskôr za ne dostaneme viac
Súhlasí s ním aj Peter Bologa (nezávislý). Navyše dodáva, že v súčasnosti je cena pozemkov na veľmi nízkej úrovni a nie je vôbec vhodná doba na ich predaj. „Myšlienka radovej zástavby nie je zlá, ale v súčasnosti by som pozemok nepredával. V budúcnosti by sme za ne takmer určite dostali oveľa viac. Navyše, mesto už naozaj nemá veľa pozemkov vo svojom vlastníctve, netreba všetko rozpredávať,“ povedal.
Minárčik: Problém vyriešime a za cudzie
Podľa primátora Miroslava Minárčika (SMER) je nehnuteľnosť v zlom stave a mesto ju z vlastných prostriedkov nedokáže opraviť, no musí ju udržiavať. „Bývalé zastupiteľstvo tu schválilo štúdiu sociálneho zariadenia. Bolo by však veľmi finančne náročné ho nielen postaviť, ale potom aj prevádzkovať. Preto sme sa rozhodli zaviazať kupca, aby z časti zachoval účel na sociálne služby,“ hovorí Minárčik.
Primátor uvažuje, že by spodné poschodie mohlo slúžiť ako sociálne zariadenie a na hornom podlaží a podkroví by mohli byť byty. „Takto to vyriešime za iné prostriedky, ako sú mestské,“ povedal poslancom.
Mestské zastupiteľstvo v Bytči. FOTO: MICHAL FILEK
Zastupiteľstvo v minulom volebnom období schválilo uznesenie, podľa ktorého malo mesto na susednom pozemku postaviť nájomnú bytovku z prostriedkov úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Uznesenie sa však nesplnilo. Jeho iniciátormi boli vtedy aj Chúpek s Bologom.
Problém mladých to nevyrieši
Dnes hovoria, že predajom pozemku, na ktorom súkromná spoločnosť postaví byty, mesto neuspokojí potrebu mladých rodín po bývaní. „Pre Bytčanov je prvoradé určiť, kde presne by sa mali stavať nájomné byty, ktoré sú bežné už aj v menších obciach. My by sme chceli dať šancu mladým dostať dočasne do nájmu mestský byt za primerané nájomné, aby z Bytče neodchádzali, zakladali si tu rodiny a v začiatkoch mali kde bývať. Nemám nič proti súkromnej bytovke na plánovanom mieste, hoci aj v kombinácii so sociálnym zariadením, ako uvažuje primátor aj my, takmer všetci poslanci. Stále mi však chýba reálna vízia nájomného bývania, ktoré je pre mňa oveľa dôležitejšie,“ hovorí Bologa.
„Takýmto spôsobom sa k bytom a domom dostanú zase len lepšie situovaní ľudia a mladým to nijako nepomôže. Riešením by stále bolo, aby bytový dom postavilo mesto, ako sme to navrhovali v minulosti,“ dodal Chúpek.
Evidujú desiatky žiadostí
Minárčik však hovorí, že v časti, kde stál bývalý amfiteáter, nie je možné postaviť iné stavby, ako rodinné domy. „Myšlienka je, aby sa tieto pozemky predali na radovú zástavbu, ktorá by nadväzovala na existujúcu zástavbu, nenarušila by sa pohoda bývania ostatných obyvateľov a uzatvorila by sa preluka, ktorá vznikla tým, že sa nepoužíva škôlka, ani amfiteáter,“ povedal.
Podľa jeho slov evidujú v meste desiatky žiadostí o stavebné pozemky. „Môžem garantovať, že o tieto pozemky bude záujem. Už teraz sa ľudia pýtajú, kedy bude výberové konanie,“ dodal Minárčik.
Potrebuje niekto pozemky, alebo mesto ich predaj?
Podľa Jána Ratulovského, majiteľa realitnej agentúry JR Reality, sa kríza stavebných pozemkov natoľko nedotkla a ceny pozemkov zostali takmer na rovnakej úrovni, ako pred ňou. Dobrých stavebných pozemkov však, podľa neho, bude stále menej a ich ceny budú v budúcnosti už len rásť.
„Ak mesto tieto peniaze súrne potrebuje a vie ich rozumne využiť, neurobí zle, ak pozemky predá. Ak nie, potom je rozumnejšie počkať. Základná otázka je, či niekto potrebuje pozemky, alebo skôr mesto ich predaj,“ dodal Ratulovský.