ŽILINA. Prednosta žilinského krajského školského úradu Ľubomír Krajčí nevylučuje, že by si niektorí riaditelia mohli splniť oznamovaciu povinnosť aj neskôr poobede či večer. V Žilinskom kraji dohliada úrad na približne 270 základných a 80 stredných škôl. V utorok sa nebudú určite učiť žiaci Obchodnej akadémie Dušana Metoda Janotu v Čadci, Gymnázia na Veľkej okružnej v Žiline a Základnej školy na Ulici mieru v Bytči.
Odborári síce monitorujú situáciu, ale nemajú prehľad o tom, koľko učiteľov z ktorých regiónov a z ktorých škôl do Bratislavy príde. „Pretože už je to všetko rozhodnuté, autobusy sú objednané. My vieme za celé Slovensko, že bude v Bratislave minimálne sedem - osem tisíc ľudí,“ povedal pre agentúru SITA zastupujúci predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Jozef Lužák.
Odborový zväz podľa Lužáka nevyžadoval ani neodporúčal riaditeľom škôl, aby udelili na tento deň riaditeľské voľno a do Bratislavy prišli pred Úrad vlády protestovať s celým učiteľským zborom. „Je to individuálna záležitosť každej školy. My sme nenástojili ani sme neodporúčali, aby sa zavreli školy. My sme chceli dosiahnuť, aby míting bol masový a každá škola sa rozhodne ako chce. Že je to spontánne a že idú aj kolektívy, tak to je potešujúce, lebo tam tá nespokojnosť, ktorá na školách je a vrie to, sa prejaví tým najlepším spôsobom- účasťou na mítingu,“ dodal Lužák.
Odborári zachytili aj situácie, kedy riaditelia škôl odmietli učiteľov pustiť protestovať. „Nejaké takéto výnimočné situácie boli, že riaditelia nesúhlasili, aby sa uvoľnili viac ako dvaja alebo vôbec nesúhlasili s mítingom. Ale to ja nechcem komentovať, to je už skôr záležitosť politického presvedčenia toho riaditeľa. My sme vyzvali všetkých riaditeľov aj zriaďovateľov listom, aby boli ústretoví, lebo v podstate ide o riešenie problému, ktorý je celospoločenský a riaditelia by mali ísť prví do toho problému, oni nemajú čo rozdeľovať,“ povedal Lužák.
rz;mt;zd