ŽILINA. Šestnásť vojakov zo žilinského elitného pluku sa včera slávnostne rozlúčilo so svojou rodinou, ostatnými kolegami a nariadenými v priestoroch vojenských kasárni v Žiline. Na pol roka totiž odchádzajú do Afganistanu, kde budú v rámci operácie ISAF plniť široké spektrum rôznych úloh. Po prvýkrát budú pôsobiť i mimo základe. Podľa ministra obrany idú do vojny a pôjde im aj o život.
Idú „za plot“
„Historická chvíľa sa blíži. Títo chlapci, títo elitní vojaci, idú do vojny. Odchádzajú do bojových podmienok, za plot. Po prvýkrát v histórii budú naši vojaci pôsobiť v reálnych bojových podmienkach. Musia byť pripravení na akékoľvek nešťastie. Aj na to, že sa niektorí z nich už možno nevrátia,“ vyhlásil Ľubomír Galko.
Zdôraznil, že chlapci sa na tento odchod dlhé roky pripravovali. Sú špičkovými vojakmi, ktorí svoje úlohy v Afganistane určite naplnia. „Som si istý, že budú Slovensku robiť dobré meno.“
Náročná príprava
Vojaci sa na odchod do Afganistanu, na podmienky a situácie, ktoré ich tam čakajú, pripravovali skoro deväť mesiacov. Absolvovali veľa výcvikov, i v ťažkom vysokohorskom prostredí. Ako prví vojaci zo Slovenska budú pôsobiť aj mimo základne. Sú teda pripravení aj na možnosť zajatia, teda násilného odlúčenia od jednotky.
Svoje poslanie však nebudú napĺňať sami. Pomôžu im vojaci Armády Spojených štátov amerických i príslušníci afganských bezpečnostných síl a polície. „V súlade so strategickou koncepciou NATO budú napĺňať princíp, ktorý bol dohodnutý a odsúhlasený. To znamená, že postupne budú odovzdávať moc do rúk afganskej národnej jednotky tak, aby cieľ, čiže postupné odovzdávanie moci, bol do roku 2014 naplnený,“ vysvetľuje Galko.
Vojaci z elitnej jednotky rešpekt pred svojím poslaním majú, ale uvedomujú si, že sa na túto misiu cvičili dlhé roky. „Všetci vieme, aká je situácia v Afganistane a že riziko z vonka je tam stále. Ale je to pre nás úloha, na ktorú sme sa pripravovali celý život,“ hovorí veliteľ skupiny.
Chcú zapadnúť
Aby lepšie zapadli do prostredia, ktoré sa na pár mesiacov stane ich novým domov, dobrovoľne si nechali narásť brady. „ Brada nie je prepísaná. Ale chceme, aby vedeli, že vnímame ich kultúru i históriu. Takto sa nám s nimi bude lepšie spolupracovať. Brada je totiž v ich krajine symbolom dôveryhodnosti a množstva nadobudnutých skúseností,“ vysvetľuje jeden z vojakov.
Štyria z elitnej skupiny už na základňu v Afganistane dorazili. Zvyšní, šestnásti, tam pricestujú v týchto dňoch. Po pol roku ich vystrieda iná skupina vojakov.