Streda, 31. máj, 2023 | Meniny má Petronela, Petrana

Toaletný papier na Ďurčanskom je problém, jeho socha polícii neprekáža

Polícia vidí v zahalení Ďurčanského sochy do toaletného papiera porušenie zákona. Odhalenie busty vojnovému zločincovi je však, podľa nej, v poriadku.

Hrdina, či vojnový zločinec?Hrdina, či vojnový zločinec? (Zdroj: MIROSLAV BELLAN)

RAJEC. Minulotýždňová protestná akcia občianskeho aktivistu Eduarda Chmelára, ktorý zahalil sochu Ferdinanda Ďurčanského v Rajci do toaletného papiera, sa skončila zásahom polície. Policajti najskôr protestujúcich vyzývali, aby s konaním prestali, potom sochu „oslobodili“. Na otázku, aký zákon porušil, policajti odpovedali: „Zákon Slovenskej republiky.“

Trestné oznámenie, ktoré v súvislosti s osadením busty právoplatne odsúdeného vojnového zločinca Ďurčanského podalo hnutie Human, polícia zastavila.

Výraz osobného protestu

„Som presvedčený, že sme neporušili žiaden zákon. Sochu sme nepoškodili, bol to výraz nášho osobného protestu. Konzultovali sme to s renomovanými právnikmi a tí sú presvedčení, že polícia nemá právo nám brániť vo výkone občianskych práv,“ povedal Chmelár.

Ľavicový občiansky aktivista bol postupom polície sklamaný. „Extrémne nie je to, že sme sochu obalili do toaletného papiera, ale to, že toto mesto sa hrdí námestím SNP a na ňom postaví sochu človeku, ktorý pomáhal povstanie potlačiť,“ dodal Chmelár.

Osobne je presvedčený, že Rajec inštalovaním sochy vojnovému zločincovi porušil zákon. A nielen tým. „Aj vyhláseniami, ktorými Ďurčanského glorifikujú, keďže bol právoplatne odsúdený za zradu a kolaboráciu, porušujú paragraf trestného zákona, ktorý hovorí o tom, že propagácia hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov je trestná. Keď neustále hovoria, aká to bola významná osobnosť, dopúšťajú sa porušenia presne tohto,“ hovorí .

chmelar_sita_490.jpg

Eduard Chmelár rád verejne protestuje. Naposledy takto v Bratislave za zmenu ústavy.
FOTO: SITA

Právnik: Zahalenie bolo OK

O tom, že Chmelár zahalením busty do toaletného papiera nekonal protizákonne, je presvedčený aj advokát Vladimír Pirošík. Hovorí, že pokiaľ nedošlo k žiadnej výtržnosti, či škode, ide o legitímne a legálne vyjadrenie slobody prejavu.

„Takéto slávnostné zahaľovanie je možno neštandardné, ale zároveň požíva ochranu Ústavy SR, Európskeho dohovoru o ľudských právach i zákona o zhromažďovacom práve. Viac, ako zahaľovačom busty by sa štátne orgány mali venovať jej odhaľovačom. Osádzanie sôch tohto typu je totiž na hranici trestnosti,“ hovorí Pirošík.

Polícia: Porušili zákon

Narážal tak na skutočnosť, že polícia zastavila konanie vo veci odhalenia sochy. Podľa krajskej policajnej hovorkyne Jany Balogovej, príslušníci polície aktivistov niekoľkokrát upozornili, aby postupovali v zmysle schváleného zhromaždenia a neporušovali zákon.

„Napriek výzvam polície sa aktivisti dopustili priestupkov proti verejnému poriadku,“ povedala Balogová. Spomenula pri tom paragrafy 46 a 47 zákona o priestupkoch. Podľa nej, bolo trestné stíhanie, ktoré podalo hnutie Human už 10. 8. ukončené uznesením o zastavení trestného stíhania.

Human: Budeme žiadať prešetrenie

„Trestné oznámenie sme po odhalení sochy podali za porušenie viacerých paragrafov trestného zákona. Polícia však začala konať len za prečin propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd. Keďže aj to zastavili, píšeme odvolanie a zvažujeme, že budeme žiadať prešetrenie, či konali korektne,“ hovorí predseda združenia Peter Marjanek.

Marjanek dodal, že políciu niekoľkokrát upozornili na to, že vychvaľovaním tohto človeka sa predstavitelia mesta dopúšťajú trestného činu. „Ani nám len slušne neodpovedali. Darmo sa hráme na právny štát, keď inštitúcie, ktoré majú chrániť právo, nie sú ochotné konať ,“ dodal.

Vystúpenie Eduarda Chmelára vidí ako dôkaz, ktorý potvrdzuje jeho slová. „V ktorýkoľvek iný deň by mal takýto teatrálny akt zmysel, ale v čase osláv významného výročia SNP bo nedôstojný. Naplnil sa tak náš predpoklad, že táto socha bude evokovať radikálne činy akéhokoľvek zafarbenia. Keby tam nestála, tak by Chmelár nemal dôvod do Rajca vôbec cestovať,“ uzavrel Marjanek.

NA ČO SA ODVOLÁVA CHMELÁR

§ 1 zákona č. 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve

(1) Občania majú právo pokojne sa zhromažďovať.

(2) Výkon tohto práva slúži občanom na využívanie slobody prejavu a ďalších ústavných práv a slobôd, na výmenu informácií a názorov a na účasť na riešení verejných a iných spoločných záležitostí vyjadrením postojov a stanovísk.

(3) Za zhromaždenie sa podľa tohto zákona považujú aj pouličné sprievody a manifestácie.

PODĽA ČOHO POSTUPOVALA POLÍCIA

ZÁKON O PRIESTUPKOCH

§ 46 Iné priestupky proti poriadku v správe

Priestupkom proti poriadku v správe je porušenie aj iných povinností než uvedených v § 21 až 45, ak sú ustanovené všeobecne záväznými právnými predpismi, vrátane všeobecne záväzných nariadení obcí a všeobecne záväzných vyhlášok miestnych orgánov štátnej správy, ak sa takýmto konaním sťaží plnenie úloh štátnej správy alebo obcí. Za tento priestupok možno uložiť pokutu do 33 eur.

§ 47 Priestupky proti verejnému poriadku

(1) Priestupku sa dopustí ten, kto

a) neuposlúchne výzvu verejného činiteľa pri výkone jeho právomoci,

b) poruší nočný kľud,

c) vzbudí verejné pohoršenie,

d) znečistí verejné priestranstvo, verejne prístupný objekt alebo znečistí verejnoprospešné zariadenie plagátovou výzdobou, komerčnými a reklamnými oznamami alebo zanedbá povinnosť upratovania verejného priestranstva,

e) úmyselne zničí, poškodí, znečistí alebo neoprávnene odstráni, zamení, pozmení, zakryje alebo premiestni turistickú značku alebo iné orientačné označenie,

f) poruší podmienky určené na ochranu verejného poriadku pri konaní kultúrnych podujatí alebo v miestach určených na rekreáciu alebo turistiku,

g) poškodí alebo neoprávnene zaberie verejné priestranstvo, verejne prístupný objekt alebo verejnoprospešné zariadenie,

h) nosí na miestach prístupných verejnosti chladné zbrane, najmä dýky, bodáky a šable, okrem prípadov, keď sú súčasťou rovnošaty, historického alebo národného kroja, výstroja a výzbroje ozbrojených síl, ozbrojených zborov a ozbrojených bezpečnostných zborov, alebo na športovú činnosť, výkon práva poľovníctva, rybárskeho práva, povolania alebo zamestnania, ako aj iné predmety, ktorými možno ublížiť na zdraví, ak možno z okolností prípadu alebo správania sa osoby usudzovať, že sa majú použiť na násilie alebo hrozbu násilím,

ch) použije pyrotechnické výrobky v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo návodom na ich používanie,

i) poruší zákaz používať označenie "Policajný zbor" alebo "Polícia" alebo zákaz používať služobnú rovnošatu Policajného zboru ustanovený v osobitnom zákone.

j) poruší zákaz používať označenie "colná správa" alebo označenie, ktoré môže byť zameniteľné s týmto označením, zákaz používať služobnú rovnošatu colníka alebo odev, ktorý môže byť zameniteľný so služobnou rovnošatou colníka, alebo zákaz používať služobný preukaz colníka, služobný odznak colníka alebo preukaz alebo odznak, ktorý môže byť zameniteľný so služobným preukazom colníka alebo so služobným odznakom colníka, ustanovený v osobitnom predpise.3e)

(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) až d) možno uložiť pokutu do 33 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. e) až g) pokutu do 99 eur a za priestupok podľa odseku 1 písm. h) až j) pokutu do 165 eur.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 5. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 7. V Bratislave sa koná Globsec
 8. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 1. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 2. Kolektívne vyjednávania v skupine Chemosvit
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu?
 4. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 5. Pacientom so sklerózou multiplex dokážu skvalitniť život
 6. Slováci radi investujú s bankami
 7. Content agency mení svoje meno na Contedy
 8. Ako správne napúšťať bazén
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 908
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 944
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 8 143
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 272
 5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 4 862
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 650
 7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 456
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 036

Blogy SME

 1. Radko Mačuha: Háveď
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja
 3. Irena Šimuneková: Veľký vrch
 4. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Dospelí pacienti s SMA sa dočkali liečby
 5. Julius Kravjar: Porovnanie umelej a ľudskej inteligencie z „pera“ ChatGPT
 6. Jozef Sýkora: My na to máme! Tak za to poďme bojovať.
 7. Martina Paulenová: Považský hrad - ako vychovať malého turistu
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ?
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 797
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 93 276
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 35 262
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 490
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 458
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 8 587
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 491
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 437
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Turistovi resustitácia nepomohla.


10 h

Incident sa zaobišiel bez zranení.


15 h
Záchranná akcia s tragickým koncom.

Turisti by nemali preceňovať svoje sily.


16 h
Ostrov Mljet.

Chorvátsko má 1244 ostrovov, z toho len necelých päťdesiat obývaných.


17 h

Blogy SME

 1. Radko Mačuha: Háveď
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja
 3. Irena Šimuneková: Veľký vrch
 4. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Dospelí pacienti s SMA sa dočkali liečby
 5. Julius Kravjar: Porovnanie umelej a ľudskej inteligencie z „pera“ ChatGPT
 6. Jozef Sýkora: My na to máme! Tak za to poďme bojovať.
 7. Martina Paulenová: Považský hrad - ako vychovať malého turistu
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ?
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 797
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 93 276
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 35 262
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 490
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 458
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 8 587
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 491
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 437
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu