RAJEC. Minulotýždňová protestná akcia občianskeho aktivistu Eduarda Chmelára, ktorý zahalil sochu Ferdinanda Ďurčanského v Rajci do toaletného papiera, sa skončila zásahom polície. Policajti najskôr protestujúcich vyzývali, aby s konaním prestali, potom sochu „oslobodili“. Na otázku, aký zákon porušil, policajti odpovedali: „Zákon Slovenskej republiky.“
Trestné oznámenie, ktoré v súvislosti s osadením busty právoplatne odsúdeného vojnového zločinca Ďurčanského podalo hnutie Human, polícia zastavila.
Výraz osobného protestu
„Som presvedčený, že sme neporušili žiaden zákon. Sochu sme nepoškodili, bol to výraz nášho osobného protestu. Konzultovali sme to s renomovanými právnikmi a tí sú presvedčení, že polícia nemá právo nám brániť vo výkone občianskych práv,“ povedal Chmelár.
Ľavicový občiansky aktivista bol postupom polície sklamaný. „Extrémne nie je to, že sme sochu obalili do toaletného papiera, ale to, že toto mesto sa hrdí námestím SNP a na ňom postaví sochu človeku, ktorý pomáhal povstanie potlačiť,“ dodal Chmelár.
Osobne je presvedčený, že Rajec inštalovaním sochy vojnovému zločincovi porušil zákon. A nielen tým. „Aj vyhláseniami, ktorými Ďurčanského glorifikujú, keďže bol právoplatne odsúdený za zradu a kolaboráciu, porušujú paragraf trestného zákona, ktorý hovorí o tom, že propagácia hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov je trestná. Keď neustále hovoria, aká to bola významná osobnosť, dopúšťajú sa porušenia presne tohto,“ hovorí .
Eduard Chmelár rád verejne protestuje. Naposledy takto v Bratislave za zmenu ústavy.
FOTO: SITA
Právnik: Zahalenie bolo OK
O tom, že Chmelár zahalením busty do toaletného papiera nekonal protizákonne, je presvedčený aj advokát Vladimír Pirošík. Hovorí, že pokiaľ nedošlo k žiadnej výtržnosti, či škode, ide o legitímne a legálne vyjadrenie slobody prejavu.
„Takéto slávnostné zahaľovanie je možno neštandardné, ale zároveň požíva ochranu Ústavy SR, Európskeho dohovoru o ľudských právach i zákona o zhromažďovacom práve. Viac, ako zahaľovačom busty by sa štátne orgány mali venovať jej odhaľovačom. Osádzanie sôch tohto typu je totiž na hranici trestnosti,“ hovorí Pirošík.
Polícia: Porušili zákon
Narážal tak na skutočnosť, že polícia zastavila konanie vo veci odhalenia sochy. Podľa krajskej policajnej hovorkyne Jany Balogovej, príslušníci polície aktivistov niekoľkokrát upozornili, aby postupovali v zmysle schváleného zhromaždenia a neporušovali zákon.
„Napriek výzvam polície sa aktivisti dopustili priestupkov proti verejnému poriadku,“ povedala Balogová. Spomenula pri tom paragrafy 46 a 47 zákona o priestupkoch. Podľa nej, bolo trestné stíhanie, ktoré podalo hnutie Human už 10. 8. ukončené uznesením o zastavení trestného stíhania.
Human: Budeme žiadať prešetrenie
„Trestné oznámenie sme po odhalení sochy podali za porušenie viacerých paragrafov trestného zákona. Polícia však začala konať len za prečin propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd. Keďže aj to zastavili, píšeme odvolanie a zvažujeme, že budeme žiadať prešetrenie, či konali korektne,“ hovorí predseda združenia Peter Marjanek.
Marjanek dodal, že políciu niekoľkokrát upozornili na to, že vychvaľovaním tohto človeka sa predstavitelia mesta dopúšťajú trestného činu. „Ani nám len slušne neodpovedali. Darmo sa hráme na právny štát, keď inštitúcie, ktoré majú chrániť právo, nie sú ochotné konať ,“ dodal.
Vystúpenie Eduarda Chmelára vidí ako dôkaz, ktorý potvrdzuje jeho slová. „V ktorýkoľvek iný deň by mal takýto teatrálny akt zmysel, ale v čase osláv významného výročia SNP bo nedôstojný. Naplnil sa tak náš predpoklad, že táto socha bude evokovať radikálne činy akéhokoľvek zafarbenia. Keby tam nestála, tak by Chmelár nemal dôvod do Rajca vôbec cestovať,“ uzavrel Marjanek.
NA ČO SA ODVOLÁVA CHMELÁR
§ 1 zákona č. 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve
(1) Občania majú právo pokojne sa zhromažďovať.
(2) Výkon tohto práva slúži občanom na využívanie slobody prejavu a ďalších ústavných práv a slobôd, na výmenu informácií a názorov a na účasť na riešení verejných a iných spoločných záležitostí vyjadrením postojov a stanovísk.
(3) Za zhromaždenie sa podľa tohto zákona považujú aj pouličné sprievody a manifestácie.
PODĽA ČOHO POSTUPOVALA POLÍCIA
ZÁKON O PRIESTUPKOCH
§ 46 Iné priestupky proti poriadku v správe
Priestupkom proti poriadku v správe je porušenie aj iných povinností než uvedených v § 21 až 45, ak sú ustanovené všeobecne záväznými právnými predpismi, vrátane všeobecne záväzných nariadení obcí a všeobecne záväzných vyhlášok miestnych orgánov štátnej správy, ak sa takýmto konaním sťaží plnenie úloh štátnej správy alebo obcí. Za tento priestupok možno uložiť pokutu do 33 eur.
§ 47 Priestupky proti verejnému poriadku
(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
a) neuposlúchne výzvu verejného činiteľa pri výkone jeho právomoci,
b) poruší nočný kľud,
c) vzbudí verejné pohoršenie,
d) znečistí verejné priestranstvo, verejne prístupný objekt alebo znečistí verejnoprospešné zariadenie plagátovou výzdobou, komerčnými a reklamnými oznamami alebo zanedbá povinnosť upratovania verejného priestranstva,
e) úmyselne zničí, poškodí, znečistí alebo neoprávnene odstráni, zamení, pozmení, zakryje alebo premiestni turistickú značku alebo iné orientačné označenie,
f) poruší podmienky určené na ochranu verejného poriadku pri konaní kultúrnych podujatí alebo v miestach určených na rekreáciu alebo turistiku,
g) poškodí alebo neoprávnene zaberie verejné priestranstvo, verejne prístupný objekt alebo verejnoprospešné zariadenie,
h) nosí na miestach prístupných verejnosti chladné zbrane, najmä dýky, bodáky a šable, okrem prípadov, keď sú súčasťou rovnošaty, historického alebo národného kroja, výstroja a výzbroje ozbrojených síl, ozbrojených zborov a ozbrojených bezpečnostných zborov, alebo na športovú činnosť, výkon práva poľovníctva, rybárskeho práva, povolania alebo zamestnania, ako aj iné predmety, ktorými možno ublížiť na zdraví, ak možno z okolností prípadu alebo správania sa osoby usudzovať, že sa majú použiť na násilie alebo hrozbu násilím,
ch) použije pyrotechnické výrobky v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo návodom na ich používanie,
i) poruší zákaz používať označenie "Policajný zbor" alebo "Polícia" alebo zákaz používať služobnú rovnošatu Policajného zboru ustanovený v osobitnom zákone.
j) poruší zákaz používať označenie "colná správa" alebo označenie, ktoré môže byť zameniteľné s týmto označením, zákaz používať služobnú rovnošatu colníka alebo odev, ktorý môže byť zameniteľný so služobnou rovnošatou colníka, alebo zákaz používať služobný preukaz colníka, služobný odznak colníka alebo preukaz alebo odznak, ktorý môže byť zameniteľný so služobným preukazom colníka alebo so služobným odznakom colníka, ustanovený v osobitnom predpise.3e)
(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) až d) možno uložiť pokutu do 33 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. e) až g) pokutu do 99 eur a za priestupok podľa odseku 1 písm. h) až j) pokutu do 165 eur.