ŽILINA. Medzinárodný festival tvorivosti a fantázie Jašidielňa 2011 pre mladých ľudí s postihnutím a bez postihnutia vstupuje do svojho 22. ročníka. „Mladí ľudia sa tento rok rozhodli prezentovať city. Naším mottom je, aby sme vedeli zvládnuť všetky naše emócie, aj pozitívne aj negatívne, naučili sa ich ovládať a premeniť tie zlé na dobré. Pravdaže to všetko hravou formou a s vtipom,“ prezradila Soňa Holúbková, predsedníčka správnej rady Nadácie Krajina harmónie v Žiline.
Vytvorili šesť krajín, z ktorej každá bude prezentovať iný cit. „Vznikne nám krajina strachu, krajina odvahy, krajina smútku, radosti, hnevu a lásky,“ upresnila Holúbková.
V každej krajine bude jedna dielňa, v ktorých budú rôzne sprievodné aktivity. V krajine lásky napríklad pomôžeme Rómeovi získať Júliu, v krajine strachu nás vyľakajú a v krajine odvahy skúsime niečo, čo sme predtým ešte nikdy neskúsili.
Vyrozprávajte sa Bútľavej vŕbe
Keďže sa celé tri dni majú krútiť okolo citov a pocitov, návštevníci festivalu budú mať možnosť vyrozprávať sa Bútľavej vŕbe, alebo vynadať Hromozvodu. „Dúfam, že nájdeme človeka, ktorý bude taký silný a všetko to zvládne a pustí to do zeme.“ Okrem toho čaká na ľudí aj „cityfón“, kde ľudia budú môcť hovoriť o svojich skúsenostiach s rôznymi citmi a rozdávať sa budú aj objatia.
Okrem iného nebudú chýbať rôzne divadelné predstavenia a koncerty brnenskej skupiny Homoguru, rockovej kapely z Turzovky Some Kind of Nothing či žilinskej festivalovej stálice Slovak Young Swing Generation.
„Tento rok sme pripravili aj dve vážnejšie podujatia, obe sa uskutočnia v Malej zasadačke na Mestskom úrade,“ prezradila Soňa Holúbková. Prezentovať novú metódu ako byť sám sebou, aby nás ľudia lepšie spoznali budú kolegovia z Čiech o 10.30 h. Popoludní o 16.30 h ich vystriedajú priatelia z Veľkej Británie, ktorí budú hovoriť o dobrých medziľudských vzťahoch a o tom, ako využívať ľudí v komunite na to, aby podporili začleňovanie ľudí s postihnutím do aktivít.
Viac ako 350 účastníkov
Tento rok sa do Jašidielne prihlásilo 200 účastníkov z 30 rôznych zariadení zo Slovenska, Čiech, Škótska, Slovinska, Talianska a Poľska a 150 dobrovoľníkov zo stredných a vysokých škôl, ktorí pripravujú program alebo sprevádzajú účastníkov počas celého festivalu.
„Máme skupiny ľudí, ktorí sa sem každoročne radi vracajú, no aj nové skupiny – tie očakávame z Talianska a zo Škótska“ upresnila Soňa Holúbková a dodala, „zo spätných väzieb, ktoré máme od našich hostí, sa tu všetci cítia byť prijatí našimi občanmi mesta. Vnímajú Žilinu ako farebné mesto, ako mesto inklúzie. A veľmi sa to nevie, ale Žilina má vo svete dobré meno a za to treba poďakovať všetkých ľuďom, ktorí to tu vytvárajú.“
O tom, že sa sem účastníci radi vracajú svedčí hlavne fakt, že festival má neformálnu atmosféru, vďaka čomu podporuje lepšie porozumenie medzi zdravými a zdravotne postihnutými mladými ľuďmi, rozvíja fantáziu a tvorivosť všetkých účastníkov a prezentuje verejnosti možnosti spoločnej tvorby.
„Kedysi sme začínali s myšlienkou, že festival je predovšetkým pre ľudí s postihnutím, aby uverili tej spoločnosti, ale v súčasnosti by som povedala, že je to rovnako dôležité pre zdravých ľudí, aby vedeli prijať inakosť. Takže je to vzájomne prospešný festival pre všetkých,“ vyslovila Holúbková.
Festival sa tento rok uskutoční od 5. do 7. septembra na Mariánskom a Hlinkovom námestí v Žiline.