Kraj odmieta určovať poplatky za nemocničný nadštandard
Podľa žilinského župana Juraja Blanára sa vláda opäť zbavuje zodpovednosti a zaťažuje rozpočet kraja. Ministerstvo zdravotníctva podľa neho neuhrádza kraju zákonom stanovenú finančnú čiastku za vykonávanie preneseného výkonu štátnej správy už od roku 2003
ŽILINA. Žilinská krajská samospráva odmieta určovať výšku poplatkov za nemocničný nadštandard. Podľa pripravovanej novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti si budú môcť pacienti vyberať lekárov a ošetrujúcich pracovníkov v zdravotníckom zariadení. Výšku úhrady za tento výber určí nemocnica, schvaľovať ju však bude musieť príslušný samosprávny kraj. Podľa žilinského župana Juraja Blanára sa týmto vláda opäť zbavuje zodpovednosti a zaťažuje rozpočet kraja.
„Nesúhlasíme s ďalším rozširovaním kompetencií samosprávneho kraja, nakoľko ministerstvo zdravotníctva nám nehradí zákonom stanovenú finančnú čiastku za vykonávanie preneseného výkonu štátnej správy už od roku 2003, aj napriek tomu, že sme o to písomne požiadali,“ povedal Blanár.
Predseda kraja upozorňuje, že podľa ústavy síce možno na obec a vyšší územný celok preniesť výkon určených úloh miestnej štátnej správy, ale zákon hovorí aj o ich financovaní. „Vláda Ivety Radičovej chce na kraj preniesť nevďačnú prácu určovania nemalých zdravotníckych poplatkov, len preto, aby si pred občanmi zachovala tvár záchrancu štátneho zdravotníctva a tvrdila, že nie ona je príčina nespokojnosti občanov, ale VÚC,“ uvádza hovorkyňa kraja Radka Kulaviaková.
Ako prenesený výkon štátnej správy dnes kraje vydávajú povolenia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti nemocniciam a ambulanciám, určujú rozsah zdravotného obvodu, schvaľujú ordinačné hodiny poskytovateľom, zriaďujú etické komisie, určujú poskytovateľa osobe pri odmietnutí a vykonávajú dozor nad dodržiavaním zákona v zdravotníckych zariadeniach.
Ministerstvo zdravotníctva považuje vyjadrovanie sa k jednotlivým ustanoveniam návrhu novely zákona prostredníctvom médií za predčasné, pretože ešte prebieha medzirezortné pripomienkové konanie.
„Pripomienky Žilinského samosprávneho kraja ako aj ostatných pripomienkujúcich subjektov budú riadne vyhodnotené a v prípade rôznych názorov na problematiku budú v súlade s Legislatívnymi pravidlami vlády SR uskutočnené rozporové konania, na ktorých bude Ministerstvo zdravotníctva SR hľadať s partnermi riešenia, ktoré budú prijateľné nielen z hľadiska štátnych orgánov a vyšších územných celkov, ale najmä z hľadiska pacientov,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová.