ŽILINA. Rodičia detí, ktoré sa zúčastnili detského jazdeckého tábora na ranči v Turci majú ťažké srdce na majiteľov. Tvrdia, že ich deti bývali v nevyhovujúcich a stiesnených podmienkach, hladovali a majiteľ sa k nim správal vulgárne. Naostatok ich dokonca z tábora predčasne vyrazil.
Majiteľ kritiku odmieta. Vraj sa mu deti chceli pomstiť za to, že im nedovolil fajčiť a keď opakovane neposlúchli, vylúčil ich. Nikomu vraj nenadával, bol len trochu hlučný. Jedlo bolo na úrovni, ubytovanie slušné.
Nočná mora
Na zážitok z letného jazdeckého a westernového tábora, ktorý zažila skupinka dievčat zo Žiliny, Považskej Bystrice a Bratislavy, tak rýchlo nezabudnú. „Predstavte si, že chcete svojim deťom spestriť prázdniny a pošlete ich na ranč do tábora. Starostlivosť o kone, jazdenie, aquapark, štvorkolky. Pekná predstava. No nakoniec sa z toho vykľul tábor, na ktorý moje dve dcéry 13 a 17-ročná len tak skoro nezabudnú,“ začína rozprávanie Žilinčanka Ingrid Vadkertyová.
Jej dcéra Klaudia tvrdí, že s majiteľom si nepadli do oka hneď od začiatku. Dokonca jej vraj vulgárne nadával a neraz sa takto správal aj k malým deťom. „Porcie jedla boli veľmi malé. Dávali ich rovnaké, či ich jedlo osemročné dieťa, alebo my staršie. Najskôr sme bývali slušne, v chatke. Po dvoch dňoch nás však vyhodili a museli sme sa tlačiť v štyroch štvorposteľových izbách. Dohromady nás bolo 21. Jedno dievča dokonca spávalo v spacáku na zemi“ hovorí Klaudia a zároveň dodáva, „čo sa týka koní, jazdenia a všetkého okolo, to bolo úplne super.“
Zbaľte sa a choďte
Ešte pred koncom tábora ich dokonca majiteľ vyhodil. Vraj im oznámil, aby sa zbalili, že ich odvezie na stanicu na vlak. Podľa Klaudie to urobil preto, že majiteľka za dverami počula, ako na izbe kritizujú pomery v tábore.
„Chceli ich zaviesť na vlak domov, bez peňazí a vôbec nám o tom nedali vedieť. To je nepredstaviteľné, veď mali za deti zodpovednosť,“ hovorí Vadkertyová.
Katarína Hutňanská zo Žiliny tu bola dokonca druhý rok po sebe. Jej matka nám však tvrdila, že podmienky sa výrazne zhoršili. „Ubytovanie bolo nevyhovujúce, dve dievčatá spali na matracoch na zemi, jedno, na ktoré už matrac nezvýšil, spávalo na zemi v spacáku. Strava bola nedostatočná a deti pociťovali hlad počas celého pobytu,“ rekapituluje Katarína Hutňanská. Obed typu 6 zemiačikov a tekvicový prívarok, alebo rezance s makom, či dve palacinky, je pre tínedžerky, podľa rodičov, málo.
Majiteľ: Chcú robiť schválnosti
Majiteľ obvinenia odmieta. Staršie dievčatá sa, podľa neho, sťažujú z trucu. „Bola tam jedna, ktorá od začiatku fajčila a vždy pri menších deťoch. Hovoril som jej, že keď už chce fajčiť, aby sa aspoň niekam zašila. Neposlúchla, preto som ich vylúčil. Jedna z nich bola takmer dospelá a domov ich odviezol rodič ďalšieho dieťaťa,“ hovorí Róbert Csintalan.
Jeho najväčšou chybou vraj bolo, že zobral do tábora aj staršie, takmer dospelé deti. Teraz mu údajne takto robia schválnosti. „Čo sa týka stravy, musel som splniť prísne hygienické kritériá. Deti určite hladné neboli a keď aj, je to ich chyba, že nejedli. Ja ich predsa nútiť nemôžem. O spokojnosti s našimi službami svedčí to, že tu máme deti, ktoré sú tu už 5 týždňov. Keby boli nespokojné, asi by odišli,“ povedal.
Prípad preveria
Nespokojné matky podali podnet aj na Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Martine, Obchodnú inšpekciu a ostatné inštitúcie. Martinský úrad verejného zdravotníctva sa už podnetom začal zaoberať a postupovať bude v zmysle platnej legislatívy.
Ako nás informovala riaditeľka RÚVZ v Martine Tatiana Červeňová, odborní pracovníci už v predmetnom ranči vykonali štátny dozor. Keďže však nebol prítomný ani majiteľ ranča a neorganizovali ani tábor, nemohli skontrolovať ani kapacitu ubytovania ani stravu, keďže tu neprebiehal výdaj stravy.
Podľa našich informácií kontrolu v najbližšom období zopakujú a majiteľa ranču predvolajú na úrad. Koná aj Slovenská obchodná inšpekcia v Žiline. „Podnet sme obdržali, zaevidovali a sportrebitelia, ktorí podnet uplatnili, boli písomne vyzvaní na doplnenie o niekoľko dôležitých dokladov. Podnet preveríme v tých častiach, ktoré sa týkajú našich kompetencií,“ povedala Miriam Šipulová, riaditeľka inšpektorátu SOI v Žiline.
AKO POSTUPOVAŤ, KEĎ STE NESPOKOJNÍ:
V prípadoch nespokojnosti rodičov so stravovaním a ubytovaním detí v detských táboroch je potrebné zo strany rodičov uplatniť reklamáciu a požadovať nápravu okamžite počas priebehu tábora. Za tým účelom by malo byť v záujme rodičov mať denný kontakt s dieťaťom a nesúhlasiť s praktikami, keď je zo strany prevádzkovateľa takýto kontakt znemožnený.
V prípadoch nezabezpečenia nápravy a nereagovania na uplatnenú reklamáciu je potrebné podať sťažnosť na prís-lušné orgány a zvážiť prevzatie dieťaťa z daného zariadenia. (MIRIAM ŠIPULOVÁ, riaditeľka Inšpektorátu SOI)