BYTČA. Kvetiny sa väčšinou spájajú so ženami. Ak však muž povie, že má rád kvety, nemusí byť hneď považovaný za blázna. Práve muži totiž dokážu najkrajšie kvetiny vypestovať. A robia to s láskou.
Gladiolám prepadol
Dôkazom je aj Jozef Kocian z Bytče. Už 25 rokov sa totiž venuje pestovaniu, v našich pomeroch kráľovských kvetín, gladiol. Po tom, čo sa minulý rok stal členom Turčianskeho spolku gladiolistov, rozhodol sa na konci augusta usporiadať v Bytči prvú výstavu svojho druhu. Bude sa konať v sobotu a nedeľu 27. a 28. augusta v Dome kultúry v Bytči.
„Odmalička mám ku kvetom vzťah. Pred 25 rokmi som jedného dňa otvoril časopis, našiel si adresu jedného pestovateľa z dolniakov a objednal som si tridsať prvých cibuliek. Odvtedy ich mám každý rok stále viac a viac. Teraz som sadil 320 druhov gladiol, dohromady 1 400 cibuliek. Práve teraz pomaly nakvitajú, aby boli pripravené na výstavu,“ hovorí Jozef Kocian.
Po rokoch stále na začiatku
A čo ho na nezvyčajnej záľube najviac priťahuje? Hovorí, že je to obrovská krása každého, tzv. kultivaru. Teda novo vyšľachtenej rastlinky. Vraj ho na šľachtenie už aj nahovárali kolegovia. „Po 25 rokoch som si myslel, že som už borec. Keď som sa chcel ale od nich niečo naučiť, zistil som, že som len na samom začiatku. Najskôr musím nabrať vedomosti a možnože o rok, či o dva sa na to môžem odhodlať. Teraz by to bola z mojej strany len falošná hra,“ prezradil pestovateľ.
Zábery z minulých výstav Gladioly Turiec.
Aj bez šľachtenia je pestovanie gladiol náročná záľuba. Človek by si myslel, že stačí zasadiť a veď ono samo nejako porastie. Nie je to tak! „Je to doslova náročná práca. Na jeseň musím všetky cibuľky vybrať, skontrolovať ich stav, horšie, či napadnuté vytriediť,“ hovorí.
Náročný koníček
Aj počas zimovania ich často prezerá a už koncom marca začína vysádzať prvé, drobné semiačka. „Koncom apríla potom sadím veľké cibule. Pravda je, že u nás vysádzame pomerne skoro. Je to preto, aby sme stihli kvet na veľkú výstavu v Rajeckých Tepliciach, ktorá sa koná predposledný júlový víkend,“ dodal Kocian.
Pestovateľov v rozlete brzdí aj nedostatok literatúry. Viac, ako z kníh, sa vraj dozvedia z českých časopisov a televíznych relácií. Keď už rastú, vyžadujú gladioly pravidelné hnojenie a postrekovanie. Chorôb a škodcov je mnoho. Hlavne virózy a huby. Ako sme sa však dozvedeli, najväčším nepriateľom gladiolov je strapka.
„Je to drobulinký hmyz, ktorý sa uzatvára do puku, zalepí a v ňom vegetuje, nedovolí mu vypučať. Keď sa rozmnoží, napáda aj cibule a potom je problém sa ho zbaviť,“ hovorí.
Takáto záľuba je pomerne drahý špás. Jedna kvalitná cibuľka, novinka z Čiech, stojí aj 70 Českých korún. Kocian kupuje vždy minimálne tri. Sám však kvety nepredáva. Radšej ľudí obdarúva.
Príďte sa pozrieť!
Jeho krásne kvety budú môcť návštevníci obdivovať posledný augustový víkend na výstave v Dome kultúry v Bytči. Usporiada ju v spolupráci so spolkom Gladiola Turiec a Mestom Bytča. „Chcel som urobiť niečo aj pre Bytčanov. Myslím si, že to bude spestrenie kultnúrneho života v meste,“ hovorí Kocian.
Zábery z minulých výstav Gladioly Turiec.
Vystavovať budú najmä členovia turčianskeho spolku, ale pozvali aj pestovateľov z dolniakov a Čiech a tiež kvetinárov z Bytče. „Bude tam záruka vysokej kvality. Keďže naši členovia sú zároveň šľachtitelia, budú mať ľudia možnosť vidieť kvety, ktoré ešte nikdy neboli vystavované,“ pozýva návštevníkov na výstavu pestovateľ Jozef Kocian.
VÝSTAVA GLADIOL
Sobota 27. augusta, 9.00 h – 20.00 h
Nedeľa 28. augusta, 9.00 h – 15.00 h
Po skončení výpredaj exponátov
Miesto konania: Dom kultúry v Bytči