Zisťovali sme, v akom štádiu riešenia je jej prípad a na koho sa treba obrátiť, ak vám vaša polovička unesie deti.
ŽILINA. Minulý týždeň sme vás informovali o smutnom príbehu Martiny, rodáčky zo Žiliny, ktorej manžel, Slovák, uniesol deti do zahraničia. Zúfala matka už niekoľko mesiacov nevie o svojich deťoch nič. Zisťovali sme, v akom štádiu vyšetrovanie je v týchto dňoch jej prípad a čo treba robiť, ak sa i vy ocitnete v podobnej situácii.
Obvinený Andrej
Martina so svojím manželom, Andrejom, prestala žiť v jednej domácnosti 10. decembra 2010. Pár dni potom podala žiadosť o rozvod. Andreja manželkin čin pravdepodobne veľmi rozčúlil, pretože v januári odviezol deti ku rodičom a nevrátil ich v dohodnutom dátume. Odvtedy Martina svoje deti nevidela.
V marci policajný príslušník, poverený Martininým prípadom, obvinil jej manžela z prečinu poškodzovania cudzích práv. V apríli vyhlásila polícia po Andrejovi a deťoch pátranie ako po nezvestných.
„Vzhľadom na to, že po vznesení obvinenia nebolo možné na účely trestného stíhania zabezpečiť prítomnosť obvineného, spracoval poverený príslušník návrh na vydanie medzinárodného zatýkacieho rozkazu, ktorý predložil prokuratúre,“ povedala pre MY Žilinské noviny hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Petra Hrášková.
V máji Okresný súd v Bratislave II. vydal na Andreja príkaz na zatknutie. O mesiac neskôr poverený príslušník opätovne spracoval návrh na vydanie medzinárodného a európskeho zatykača, ktorý predložil na prokuratúre.
„O jeho návrhu zatiaľ rozhodnuté nebolo. Po deťoch polícia pátra ako po nezvestných. Po 32 – ročnom mužovi ako po obvinenom,“ informuje Hrášková.
Vyhľadať pomoc právnika
Právničke občianskeho združenia Dobré srdcia, ktoré sa zaoberá prípadmi takzvaných rodičovských únosov, sme položili otázku, na koho sa má matka/ otec obrátiť, keď zistí, že mu jeho polovička uniesla deti?
„V prvom rade takmer každý, kto nevie, kde sú jeho deti, by mal vyhľadať pomoc polície. Je potrebné podať žiadosť na návrat dieťaťa na príslušný orgán, ktorú podáva rodič vo svojej krajine. Na Slovensku je to Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže,“ hovorí právnička Andrea Císarová.
Táto inštitúcia, ale nemá právomoc naozaj zabezpečiť návrat dieťaťa, preto je najlepšie obrátiť sa s návrhom hneď aj na súd.
„Návrh sa podáva na súde v štáte, kde sa deti skutočne nachádzajú, teda tam, kde boli unesené,“ upozorňuje.
Aby sa veci pohli tým správnym smerom, najlepšie je ihneď sa poradiť s právnikom, alebo sa nechať ním zastupovať. Situáciu riešiť čo najskôr, zbytočne nečakať. Pretože čím je dieťa dlhšie v zahraničí, tým sú väčšie šance, že tam bude musieť ostať.
Neunášať deti späť
„Môže sa stať, že predbežným opatrením môže byť dieťa zverené do starostlivosti aj rodičovi, ktorý dieťa uniesol. Takéto rozhodnutie nijako nebráni tomu, aby súd neskôr nariadil návrat dieťaťa, ale do rozhodnutia o návrate ani rodič, ktorému dieťa bolo unesené nesmie prísť a „uniesť“ dieťa späť,“ vystríha Císarová.
Vhodné je obrátiť sa na súd, aj v krajine, kde dieťa do premiestnenia žilo, nakoľko len tento súd môže rozhodnúť o zverení dieťaťa s konečnou platnosťou.
Ak už máte vopred podozrenie, že vaša polovička chce deti uniesť do zahraničia, môžete sa obrátiť na súd, aby vydal predbežné opatrenie, ktorým môže rozhodnúť dočasne, ale veľmi rýchlo o tom, s kým majú byť deti a ako sa s nimi bude druhý rodič stretávať.
„Takéto rozhodnutie môže pomôcť aj v pátraní za pomoci polície, ak by partner deti uniesol na neznáme miesto,“ hovorí právnička.
Dobre je aj dávať si pozor, aké doklady deťom druhý z manželov vybavuje, či nemení ich trvalý pobyt, či ich neodhlasuje zo školy alebo škôlky. „To všetko môže nasvedčovať tomu, že išlo z jeho strany o premyslený únos. Najlepšie však je, aby spolu partneri komunikovali, lebo či už má pravdu jeden alebo druhý, ich deti vždy trpia najviac,“ uzatvára tému Andrea Císarová.