Neexistuje totiž žiadny poradovník a o pridelení rozhoduje výlučne predstavenstvo. Väčšina bytov tak za lacné peniaze skončila v rukách rodinných príslušníkov predstavenstva, či zamestnancov.
ŽILINA. Členovia predstavenstva OSBD Žilina prideľovali byty svojim rodinným príslušníkom a rodinným príslušníkom zamestnancov družstva. Byty, ktoré takto pod pláštikom sociálnej núdze získali približne za tretinovú cenu, navyše mnohí z nich predali, alebo prenajali. Vyplýva to zo zistení kontrolnej komisie družstva.
Šancu majú blízke osoby
Podľa našich informácií mohlo prísť od roku 2002 takýmto spôsobom k bytu až 6 rodinných príslušníkov členov predstavenstva a kontrolnej komisie, vrátane dcéry predsedu predstavenstva Dušana Kalužu a až 15 zamestnancov, či ich rodinných príslušníkov.
„Takmer na každom zhromaždení dá niekto podnet na kontrolu prideľovania bytov. Urobili sme šetrenie a zistili sme, že byty sa vo veľkej miere prideľujú rodinným príslušníkom členov predstavenstva a zamestnancov družstva,“ hovorí predseda kontrolnej komisie Pavol Salaj.
Neexistuje vraj nijaký zoznam, či poradovník uchádzačov. Jednoducho, ak sa náhodou uvoľní byt, vždy sa nájde záujemca, ktorého potom väčšinou na jednej schôdzi príjmu za člena družstva a hneď mu aj byt pridelia. Podľa zoznamu, ktorý má redakcia k dispozícii, je to väčšinou niekto blízky.
„Ak sa niekto informuje o byte, nemá šancu. Neprijmú ho za člena s odôvodnením, že byty nie sú,“ dodal Salaj. Stáva sa však, že byty sa občas uvoľnia. Napríklad deložovaním neplatičov. O pridelení rozhodne predstavenstvo. Podľa Salaja údajne s odôvodnením sociálnych dôvodov.
Na bytoch mohli aj zarobiť
„Pri kontrole sme zistili aj to, že len v ôsmich z 24 takýchto bytov skutočne býva ten, komu bol pridelený. Ostatné buď predali, odstúpili, alebo ďalej prenajímajú. To však už pravdepodobne za trhovú hodnotu,“ prezradil predseda kontrolnej komisie.
Naznačil tým, že na takto pridelených bytoch mohli mať niekoľkí z nich finančný prospech. Po pridelení ich totiž mohli získať do osobného vlastníctva, oproti trhovej, približne za tretinovú cenu.
Cena prideleného bytu sa totiž vypočítala z viacerých položiek. Nový nájomca musí vyplatiť všetky stanovené poplatky, nedoplatky, ktoré v minulosti vznikli na pridelenom byte a podľa veľkosti podlahovej plochy musí zaplatiť určitú sumu. Ako nájomca družstevného bytu má potom právo požiadať o prevod bytu do osobného vlastníctva.
„Musí však ešte vyplatiť zostatkovú hodnotu bytu, ktorá však už môže byť aj nulová. Po zrátaní všetkého však za byt zaplatí zruba 1/3 trhovej ceny,“ hovorí Salaj.
Môže to vzbudzovať podozrenia
Spôsob, akým OSBD prideľuje byty, nie je úplne štandardný, ale zákonu neodporuje. Môže však vzbudzovať podozrenia z klientelizmu. Myslí si to politológ Ivan Rončák z Transparency International Slovensko.
„Pri prideľovaní bytov sa zväčša využívajú poradovníky, alebo ich kombinácia s inými, napríklad sociálnymi kritériami. Len vo veľmi ojedinelých prípadoch sa to dnes rieši tak, že nejaký orgán svojvoľne rozhodne,“ hovorí Rončák. Rozhodovanie bez kritérií pritom nepovažuje za dobré, ani transparentné, aj keď je v súlade so zákonom.
„Transparentné prideľovanie bytov vyzerá inak. Či sa v tomto prípade ide o klientelizmus, to si netrúfam posúdiť, ale podozrenia to môže vzbudzovať,“ dodal.
Predseda družstva Dušan Kaluža nám na otázky odmietol odpovedať. Do telefónu nám len povedal, že nepotrebuje prepierať otázky bytového družstva na verejnosti. „Považujem to pred voľbami za účelové. Poslali ste mi otázky, ďakujem za ne. Odpovede si hľadajte sami,“ povedal.
Chcú odvrátiť finančnú škodu
Tento týždeň sa totiž uskutočnia voľby do orgánov OSBD. Podľa našich informácií je na funkciu predsedu zatiaľ jediný kandidát, ktorého navrhlo predstavenstvo. Nie je to však súčasný predseda Kaluža.
Pavol Salaj kritizoval praktiky vedenia družstva už v minulosti. V jednej kauze dokonca polícia začala trestné stíhanie, viacero podnetov ešte skúma. Salaj upozorňuje, že družstvu už v minulosti vznikli finančné škody, keď napríklad istej stavebnej spoločnosti z Kysuckého Nového Mesta museli rozhodnutím súdu vyplatiť viac ako milión korún, spolu so súdnymi poplatkami.
„Aj v súčasnosti je tu jedna takáto kauza, keď polícia začala trestné stíhanie vo veci, v súvislosti s podaním firmy TESATEL, ktorá sa domáha vlastníckeho práva na siete, ktoré vybudovala v súvislosti s poskytovaním káblovej televízie.
Rovnako ako vtedy, aj teraz predseda tvrdí, že sa nič nemôže stať. Kontrolná komisia však už dlhodobo upozorňuje, že v spore vznikajú škody a niekto ich bude musieť zaplatiť. Treba preto nájsť rozumné východisko a odvrátiť túto hrozbu,“ dodal na záver Salaj.