V cirkuse môže pracovať iba ten, kto miluje zvieratá

Celý svoj doterajší život strávil v cirkuse. Braian Casartelli, riaditeľ cirkusu, pod ktorého vedením je viac než sto ľudí a viac ako 70 zvierat. Svoju prácu miluje a nemenil by ju za nič na svete. Jediným jeho cieľom je dosiahnuť ďalší úspech na festival

Braian CasartelliBraian Casartelli (Zdroj: ARCHÍV CIRKUSU MEDRANO)

e v Monte Carlo.

ŽILINA. Braian sa narodil do cirkusantskej rodiny. Jeho život bol vopred predurčený. Patrí do siedmej generácie významnej talianskej rodiny Casartelli, ktorá v roku 1876 založila cirkus Medrano. Odvtedy všetci potomkovia pokračujú v rodinnej tradícii a presúvajú sa z miesta na miesto, z krajiny do krajiny, so svojou veľkolepou šou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trénuje každý deň

Pod slovom cirkus si jednoznačne každý predstaví klaunov, artistov a zvieratá. Práve práca so zvieratami je každodennou záležitosťou, ktorej sa Braian venuje. „Ráno vstávame okolo pol deviatej a o deviatej už trénujeme. Ja trénujem kone, ťavy i iné zvieratá,“ hovorí Braian. Jediné zvery, ktoré vraj tréning nepotrebujú sú slony. „Sú veľmi inteligentné.“

SkryťVypnúť reklamu

Počas dňa však trénujú aj deti. „Už od malička ich zaúčame do práce so zvieratami, aby po nás mohli prevziať remeslo.“

medrano1.jpg

S koňmi trénuje Braian už od malička. FOTO: KATARÍNA KVAŠŇOVSKÁ

Tréma je samozrejmá

Tak to bolo i s ním. Otec ho brával na tréningy. „Keď som bol malý, v Taliansku som chodil doobeda do školy, a poobede som utekal trénovať. Keď som skončil školu, dostal som diplom a hneď som začal trénovať, aj vystupovať,“ prezrádza. Študoval 12 rokov.

Braian si veľmi dobre pamätá svoje celkom prvé predstavenie. „Naši mi povedali ,,dnes budeš vystupovať", opýtal som sa ,,a s čím? Čo budem robiť?" Nakoniec som vystupoval s ťavami. Neskôr sa pridali ostatné zvieratá.“

Najväčšiu trému zažíva pri práci s koňmi. „V predstavení stojím na ňom a na mne ešte manželka. A už niekoľko x-krát som spadol a zranil sa. Nie je to jednoduché. Vždy pred týmto vystúpením mávam najväčšiu trému.“

SkryťVypnúť reklamu

Láska k zvieratám

„Ak chcete pracovať so zvieratami, musíte ich mať rád. Lebo keď ich nemáte rád, oni to vycítia a nepodarí sa vám s nimi pracovať,“ hovorí riaditeľ cirkusu a dodáva: „Vy učíte zvieratá a oni učia vás – zvieratá sú dobré, vy k nim musíte byť ešte lepší. V podstate ja ich už beriem ako svoje deti. Tie tiež od malička niečomu učíte. Sú súčasťou našej rodiny. Kontakt medzi nami je jedinečný, je to skvelý pocit.“

medrano2.jpg

Jeho najobľúbenejšie zviera je slon. FOTO: ARCHÍV CIRKUSU

Favoritom je slon

Medzi všetkými zvieratami má Braian obľúbenca. Je ním slon. Aj do Žiliny ich so sebou priviezli. Tri. Všetko sú to však samice. „Samica nie je taká ťažká, je aktívnejšia, dynamickejšia ako slon. S ním sa pracuje ťažšie, najmä keď to naňho príde, vtedy s ním nie je rady a nič iné ako samica ho nezaujíma,“ smeje sa.

SkryťVypnúť reklamu

Má pravdaže rád aj prácu s ostatnými zvieratami a zväčša ho baví práca práve s tými, s ktorými skúša niečo nové. „Každé tri – štyri roky obmieňame predstavenia a skúšame niečo nové, aby sme zaujali publikum a možno aj preto ma vždy baví tá najnovšia práca.“

Najkrajšiu skúsenosť, akú si za celý svoj život v cirkuse pamätá bola, keď si kúpili žirafy. „A vôbec, keď sa prvýkrát v cirkuse narodila malá žirafa. To bolo niečo neskutočné, nezabudnuteľné. Rovnako ako celý ten proces sledovania ako rastie. Teraz už je malá takmer rovnako vysoká ako jej matka.“ Ako nám tiež prezradil, predstavenia so žirafami patria medzi veľmi obľúbené.

Kočovný život

Cirkus putuje z jedného mesta do druhého, a aj Medrano prešiel mnoho štátov. „Boli sme v štátoch bývalej Juhoslávie, v Rumunsku, v Maďarsku a teraz sme prvýkrát prišli aj na Slovensko. A musím povedať, že sa mi tu veľmi páči. Ľudia sú tu veľmi milí a zhovorčiví,“ pochvaľuje si.

Nie v každom štáte je to vraj tak. „Boli sme prednedávnom v Maďarsku a musím povedať, že ľudia tam boli skôr rezervovaní. Tu sme prišli a každý sa nám hneď pozdravil, prihovoril.“

Cirkus putoval aj po južanských štátoch. Španielsku, rodnom Taliansku a dokonca i Grécku.

medrano3.jpg

Ako jediný cirkus na svete vystupujú so žirafami. FOTO: ARCHÍV CIRKUSU

„Hlavnú základňu máme pravdaže v Taliansku. Pri Rimini máme veľký park so zvieratami. Tie zvieratá, ktoré v programe nevystupujú, tam ostávajú. Tam sa o ne momentálne starajú moji rodičia a sestra, ktorá čaká bábätko.“

V Taliansku mávajú aj naviac vystúpení. A zúčastňujú sa festivalu v Monte Carlo, z ktorého si už dvakrát odniesli Ocenenie zlatého klauna.

V cirkuse musíte robiť všetko

Cirkus Medrano počas leta zamestnáva okolo 80 až 85 ľudí, počas zimných mesiacov a pri vystúpeniach v Taliansku je to viac – až do 130, pretože vtedy je vraj roboty viac. „Máme aj svojho veterinára. Je v Taliansku, no kedykoľvek by sme ho potrebovali, letecky príde za nami.“

Kým u nás majú zväčša počas dňa jedno predstavenie, v Taliansku ich mávajú vždy dve. Z toho jedno začína až o 21.00 h večer. „Skončíme tak po jedenástej večer a unavení ideme spať.“

Vtedy sa aj celkový denný režim trochu posúva a vstávanie začína až o 10.00 h.

Každodennou prácou Braiana nie je len dopoludňajší tréning so zvieratami, ale aj spísanie si bodov, čo všetko treba urobiť ešte pred predstavením. Kde aké svetlo opraviť, kde pribiť kolík, koľko jedla objednať, akú hudbu vybrať a mnoho iného. „Spisujem si zoznam, ktorého jednotlivé body sa snažím splniť, aby všetko šľapalo ako má.“

Vo svojej práci je už oťukaný a vie kto má čo na starosť a koho akou úlohou poveriť. A hoci sa zdá, že na jeho pleciach leží toho veľa, stále je vysmiaty. Svoj život má proste rád.

medrano5.jpg

Braian so svojimi dcérami. FOTO: ARCHÍV CIRKUSU

Najviac potrebujú seno

Mať na starosti 70 zvierat, nie je med lízať. Všetky treba obriadiť, všetky treba nakŕmiť. „Zvieratá pravdaže zjedia veľa. Napríklad jeden tiger zje denne 7 kíl mäsa. A máme ich osem. Slon zje 50 kíl sena plus nejaké jabĺčko a mrkvičku. Žirafy jedia tiež mrkvu a jablká, niekedy im však dáme aj cibuľu.“ Jedlo nakupujú v mieste pobytu, ale väčšinu si nechávajú dovážať z miest, ktoré si predtým vyhliadli a majú s nimi dobré skúsenosti.

A pokiaľ ide o zvieratá, treba sa im starať aj o komfort. „Tu je napríklad ideálne počasie.

V južných krajinách býva oveľa teplejšie a tak často využívame ventilátory, aby sme ich trochu ochladili. Najhoršie to však bolo v zime, pamätám si, že v januári sme vystupovali v Ľubľane a bolo tam snáď mínus dvadsať stupňov. Museli sme vyhrievať stajne so zvieratami a dokonca ich aj zakrývať dekami a obliekať.“

Dovolenka? Nikdy

Niekomu by sa možno zdalo, že cirkusanti celé dni nič iné nerobia len makajú a drú. Nie je to však pravda. Nájdu si aj čas na oddych. Vtedy sa Braian venuje svojim trom dcéram, alebo si idú spoločne s ostatnými zahrať futbal.

Dovolenku však nemajú nikdy. „Stále sme v jednom kole. Nemáme sezónu rozdelenú, ideme nonstop. Jediné voľno, ktoré máme je, keď sa niekto zraní, alebo je v nemocnici.

A keď si napríklad zlomí ruku, tak jeden deň je u doktora a na druhý deň už trhá lístky na vystúpení. Taký je náš život.“

medrano4.jpg

S manželkou. FOTO: ARCHÍV CIRKUSU

Láska

Niekto by si myslel, že nájsť si lásku svojho života pri kočovnom živote snáď ani nie je možné. Opak je však pravdou. „Nie je to vôbec ťažké, myslím si. Ja som sa napríklad zoznámil so svojou manželkou v Taliansku. Ona je tiež z cirkusantskej rodiny, no dnes chodí s nami.“

Inak to vraj bolo s jeho matkou. Tá je Španielka a s jeho otcom sa zoznámila celkom inak. „Vtedy potrebovali do predstavenia tanečníčku flamenga a otec zavolal do agentúry, aby mu nejakú zohnali. Poslali mu moju mamu. A tá je s nami dodnes.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 931
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 639
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 213
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 116
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 232
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 788
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 620
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 229
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Spadol na neho konár.


Fedor Blaščák hovorí o vandalizme.


18
Budova na Hviezdoslavovej ulici prejde obnovou.

Pobočka pošty v nej funguje ďalej.


Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu