sť na príslušný úrad.
BELÁ. Rodičia desaťmesačného Jožka navštívili koncom júla ambulanciu pediatra v Belej za účelom preočkovania. To ani netušili, že si v ten deň domov prinesú zmrzačené dieťa. Zdravotná sestra totiž namiesto dezinfekcie potrela stehná chlapčeka hydroxidom sodným. Roztok leptajúci pokožku spôsobil chlapcovi hlboké a hnisavé rany. Rodičia sú pobúrení. Chcú spravodlivosť!
Ne/klasické očkovanie
„Preočkovanie prebehlo tak ako prvé dva razy. Synčeka pichali do oboch stehien. Sestrička klasicky miesto vpichu ošetrila. Tampóny, ktoré namočila do nejakej tekutiny, mu priložila na ranku a prelepila leukoplastom. Malý začal strašne plakať. Mysleli sme si, že sa zľakol bolesti z vpichu ihly, veď aj sestrička nám povedala, že to môže bolieť viac ako prvé dva razy,“ hovorí matka chlapčeka Miroslava.
Malý Jožko však neplakal zo strachu, ale z veľkej bolesti. Dôvod jeho neustávajúceho plaču si matka uvedomila, až keď ho doma začala prebaľovať. Všimla si, že z malých raniek po injekcii vznikli na pokožke bábätka veľké červeno – hnedé škvrny. „Hneď nám bolo jasné, že to je popálenina,“ spomína na hrozivý pohľad.
Vedľajšia reakcia?
Miroslava s manželom Jozefom okamžite zavolali zdravotnej sestre. Chceli vedieť, ako je možné, že má ich synček také veľké rany po obyčajnom očkovaní.
„Vyjadrila sa, že to má asi vedľajšiu reakciu po očkovaní a že ak bude stále nesvoj, máme ísť na pohotovosť. Keď som sa jej však spýtala, či to náhodou nie je popálenina, povedala, že nevie, ako sa to bude ďalej riešiť,“ rekapituluje zvláštny telefonát.
Nenapraviteľný omyl
Malému sa však rany nezlepšovali. Naopak, začali hnisať a malého Jožka veľmi bolieť. Zúfala matka už trápenie svojho syna nevedela vydržať, preto po pár dňoch opäť kontaktovala sestričku s prosbou nech jej povie, čím potrela synčekove nožičky.
„Nakoniec sa priznala a povedala, aby som sa nehnevala. Že mu kožu potrela lúhom sodným,“ hovorí Miroslava.
Jazvy na celý život
Rodičia po tomto šokujúcom zistení okamžite navštívili kožného lekára, ktorý Jožkovi predpísal špeciálne roztoky, masti a náplasti na popáleniny.
Nahnevaní rodičia ukazujú synove popáleniny. FOTO: MICHALA STEHLÍKOVÁ
„Doba liečenie je podľa lekára niekoľko mesiacov. Rany sú hlboké a hnisavé. Ošetrujeme ich niekoľkokrát denne. Malému však jazvy zostanú na celý život. Neskôr to možno budeme riešiť plastickou operáciou,“ hovorí otec Jozef.
Malý Jožko však pravdepodobne nie je jediný, ktorý doplatil na chybu sestričky. V nemocnici natrafili na ďalšiu matku s malým dievčatkom, ktoré vraj bolo taktiež ošetrené žieravinou v tej istej ambulancii. „Dievčatko malo takú istú ranu ako náš syn,“ hovorí otec. Podľa našich informácii mali takto ošetriť v Belej až tri deti.
Rozprávať sa s nami nechceli
Osloviť sme chceli aj zdravotnú sestru a pediatra z ambulancie v Belej. Svoj názor na situáciu nám však nechceli poskytnúť. Vraj už medializácie bolo veľa a povedali už všetko. Miestni sa však na adresu sestričky vyjadrujú slušne.
„Ja ju poznám ako vždy milú, usmiatu a ochotnú. Všetky moje deti ošetrovala. Bol to omyl, ale takéto veci by sa určite nemali stávať,“ hovorí obyvateľka Belej.
Sú sklamaní
Rodičia sú však zo správania sestry sklamaní. Dúfali, že sa im aspoň včas ospravedlní. Za nimi domov však osobne prišla aj s lekárom až oveľa neskôr po nešťastnom očkovaní. „Ospravedlnila sa až po troch týždňoch. Čo bolo podľa nás už neskoro. Mala prísť v ten deň, keď sa to stalo. Možno by sa to dalo ešte nejako ošetriť a zmierniť,“ hovorí znechutený Jozef.
Rodičia podali na zdravotnú sestru aj podnet o prešetrenie správnosti poskytnutej zdravotnej starostlivosti na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Chcú, aby sa všetko poriadne prešetrilo.
„Dúfame, že našu sťažnosť nehodia pod koberec a že ju dotiahnu do konca,“ spoločne sa zhodujú rodičia uboleného Jožka.
Prípad preveruje i kompetentný úrad
„V danej veci sme zaevidovali podnet otca. Úrad vykoná dohľad a preverí postup lekára, resp. sestry. V prípade, že úrad skonštatuje nedostatky v poskytovaní zdravotnej starostlivosti, môže uložiť sankcie v zmysle zákona- nápravné opatrenie, pokutu a podobne,“ informuje hovorkyňa úradu Radoslava Miklášová.